Jiskření i po letech: Tipy, jak oživit dlouhodobý vztah

Na začátku jste jeden bez druhého nedali ani ránu. Trávili jste spolu každou volnou chvíli, psali si zamilované vzkazy, těšili se na sebe a užívali si bláznivé zamilovanosti. Chemie sice vždy po nějakém čase opadne, ale i po dlouhých letech strávených bok po boku se můžete radovat jeden z druhého. Jak udržet jiskru, aby nevyhasla, a jak ji znovu zažehnout?

Jste spolu už pěknou řádku let. Máte se rádi, úspěšně jste překonali první krize, zvykli jste si i na náročný přechod do role rodičů. Povinnosti i starosti ale přibývají a s nimi se do vztahu pomalu vkrádá stereotyp. Ten ale nemusí převzít otěže úplně. Vyzkoušejte pár tipů a sami uvidíte, co to s vaším vztahem udělá.

Mějte chvíli jen sami na sebe


Buďte spolu. Ale doopravdy. Rozptylujícím okolnostem vstup zakázán. Vyčleňte si na sebe pro začátek jeden večer v týdnu a striktně na něm trvejte. Děti odveďte na hlídání k babičce, kamarádce nebo známé, starosti ze zaměstnání nechejte spát až do rána, domácí práce také počkají. Pak už je jen na vás, jak společný večer strávíte. Nemusíte jít hned na romantickou večeři, stačí si dát třeba jen menší procházku – a povídat si. O sobě, o svých snech a přáních, plánech, zážitcích, přátelích, dětech a jejich pokrocích… Zkrátka naslouchejte jeden druhému a podporujte se. Čas od času si dopřejte i víkend jen sami pro sebe a až budou děti třeba na táboře nebo u prarodičů, vyjeďte si na dovolenou ve dvou, jako dřív.

Máme štěstí, že máme hlídací babičku, takže jsme mohli jít třeba spolu plavat, nebo na výstavu.

Po hlavě do toho


Ve filmu Yes Man hlavní hrdina rozhodl, že bude na všechny nabídky a výzvy reagovat slovem „Yes!“. Ano! Běžte do toho také, nebojte se nových zážitků – vždyť právě ony vztah pomáhají upevňovat. Přihlaste se s partnerem třeba do tanečních, seberte děti a jeďte s nimi na nenaplánovaný výlet pod stan, vyzkoušejte si doma uvařit nové exotické jídlo, zajděte si na tolik odkládaný koncert, vernisáž nebo do divadla.

Máte pro strach uděláno? Pak zkuste trochu toho adrenalinu. V každém větším městě najdete umělou horolezeckou stěnu, a pokud se vám šplhání s lanem zalíbí, zjistíte, že se jedná o skvělou aktivitu ve dvou. Zdá se vám to málo? Co třeba větrný tunel, skákací boty nebo i skok z letadla? Slevové servery jsou podobných nabídek plné, za takovýto zážitek tedy nemusíte hned utratit majlant.

V diskusi Jak oživit vztah poukazuje na důležitost společných zážitků jedna z uživatelek:

A co vytvářet nějaké společné zážitky? Pro nás je to třeba cestování, ale všech tří společně, s dítětem. Cestovat se dá po Čechách na jeden den, na víkend. Vidět krásná místa, rozšiřovat si obzory. Můžete si povídat o tom kde jste byli, kam pojedete. Povídat si plánech do budoucna, o politice, o situaci ve světě.

Přečtěte si také diskuse Jak se vám podařilo oživit mrtvý vztah a Lze oživit vztah, ze kterého se vytratila jiskra?

Oprašte staré známé (a) koníčky


Nejste zrovna typy, kterým změny vyhovují? I s tím se dá něco dělat. Zaměřte se naopak na to, co vás bavilo v mládí. Ať už společně, nebo zvlášť. Hrál váš partner fotbal? Zajděte spolu na zápas. Vařila jste jen tak, pro radost? Vylovte svůj nejoblíbenější recept a do jeho přípravy zapojte i svého milého.

Přesto, že čas strávený jen ve dvou, je nad zlato, nezapomínejte ani na své přátele a známé. Jen si přiznejte, neprodlužují se náhodou intervaly mezi akcemi, které s nimi podnikáte? Chopte se organizace a pozvěte je k sobě na večeři nebo vytáhněte na bowling. S partnerem si pak budete mít o čem povídat, a to váš vztah ještě více zpestří.

Zavzpomínejte na začátky


Kde jste se seznámili? Kam jste šli na první rande? Co jste měli na sobě? Dal vám kytku? A jak proběhla vaše první pusa? Zkuste si první rande prožít znovu. Připomeňte si nesmělé začátky a oťukávání. Vydejte se na místa, kde jste se dávali dohromady. Připomeňte si, o čem jste se bavili a jak vám společně bylo. Možná vás až překvapí, jak snadno se jiskřička mezi vámi zase rozsvítí.

Vztahový speciál na eMimino.cz


Už jste četli všechny články seriálu o vztazích?

  1. Singles: Už žádný starý mládenec a stará panna
  2. Aplikace a swipování: I to patří k současnému randění
  3. Co si ujasnit a zařídit před narozením miminka
  4. Vztah po porodu: Signály, že dítě vás dva nerozdělí

Autor:

Vášnivá cestovatelka, milovnice jógy a dobrého zdravého jídla. Pro eMimino píše už pěkných pár let. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
2.4.17 06:58

@andelka83 - souhlasim, pouzivat neci citace bez zeptani… kde to jsme? :nevim:

  • Zmínit
  • Nahlásit
26010
31.3.17 22:14

Nebylo by dobré požádat o schválení toho, čí výrok chcete použít?
Ne, že by to nemělo platnost, já tomu co jsem napsala věřím, ale pozornější čtenář si možná všimne či vzpomene, že jsem už dávno rozvedená :mrgreen:

  • Zmínit
  • Nahlásit
30.3.17 08:35

To je zase novinka :D :D :D

  • Zmínit
  • Nahlásit