Podzim a zima ve znamení nemocí? Letos ne!

Rýma, kašel a další zdravotní neduhy provázejí děti od podzimu do jara a jsou velmi náročné nejen pro ně samotné, ale i pro rodiče. S nástupem dítěte do školky se s nárůstem nemocnosti musí počítat. Jak posílíte rodině imunitu?

Podzim a zima ve znamení nemocí? Letos ne! Příchod do nové školky je zátěží pro organizmus vašeho dítěte. / Zdroj: Shutterstock.com

Školka rovná se nemocné dítě?

Dítě při nástupu do školky často poprvé přichází do většího kolektivu a musí si zvykat nejen na ostatní děti a paní učitelky, ale také na novou „bakteriální“ floru kolektivu. Imunita potřebuje čas, aby se novému prostředí přizpůsobila a mohla účinně reagovat. Po prodělání nemoci imunitní systém dítěte sílí a je celkově méně a méně nemocné.

Že to tak skutečně funguje, potvrzují i maminky v jedné z mnoha našich diskusí na toto téma: „Školkové bacily jsou jako mor! Dcera nastoupila do školky skoro ve třech letech. Do té doby zdravé dítě, které neznalo rýmy, kašle, prostě nic, bylo najednou furt na hromadě. Druhý rok už byl o fous lepší. Letos třetí rok je už super. A nemoci jsou pryč :-).“

Začíná podzim – jste na něj připravení?

Léto je pryč, venku se ochladilo, deštivých dnů přibylo. Nemoc se pravděpodobně nevyhne ani nám, rodičům. Nakazíme se buď od dětí (také se vám zdá, že ty „dětské bacily“ jsou poněkud agresivnější a vytrvalejší?) nebo na nás nějakou tu virózu přenese kolega v práci či spolucestující v městské hromadné dopravě. Obzvlášť důležitá pro naše zdraví je v tuto chvíli prevence.

Vitamíny je důležité užívat nejen při nemoci, ale také preventivně. / Zdroj: Shutterstock.comVitamíny je důležité užívat nejen při nemoci, ale také preventivně. / Zdroj: Shutterstock.com

Jak můžete posílit imunitu svojí rodiny?

  • Základem je pestrá a vyvážená strava – vitaminy, které dokážeme tělu dodat v přirozené formě, jsou nejužitečnější
  • podstatný je vitamín C, který naleznete v šípcích, rakytníku, citrusech, jahodách, černém rybízu (můžete sáhnout po „vitaminu v tabletce“).
  • Otužujte nejen sebe, ale i děti (ideální je návštěva sauny nebo sprchování chladnější vodou).
  • Buďte často na čerstvém vzduchu (většina dětí je venku šťastná v jakémkoliv počasí a navíc to posiluje jejich imunitní systém).
  • Nezapomínejte na správnou hygienu (mytí rukou, kýchání do kapesníku, ruku před ústa při kašli).

Imunita a první mateřské mléko jsou spojené nádoby

kolostru (mlezivu) – jakési předzvěsti mateřského mléka – jste jistě už slyšeli. Právě pomocí kolostra dostane organismus miminka základ funkční imunity. Je extrémně výživné, obsahuje obrovské množství cenných látek a protilátek. Díky tomu pomůže ke snížení nemocnosti i zmírnění projevů alergií, zažívacích potíží a při hojení.

Jak si vybrat z široké nabídky výrobků s obsahem kolostra? Hlavním parametrem je obsah imunitu stimulujících látek (imunoglobulinů). Jedničkou mezi výrobky je doplněk stravy Kolostrum s beta-glukany, kde máte garantováno minimálně 30 % imunoglobulinů v každé kapsli. Blahodárný účinek kolostra je podpořen přítomnosti vysoce čištěných beta-glukanů (patentovaný bioaktivní Yestimun), vitaminu C, zinku a selenu a synergicky tak přispívají k podpoře normální funkce imunitního systému.

Imunitu celé rodiny můžete podpořit například pomocí probiotik. / Zdroj: Shutterstock.comImunitu celé rodiny můžete podpořit například pomocí probiotik. / Zdroj: Shutterstock.com

Co když přesto nemoc přijde?

Vždy dejte organismu dostatek času na úplné vyléčení a rekonvalescenci. V žádném případě nenechte dítě nemoc přecházet, i když může být organizačně náročné skloubit péči o nemocné dítě s pracovními povinnostmi. Do školky nepatří ani dítě, které trápí „jen“ rýma, protože může nakazit ostatní.

Pokud vám doktor předepíše antibiotika, nezapomínejte s nimi brát preventivně také probiotika, která zabrání dalšímu narušení imunitního systému právě antibiotiky. O jejich užívání se vždy poraďte s lékárníkem.

Co na posílení imunity radí uživatelky eMimina?

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Špatná imunita - nemocná každý měsíc

4.10.20 19:47
150

Malé děti, nemocnost a podobně – kdy se to zlepší?

10.3.19 22:10
46

Vysoká nemocnost dítěte v mateřské škole

13.12.18 10:52
77

Rozhodli jste se letos nedat nemocím šanci? Používejte kvalitní doplňky stravy pro posílení imunity, které naleznete na Barny's.

Vytvořeno ve spolupráci s Biopol GN.

Autor:

Petra vystudovala český jazyk a výtvarnou výchovu na pedáku – nikdy ale neučila. Dlouho žila studentským životem, studovala, žila ve Francii, poté v Anglii. Říká o sobě, že vždy byla písmenkový typ – hodně čte a čím dál tím víc i píše. Velmi ji baví i jazyky cizí, zejména francouzština. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
5201
16.9.19 09:51

Colostrum dávam dceři od začátku srpna, k tomu rybí olej. A právě ted má rýmu a tři opary.

  • Zmínit
  • Nahlásit