Jak si vybrat krém proti striím, který skutečně funguje?

  • Komerční sdělení
  • 21.03.11

Promazávání namáhané kůže na bříšku účinnými krémy je zcela jistě tou nejlepší prevencí vzniku strií v období těhotenství. Jak ovšem poznat krém nebo olej, který skutečně na strie působí od krémů, které dokáží pouze dočasně vylepšit vzhled pokožky?

*

Jak si vybrat krém proti striím, který skutečně funguje?

Kvalitní přípravek proti striím obsahuje dvě důležité složky. Tou první je kyselina hyaluronová, která zajišťuje pružnost a celistvost kůže a patří k nepostradatelným součástem kožního pojiva. Druhou podstatnou složkou je kyselina pantothenová, která je zodpovědná za správné dělení, růst a vzhled kůže, druhotně se aktivně podílí i na její celistvosti a pevnosti. Přítomností obou kyselin, ale také elastinu a vitaminu E, se účinné přípravky výrazně odlišují od běžných produktů z drogerií, které postrádají složky přímého působení proti vzniku strií. Kvalitní krém proti striím by měl mít lehkou konzistenci, snadno se vstřebávat do kůže a nezanechávat pocit mastnoty.

Krémy s účinnými látkami – kyselinou hyaluronovou a D-panthenolem jsou k dostání výhradně v lékárnách. Naopak přípravky z drogerií mívají v prevenci strií obvykle velmi diskutabilní účinnost.

Na jaké krémy či oleje si dát naopak pozor?

Při cíleném použití kosmetického přípravku proti striím lze poukázat na několik skupin složek, které mají na strie žádný nebo minimální vliv. Jejich zapracování v kosmetických přípravcích je proto nerozumné a zbytečné. Předně to jsou extrakty z rostlin, například extrakt z listu břečťanu popínavého (v kosmetickém názvosloví je označen jako Hedera Helix Leaf Extract) nebo extrakt z kořene hořce (v kosmetickém názvosloví je označen Gentiana Lutea Root Extract) a jiné.

Za nevhodné je nutné označit téměř všechny přírodní složky a suroviny vyrobené z obilnin. Obsahují totiž alergeny. Také aplikace celého spektra rostlinných olejů může být rozporuplná. Většina z nich obsahuje značný podíl nenasycených mastných kyselin, které jsou pod vlivem exogenních vlivů nestabilní, snadno peroxidují („žluknou“). Vznikající rizikové peroxidové radikály mohou naopak pro kožní buňky představovat zvýšenou a zbytečnou zátěž. Zde je dobré si uvědomit, že v potravě jsou nenasycené a vícenenasycené mastné kyseliny (oleje) vnímány velmi pozitivně, jsou důležité pro zachování zdraví. Tato charakteristika však nemusí platit při jejich aplikaci na kůži. Kosmetické výrobky s vysokým podílem těchto přírodních olejů (Triticum Vulgare Germ Oil, Macadamia Oil, Jojoba Oil aj.) mají obvykle díky vysoké náchylnosti k peroxidaci krátkou dobu použitelnosti nebo musí být funkčním přídavkem antioxidačních pomocných látek složitě stabilizovány.

Za nerozumné je nutné označit i přítomnost monoterpenických látek (rostlinných silic například citronellol, geraniol, eugenol aj.) a éterických látek ve významnějších koncentracích. U kosmetického přípravku proti striím se předpokládá, že bude aplikován na silně mechanicky namáhanou kůži dlouhodobě (většinou devět a více měsíců). Přítomnost látek, které by při aplikaci mohly vyvolávat až alergickou kožní reakci, tak není žádoucí. Problematická může být i několikaprocentní koncentrace urey (močoviny). Při spojení vyšší koncentrace a dlouhodobé aplikace může dojít u namáhané kůže k podráždění. Nevhodná je také aplikace silně účinných látek, které jsou deriváty látek léčivých (například odvozené látky od kyseliny salicylové).

Abyste si zakoupily skutečně účinný krém proti striím, navštivte lékárnu, kde vám magistry a laborantky dokáží odborně poradit a zodpovědět vaše dotazy, který krém je vhodné na namáhané partie bříška používat.

TIP: Vyzkoušejte krém Elasti-Q Exclusive, který obsahuje 4 účinné látky:

  • Kyselinu hyaluronovou
  • D-panthenol
  • Elastin
  • Vitamín E

Elasti-Q Exclusive nyní v lékárnách v limitované edici s krémem Elasti-Q Baby 100ml pro péči o oblast plenek vašeho budoucího miminka ZDARMA.

Více informací na www.elasti-q.cz