Už zase vši? Zkuste česnek a tea tree olejíček

Vši představují věčný problém ve školách a školkách. Objevují se s železnou pravidelností a zbavit se jich není snadné. Odborníci se shodují v tom, že nejdůležitější je prevence. Jak se úspěšně těm malým potvůrkám vyhnout a co dělat, když se objeví?

Už zase vši? Zkuste česnek a tea tree olejíček Zbavit se vší je běh na dlouhou trať. Zdroj: riopatuca / Shutterstock, Inc

Proč se vším nejlépe daří mezi dětmi?

Přemýšleli jste někdy o tom, proč se vši objevují převážně mezi malými dětmi, zatímco u nás dospělých se vyskytují (naštěstí) jen zřídka? Odpověď je jednoduchá. Dospělí nejsou tak kontaktní. Děti si spolu hrají, šeptají si, půjčují si čepice, holčičky si vyměňují sponky nebo gumičky do vlasů, vzájemně si zaplétají copy, lehají si do stejných postelí… zkrátka jsou v neustálém kontaktu. To je pro vši ideální zázemí. Veš dětská umí rychle šplhat po vlasech, do kterých postupně klade vajíčka (tzv. hnidy).

Jak poznat, že má dítě vši?

Vši se projevují především úporným svěděním hlavy. Jakmile se dítko začne drbat (někdy až do krve), ihned mu prohlédněte vlasy. Odhalíte je snadno, protože jsou patrné pouhým okem. Živá veš je velká 2–4 mm a vypadá jako drobná muška. Častěji si všimnete vajíček neboli hnid, které pevně drží ve vlasech a nelze je běžným hřebenem vyčesat.

Co dělat, když má dítě vši?

Jakmile zjistíte, že má vaše dítko vši, nahlaste to ve školce či škole. Nechte dítě doma, dokud se vší nezbavíte. Je důležité stranit ho kolektivu, aby se zabránilo šíření. K lékaři chodit nemusíte, protože vám stejně neporadí nic nového. Raději vyrazte do lékárny či drogerie zakoupit speciální šampon na hubení vší (například Parasidose, Jacutin Gel, Diffusil H sprej). Jakmile umyjete vlasy jedním z těchto přípravků, je vhodné vlasy opláchnout ještě teplou octovou vodou. Hnidy se pak snáze vyčešou kartáčem.

Při napadení je důležité pravidelné vyčesávání speciálním hustým hřebenem. Tím zbavíte postupně vlasy hnid. Nejúčinnější je pročesávání mokrých vlasů. Abyste dítě netahali, můžete na vlasy nanést trochu kondicionéru.

U dětí, které mají vši, se doporučuje vlasy ostříhat (u holčiček alespoň zkrátit). Důležité je prohlédnout hlavu všem členům rodiny a důsledně vyprat povlečení, ručníky, čepice, vyčistit a dezinfikovat použité hřebeny, sponky a gumičky i oblečení.

Vyzkoušet můžete také speciální elektronické hřebeny. Většinou ho pořizují rodiče, když se nemohou zbavit vší žádnými jinými způsoby. Tento speciální hřeben je sice trochu vyšší investicí, ale účinkuje skvěle. Vši likviduje elektrickým impulsem. Nemá žádné vedlejší účinky a vlasy nepoškozuje.

Mohou být vši nebezpečné?

Vši naštěstí nejsou pro dítě nebezpečné, přesto se u některých nakažených může objevit únava, podrážděnost i zvětšení lymfatických uzlin. Jde o reakci na látku, kterou veš při kousnutí vpustí do krevního oběhu.

Vši řeší maminky na eMiminu

Osvědčené tipy maminek

Protože vši představují neustálý problém, rodiče zkouší různé přípravky (koupené i vlastnoručně vyrobené). Zde je pár babských rad, které by mohly pomoci:

Směs olivového a kokosového oleje může vši usmrtit. Stačí jednoduše tyto dva druhy olejů smíchat dohromady a vetřít do suchých vlasů, přikrýt potravinovou fólií a nechat hodinu působit. Podobným způsobem funguje i smíchaná Francovka se stolním olejem (v kombinaci 1:1) nebo silně osolené sádlo.

Jak na prevenci?

Jakmile zjistíte, že se v dětském kolektivu vašeho dítka objevily vši, je vhodné začít s prevencí. 100% jistotu, že právě váš potomek bude ušetřen, mít nebudete, ale za pokus (a mnohdy účinný) nic nedáte.

Mezi oblíbené babské rady patří také česnek. Zvýšená konzumace česneku ovlivňuje metabolismus a jeho silné aroma vši spolehlivě odpudí. Obecně platí, že česnek je skvělá prevence proti všem parazitům, bohužel děti ho moc v lásce nemívají.

Některé maminky nedají dopustit na jednoduchý trik. Kapičku silně aromatického tea tree olejíčku přidají do běžného dětského šamponu. Případně ráno máznout tea tree olejíček dítěti za ouško. Podobnou službu vám poskytne také levandulový olej.

Máte nějakou radu, jak na vši?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...