Plánujete miminko? Podpořte plodnost osvědčenými metodami

Toužíte po miminku a chcete zvýšit šance na početí? Vsaďte na osvědčené rady a tipy. Kromě cviků Ludmily Mojžíšové, můžete vyzkoušet také speciální bylinné čaje a vitamínové doplňky, které podporují plodnost u žen i mužů.

K vytouženému těhotenství pomohou také bylinkové čaje. Zdroj: Canva K vytouženému těhotenství pomohou také bylinkové čaje. Zdroj: Canva

Pokud miminko plánujete nebo už na něm přímo pracujete, je vždy vhodné udělat něco „navíc“. Je třeba počítat s tím, že nemusíte otěhotnět hned „napoprvé“, ale snaha může trvat i několik měsíců. To bývá naprosto běžné a není třeba se tím znepokojovat. Zkuste jít ale štěstí naproti a nenechat nic náhodě.

Změna životosprávy a lepší kondice

Naprostý základ je zdravá životospráva. Vyvarujte se alkoholu (nebo jeho konzumaci alespoň omezte), stejně tak zkuste omezit příjem kofeinu. Pokud užíváte nějaké léky, zkonzultujte jejich vhodnost s lékařem. Některé léky totiž mohou být pro plod škodlivé.

Nezapomínejte na to, že na těhotenství nemusíte přijít úplně včas. Pokud kouříte, je vhodné s tím přestat nebo alespoň snížit počet cigaret na minimum. Právě alkohol, cigarety a některé léky mohou mít velmi negativní vliv na početí i na vývoj plodu v děloze. Přeci nechcete riskovat?

Pokud to jen trochu půjde, zkuste do svého každodenního života zařadit pohyb. Protože dobrá kondice se vám v těhotenství bude hodit. A nemusíte hned uběhnout maraton. Stačí procházky, jízda na kole, aerobic, jóga, plavání, zkrátka cokoliv vás bude bavit a těšit a co budete dělat pravidelně.

Pomoci otěhotnět vám mohou také speciální cviky. Zdroj: CanvaPomoci otěhotnět vám mohou také speciální cviky. Zdroj: Canva

1. Cvičení podle Ludmily Mojžíšové

Ludmila Mojžíšová byla terapeutka zabývající se rehabilitací a cvičením pro neplodné. Připravila sestavu jednoduchých cviků, které pomohly mnoha ženám k vytouženému miminku. Je ale potřeba naučit se je správně ideálně pod vedením zkušeného fyzioterapeuta. Případně můžete zkusit cvičit podle DVD. Pak už jen cvičíte doma pár minut denně. Cviky přispívají ke zpevnění a stabilizaci pánve. Mimo to jsou skvělé proti bolestem zad a beder.

2. Čaje a bylinky

Ke cvičení Ludmily Mojžíšové můžete přidat i čaj Adiel od Ludmily Mojžíšové jako skvělý doplněk stravy. Jedná se o směs kvalitních bylinek, které jsou namíchány přesně tak, jak je potřeba k podpoře plodnosti. Podobné účinky má také čaj známé léčitelky a bylinkářky báby Radnické (vlastním jménem Boženy Kamenické). Hlavní funkcí těchto bylinkových čajů je podpořit menstruační a premenstruační komfort ženy.

Vitamíny a bylinky na podporu početí pro ženy i muže. Zdroj: otěhotnět.cz.Vitamíny a bylinky na podporu početí pro ženy i muže. Zdroj: otěhotnět.cz.

Pokud však nejste zastánci čaje, nevadí. Svou plodnost můžete podpořit také speciálními vitamínovými doplňky, které jsou určeny pro oba partnery. Na mužskou plodnost skvěle působí například Kotvičník a Maca. Pro ženy je vhodný kontryhel, zinek a kyselina listová. Zakoupit můžete rovnou celé balení určené pro něho i pro ni. Tyto doplňky stravy jsou volně prodejné a lze je užívat nejen při léčbě neplodnosti, ale i jako vhodnou prevenci.

Zjistěte si, kdy je ten správný čas na početí

Zvýšit šanci na početí můžete také jednoduše tím, že si zjistíte, kdy ovulujete. Obvykle ženy ovulují v půlce cyklu, ale je to velmi individuální. Pokud navíc máte delší cykly, je vhodné zjistit své plodné dny s pomocí ovulačních testů. Ty fungují stejně jako ty těhotenské, jen je potřeba si je dělat i několik dní v kuse, dokud se neobjeví dvě silné čárky. Pozitivní ovulační test vám dává signál, že je ideální čas na snažení.

Další možností jsou testy plodnosti pro páry, které si dnes můžete udělat z pohodlí domova. Sada obsahuje dva samostatné testy. Ženy si tak mohou zjistit potenciální rezervu vajíček dle hodnoty hormonu FSH v moči. Muži zase otestovat spermiogram. Samotestovací sada Adiel pomůže jednoduše odhalit, zda má váš partner dostatečný počet spermií.

Otestujte si svou plodnost z pohodlí domova. Zdroj: otěhotnět.cz.Otestujte si svou plodnost z pohodlí domova. Zdroj: otěhotnět.cz.

Psychika je mocná čarodějka

I když toužíte po miminku, zkuste na to, pokud možno, nemyslet. Užívejte si s partnerem chvilky strávené ve dvou, nepřestávejte se věnovat svým koníčkům a snažte se nestresovat. Ze své vlastní zkušenosti vím, že právě psychika hraje významnou roli. Na jedné straně je dobré se na početí důkladně připravit a nic nepodcenit, na straně druhé je ale potřeba zaměstnat právě hlavu něčím jiným. Dělejte si drobné radosti a vězte, že miminko přijde nejspíš zrovna ve chvíli, kdy to budete nejméně čekat. Pozitivní těhotenský test bude tou největší odměnou.

Využijte kódu a získejte 15% slevu pro nákup! otěhotnět.cz.Využijte kódu a získejte 15% slevu pro nákup! otěhotnět.cz.

V e-shopu otěhotnět.cz najdete vše, co potřebuje k podpoře početí.

Témata článku

Přečtěte si také