Jak se mění pleť v těhotenství?

Kolísání hladiny hormonů v těle nastávající maminky zásadně ovlivňuje kondici a stav pleti, objevit se tak může akné i atopický ekzém. Zjistěte, jak se v tomto období mění pokožka, kam můžete zajít na bezplatnou diagnostiku a jak vám to může pomoct.

Jak se mění pleť v těhotenství? Mnoho žen má v těhotenství problémy s pletí. Zdroj: Dr. Max.

Trápí vás suchá, nebo mastná pleť?

Změny v povaze pleti mají na svědomí hormony, jejichž hladina během těhotenství kolísá. Zásadně se mění produkce kožního mazu, takže se v těhotenství může pleť více mastit. Platí to hlavně pro normální až smíšenou pleť s mastnější T-zónou (nos a čelo).

Naopak suchá pleť se může začít ještě více vysušovat, kvůli čemuž se začnou objevovat nebo prohlubovat známky ekzému. Problematická pleť se s těhotenstvím nelepší, pokud je dána geneticky nebo hormonálně. Když však akné souvisí se špatným životním stylem a nezdravým jídelníčkem (alkohol, cigarety), pak může akné během těhotenství významně ustoupit.

V těle těhotné ženy navíc cirkuluje více krve, a tak jsou i drobné žilky v pleti dlouhodobě mírně překrvené. To může působit i další změny.

V těhotenství se mění hladina hormonů a s ní i potřeby pleti. Zdroj: Dr. Max.V těhotenství se mění hladina hormonů a s ní i potřeby pleti. Zdroj: Dr. Max.

V těhotenství se můžete potýkat s celou řadou dermatologických potíží:

  • Hyperpigmentace
  • Bledá pleť, bezkrevné rty
  • Rozšířené žilky, červené skvrny v obličeji
  • Atopický ekzém
  • Akné

Hormonální výkyvy a další fyziologické procesy související s těhotenstvím ovlivnit nemůžete, a ani by to pro těhotenství nebylo žádoucí. Změnám můžete čelit úpravou své rutinní péče o pleť a dodržováním správné životosprávy.

Pokud pozorujete některý z projevů výše uvedených potíží, poraďte se s dermatologem nebo dermoporadcem v lékárně. Do značné míry lze většinu takových problémů řešit i běžně dostupnou kosmetikou.

Kondici vaší pleti může zjistit dermoporadce. Zdroj: Dr. Max.Kondici vaší pleti může zjistit dermoporadce. Zdroj: Dr. Max.

Jak upravit každodenní péči o pleť?

Abyste mohla adekvátně reagovat na změny své pleti, musíte nejdřív zjistit, co se s ní přesně děje. Ztrácí hydrataci, nebo se zvýšila produkce mazu? Stoupá hodnota melaminu v pokožce, nebo klesá její pružnost?

Co přesně vaše pokožka potřebuje, zjistíte na diagnostickém vyšetření. Na to si nově můžete zajít do lékáren Dr. Max, které mají dermocentrum. Profesionální diagnostiku pleti provádějí bezplatně a bez předchozího objednání.

Celá procedura probíhá přímo v lékárně a trvá asi 15 minut. Během ní dermoporadce vyšetří vaši pleť speciálním diagnostickým přístrojem. Na základě výsledků vám může rovnou doporučit vhodnou péči pro vaši pleť.

Starejte se o celé tělo

Rychlé napínání kůže v oblasti bříška, boků, hýždí a ňader může zapříčinit vznik strií a nevzhledných pajizévek, které už nikdy zcela nezmizí. Jedinou možností je prevence. Kritické partie denně promazávejte krémem či olejem proti striím. Usilovná péče se vám vrátí v podobě minimálního poškození pokožky.

Informace od odborníků v praktickém balení

Máte další otázky ohledně těhotenství? Které léky můžete užívat a kterým se naopak vyhnout? Zajímají vás tipy zkušených lékárníků a porodníků? Zakupte si knihu Průvodce léky v těhotenství, kterou připravili odborníci z lékáren Dr.Max ve spolupráci s Ústavem pro péči o matku a dítě Praha-Podolí.

Ve stručné a přehledné formě v knize najdete užitečné informace o těhotenství i porodu. Těšit se můžete na tipy, jak tuhle náročnou, ale krásnou etapu zvládnout. V druhé části knihy jsou jednotlivé karty nemocí běžných v těhotenství a dále přehled režimních opatření i volně dostupných léčiv, která můžete využít.

Které léky v těhotenství můžete a kterým se raději vyhnout? Zdroj: Dr. Max.Které léky v těhotenství můžete a kterým se raději vyhnout? Zdroj: Dr. Max.

Staňte se součástí Dr.Max BABY

Další užitečné informace najdete na webové stránce Dr.Max BABY. Jsou tu ověřené informace přesně podle období, které právě prožíváte, ať už během těhotenství, nebo po narození miminka. Všechny uvedené informace garantují odborníci a lékárníci z Dr.Max a lékaři z Ústavu pro péči o matku a dítě Praha-Podolí.

Podívejte se na seznam lékáren Dr.Max s dermocentrem »

Témata článku

Přečtěte si také