Navýšení rodičovského příspěvku schváleno: Kdo na něj bude mít nárok?

Peníze a rodina

Zvýšení rodičovského příspěvku konečně prošlo sněmovnou. Rodiče ale stále tápou, kdo a jak na vyšší rodičovskou dosáhne.

* Kdo bude mít nárok na vyšší rodičovskou? Zdroj: Profimedia.cz.

Zorientovat se v novele nebude jednoduché

Dlouho diskutované navýšení rodičovské, která by od 1. ledna 2020 měla činit 300 tisíc korun, oproti současným 220 tisícům, se zase o kousek posunulo. Zákon podepsala ve středu sněmovna a ještě čeká na schválení senátu a podpis prezidenta. Rodičovský příspěvek nakonec budou moci čerpat všichni rodiče dětí do čtyř let, kteří ještě budou k lednu 2020 příspěvek pobírat. Navýšení rodičovské přijde státní pokladnu na 8,6 miliardy korun.

Pokud novela vstoupí v platnost, výše rodičovské se automaticky navýší všem rodinám, které dosud rodičák pobírají. Úplně jednoduché to ale nebude. Částka, kterou pobíráte, bude stále stejná, prodlouží se pouze počet měsíců, kdy ji budete dostávat. Peníze od státu můžete čerpat pouze do dovršení čtvrtých narozenin vašeho dítka. To znamená, že rodiče starších dětí si musí sami zajistit navýšení příspěvku, aby stihli danou částku vyčerpat.

80 tisíc navíc nestihnou vyčerpat všichni

Podle ministerstva práce a sociálních věcí je pouze na rodičích, zda si o vyšší dávku sami zažádají na příslušném úřadu práce. Část rodičů však 80 tisíc navíc vyčerpat nestihne, protože výše měsíčního příspěvku je omezená. A protože zákon ještě nenabyl platnosti a výsledek novely se pravděpodobně dozvíme na poslední chvíli, je třeba počítat s velkým náporem žadatelů na úřadech práce, kdy se čekací lhůta může protáhnout až o měsíc.

Ministerstvo chystá informativní kampaň pro rodiče

Ministerstvo práce se snaží vzniklé obavy vyvrátit a ujišťuje, že úřady budou dostatečně připravené a některé pobočky se chystají vyčlenit speciální pracovníky. Žádost lze vyřídit také poštou, prostřednictvím datové schránky nebo elektronicky s ověřeným podpisem.

Rodiče, kterých se změna týká, by měli dostat informativní dopis od úřadu práce. Ministerstvo práce připravuje informační kampaň, která by měla rodičům usnadnit orientaci v celé situaci. Na konečný výsledek si ale budeme muset počkat.

Zvýšení rodičáku rozebírají maminky také na eMimiminu

Jaký je váš názor na chaos v navýšení rodičovského příspěvku?

Váš příspěvek