Jak se bude jmenovat? Nedávno se narodil Rolex a Puma Lia

Někteří rodiče vědí jméno pro své dítko hned, jak se na testu objeví dvě čárky, jiní si lámou hlavu ještě v devátém měsíci těhotenství. Inspirujte se tradičními i neobvyklými jmény pro děti. Nad některými se skutečně pobavíte.

Kde se rodiče inspirují?

Existují rodiny, kde se křestní jména dědí po generace, jiné maminky zase zalistují v knihách, které poskytují seznamy jmen, nebo projíždějí internet. Za všechny rodiče ale můžeme říct, že pokaždé se v okolí najde spousta dobrodinců, co rádo poradí. Myslí to dobře, ale nastávající rodiče takové rady většinou rozčilují.

Již několikátý rok se velké oblibě těší holčičí jména Eliška a Terezka, z chlapeckých pak Jan a Jakub.

„Pro mě se inspirací stala oblíbená kniha Na větrné hůrce. Když jsem ji četla poprvé, okamžitě se mi zalíbilo autorčino jméno - Emily. A přítel z něj byl nadšený také, takže o pár let později byla naše volba naprosto jasná,” prozrazuje Jana.

Proč rodiče volí neobvyklá jména?

Někteří rodiče svým dětem dávají netypická jména, aby je odlišili. „Nechtěla jsem, aby byl syn třetím Honzíkem ve třídě,“ vysvětluje maminka Katka. Jiní zase myslí na to, aby jméno bylo kosmopolitní, proto volí jména, která lze bez problémů používat i v jiných jazycích.

„Když jsme se rozhodli pro jméno Emily, hodně lidí se tomu podivovalo. Mladší v pozitivním, starší spíše v negativním. Některým členům rodiny jsme dokonce museli opakovaně vysvětlovat, že nebude Emílie,“ říká maminka tříleté holčičky, která sama ráda cestuje, a proto počítá s možností, že se její dcerka v dospělosti vydá třeba i na nějaký čas do zahraničí.

Zdroj: Max Bukovski / Shutterstock, Inc.

Když rodiče popustí uzdu fantazii nebo sáhnou do minulosti

Zvláštní jména pro děti často vybírají zahraniční celebrity. Každý jistě slyšel o Apple (v překladu Jablko) herečky Gwyneth Paltrow nebo o dětech slavného kuchaře Jamieho Olivera, který má tři dcery: Daisy Boo (Krásnou Sedmikrásku), Poppy Honey (Makový Med) a Petal Blossom Rainbow (Duhu Rozkvetlých Okvětních Lístků).

Nemyslete si ale, že tak trochu podivná jména jsou záležitostí jen hvězd. I u nás se v běžných rodinách objevují taková, u nichž někdo nevěřícně kroutí hlavou. Například v jedné české porodnici se nedávno narodil malý Rolex. V roce 2015 se pak narodili například Leónidas nebo Serafín a také holčička Puma Lia.

Mezi méně obvyklá jména se dnes řadí také taková, která bývala naprosto běžná v minulosti. Františky, Květy anebo Boženky se mezi malými holčičkami tolik nevidí, naopak třeba Anna dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější. U chlapců bývala dříve daleko běžnější než dnes jména František, Karel nebo Václav.

Maminky na eMiminu se o jménech také často radí

Jak jste své děti pojmenovali vy a proč jste zvolili zrovna taková jména? Napište nám do komentářů!

Autor:

Jana napsala knihu Mámou s humorem. Věnuje se také vlastnímu blogu. Píše sice pro řadu online magazínů, její srdcovou záležitostí ale zůstává eMimino. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
474
27.2.18 14:47

Rodiče, co chtějí méně časté jméno se nemůžou koukat jen po svém okolí, ale také se podívat, kolik dětí se s tím jménem teď rodí. ;) Kamarádka dala Natálku…že žádnou neznali. A teď jich potkávájí… Před narozením dcery se také nepohybovali mezi dětmi a u dospělých to jméno moc nebývá…

 • Zmínit
 • Nahlásit
1677
26.2.18 21:33

Kazdy rodic chce pro dite jen to nejlepsi. Kazde jmeno je krasne dokud detatku pekne rikaji. Emily je krasne jmeno Eliska je krasne.Je jedno ci neobvykle nebo caste.

 • Zmínit
 • Nahlásit
441
26.2.18 19:36

@ASAndrea Jojo, taky máme Honzíka ve školce je jediný, zato jsou tam 3 Emy, a Valentýna, Leontýna a Justýna, ale všem se říká Týno ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
1226
26.2.18 19:33

Nechce třetího Honzíka…tak radši bude osmý Matyáš, Samuel nebo Maxim :lol: :lol: :lol: mě nejvíc pobavila debata dvou maminek v čekárně u pediatra: „My máme Samuela, nechtěla jsem, aby se jmenoval jak každý druhý“… vyjde sestřička a řekne „Samuel? To jste dneska už pátí s tímto jménem“ :lol: holt moderní vlny. PS: my máme toho Honzíka a Tomáše. Manžel se jmenuje ryze českým tradičným jménem 8)

 • Zmínit
 • Nahlásit
12724
26.2.18 08:46

Co je divneho na Leonidasovi? Jo neni to ceske jmeno, ale muze mit klidne jednoho, nebo i oba rodice cizince. My jsme zase dali ceske meno v zahranici a docela by me rozcililo, kdybych ho nasla v podobnem vyberu..
Rolex je trochu jina liga, ale proti gustu… :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
426
23.2.18 14:15

Chudák Rolex!

 • Zmínit
 • Nahlásit