Rýma má na svědomí 22 milionů zameškaných dní. Jak si s ní poradit?

Nachlazení a chřipka mají podobné příznaky, ale jejich léčba se liší. Jak zvládnout rýmu a chřipku u dětí?

Rýma má na svědomí 22 milionů zameškaných dní. Jak si s ní poradit?

Nachlazení je nejběžnější onemocnění


Nejčastěji se nachlazení šíří mezi kojenci a dětmi, které se s nemocí potýkají obvykle déle než dospělí. Odhaduje se, že rýma má na svědomí 22 milionů zameškaných dní ve škole a 20 milionů pracovních absencí – to zahrnuje i ošetřovné, kdy si dospělí berou volno kvůli péči o nemocné dítě. Ačkoliv patří nachlazení i chřipka mezi běžné nemoci, rodičům (především těm novopečeným) dělají nemalé starosti.

Jaký je rozdíl mezi chřipkou a nachlazením?

Nachlazení a chřipka jsou akutní virové infekce šířící se vzduchem. Nachlazení způsobuje řada virů, nejčastěji rhinoviry, které způsobují 50 % všech nachlazení u dětí i dospělých. Naproti tomu chřipka je dýchací onemocnění, které způsobují chřipkové viry A nebo chřipkové viry B. Chřipka a nachlazení mají sice podobné příznaky, ale jejich léčba se liší. Nachlazení jen mívá obvykle mírnější průběh než chřipka.

Jaké jsou příznaky nachlazení?

Příznaky nachlazení se objevují častěji v zimních měsících a obvykle začínají 1 až 3 dny po vystavení viru. U dětí se nejčastěji projevuje horečkou a rýmou, dále se může objevit bolest v krku, snížená chuť k jídlu nebo horší spánek. Školní děti trápí hutná rýma, kašel, kýchání či horečka. Nejtěžší příznaky trvají obvykle 10 dní, nemoc průměrně trvá dva týdny.

Jaké jsou příznaky chřipky?

Chřipkový virus způsobuje horečku, bolest hlavy, bolest svalů a malátnost. Často chřipku doprovází problémy dýchacího ústrojí, zejména kašel, bolest v krku a rýma. Diagnostikovat chřipku je těžší u malých dětí, které nemohou popsat své pocity.

Během chřipky se mohou objevovat i zažívací obtíže jako nechutenství a zvracení. U zdravých dětí přechází chřipka během 2 až 5 dní, u mladších trvá léčba více jak týden. Je běžné, že kašel přetrvává i po odeznění ostatních příznaků, což by měl lékař zohlednit.

Jak léčit nachlazení a chřipku?

Důležité je si uvědomit, že nachlazení i chřipka jsou virového původu, a proto na ně antibiotika nezabírají – pouze pokud se tělo potýká i s bakteriální infekcí. Rodiče mohou dítěti staršímu 3 měsíce podat paracetamol, který ulevuje od bolesti, horečky, bolesti hlavy a svalů. Přesné dávkování záleží na věku a váze dítěte a je vhodné ho konzultovat s lékařem.

Namáhanému nosu uleví zvlhčený vzduch a slané nosní kapky. Rodiče by měli kontrolovat dostatečný pitný režim a příjem potravy. Zejména pro děti se sníženou chutí k jídlu se doporučují teplé tekutiny, jako je kuřecí polévka a čaj.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud se onemocnění zhorší, přidává se astma, bakteriální infekce – třeba zánět ucha nebo zápal plic. Rodiče by měli vyhledat pomoc lékaře, pokud dítě:

  • odmítá dostatečně pít, takže močí méně často než každých 6–8 hodin
  • je nezvykle podrážděné nebo nereaguje
  • dýchá těžce nebo neobvykle rychle
  • má vysokou horečku více než 3 dny
  • má horší příznaky nebo stejné více než 14 dní
  • má zánět očí (má červené nebo žloutnoucí oči) nebo zánět ucha provázející bolest

A co vy? Bojovali jste už letos s nachlazením nebo chřipkou?

Autor:

Se Zuzkou se potkáte nepřímo, pokud hledáte radu v některém z našich článků nebo si přečtete magazín místo vašeho oblíbeného časopisu. Má na starosti redakci webu a snaží se, aby eMimino zodpovědělo všechny vaše dotazy kolem snažení, mateřství i rodičovství. A zároveň jste si tu rádi odpočinuli. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...