Špatná podprsenka škodí zdraví. Vyberte si dokonale padnoucí velikost!

90 % českých žen si prý kupuje špatnou velikost podprsenky. Ono to s tím výběrem taky není jen tak. Čeho si tedy musíme všímat, abychom si zbytečně nehyzdily postavu a netrápily se, milé dámy?

Vyberte si krásné prádlo, ať už máte jakýkoliv typ postavy. Zdroj: Astratex.cz. Vyberte si krásné prádlo, ať už máte jakýkoliv typ postavy. Zdroj: Astratex.cz.

Nákup podprsenky jako nutné zlo?

Hlídat se musí několik míst, kde by prádlo mělo sednout, kabinky nejsou zrovna prostorné, aby se v nich člověk pohodlně svlékl a oblékl, kolem neustále někdo chodí… a nedejbože, když je obsluha příliš dotěrná a chce vám za každou cenu pomoci, i když o to vy nestojíte.

Není divu, že pak na ulici potkáváme dámy, kterým se pod tričkem rýsuje zaříznutá podprsenka, z malých košíčků jim lezou ňadra nebo naopak v nich mají tolik prostoru, že by je mohly použít místo kabelky, a což teprve ramena sedřená od ramínek. To jsou nejčastější nešvary, kterých se při výběru prádla dopouštíme.

A přitom… nevhodně zvolená podprsenka může způsobit nemalé bolesti krční páteře, ramenou i celých zad. Špatná šířka kostic zase nemusí dělat dobře prsní žláze nebo podpažním uzlinám.

Ale nejde jen o zdraví. Se správnou velikostí podprsenky získá vaše postava okamžité body navíc. Prsa se zvednou, tím se uvolní oblast pasu a vy opticky zeštíhlíte.

S jednou velikostí podprsenky na celý život nevystačíte. Ženské tělo se mění a málokterá z nás si uchovává stejnou váhu po mnoho let. Přitom stačí jen 3kilogramový výkyv ručičky na váze a vaše velikost už může být úplně jiná. Proto je dobré se čas od času znovu přeměřit.

Chcete získat slevu 250 Kč na nákup spodního prádla? Stačí kliknout a vyplnit náš dotazník »

Na co si dát pozor při nákupu podprsenky?

Když budete vědět, čeho si při vybírání podprsenky všímat, najdete tu pravou.

1. Obvod


Pokud si myslíte, že ramínka nesou váhu vašich ňader, pak jste na omylu. Tenhle úkol má z 80 % obvod. Tedy měl by mít, jenže k tomu musíte vybrat jeho správnou velikost. Zadní díl podprsenky musí přiléhat, ale zároveň vám nesmí bránit v dýchání. Obvod má být v pravém úhlu k pažím a zapínání podprsenky ve stejné výšce jako střed mezi košíčky.

Dobré rady

  • Zadní část by neměla jít od těla odtáhnout na víc než 3 prsty.
  • Pokud zvednete ruce nahoru a podprsenka nezůstane na místě, je vám obvod příliš velký.
  • Zkoušenou podprsenku zapínejte na první háčky (nejvolnější variantu). Časem totiž může obvod povolit a je potřeba mít možnost ho zmenšit.
Zadní část obvodu podprsenky musí perfektně sedět. Zdroj: Astratex.cz.Zadní část obvodu podprsenky musí perfektně sedět. Zdroj: Astratex.cz.

2. Košíčky


U košíčků existují dvě varianty problému: buď jsou velké, nebo malé. Velké košíčky poznáte tak, že okraje podprsenky odstávají od ňader, z malých zase poprsí „přeteče“. Pozor si dejte i na dolní část košíčků. Prs by ji měl úplně vyplňovat. Samozřejmě nic není pevně dáno, a tak je možné, že i přes správně zvolenou velikost vám podprsenka nesedne. V takovém případě je důležité vyzkoušet jiný střih, který se lépe hodí k vaší postavě.

Špatná velikost košíčků škodí zdraví i kazí postavu. Zdroj: Astratex.cz.Špatná velikost košíčků škodí zdraví i kazí postavu. Zdroj: Astratex.cz.

3. Kostice


Kostice jsou podporou pro poprsí, i u nich je tedy důležité si všímat, zda těsně obepínají prsy. Přední část podprsenky rozhodně nesmí odstávat, ale sedět na těle. Kostice by měla vždy směřovat doprostřed podpaží.

Přečtěte si také článek Faldy pod oblečením? Pomůže dobře zvolené stahovací prádlo »

Jak se vyhnout kabince?

O mých zkušenostech s nákupy si můžete přečíst v deníčku Horor ze zkušební kabinky. Naštěstí moderní technologie umožňují se nepříjemnostem vyhnout.

V první řadě existují tabulky velikostí, které vám napoví, ve druhé speciální poradna, jakou má Astratex. Jako jedna z mála zohledňuje nejen míry, ale i věk, typ postavy nebo tvar prsou. Správnou velikost víte okamžitě. Navíc vám napoví i vhodný střih. Pokud se stane, že prádlo přesto nesedne, můžete ho poslat zpět a eshop vám vrátí peníze. Takže žádné zkoušení v kabince, ale pěkně v soukromí domova.

Zdá se, že dopracovat se ke správně padnoucí podprsence je tak trochu věda. Ve skutečnosti je k ní ale cesta snadná. Jak říká Markéta Lojdová z e-shopu Astratex.cz: „To nejdůležitější, co pro sebe a správnou podprsenku můžete udělat, je důkladně a přesně se změřit. V tom je celé tajemství úspěchu. Podívejte se na naše krátké video. Zjistíte, že na tom opravdu nic není a zvládne to každá z nás.“

A co vy a vybírání podprsenek? Je to pro vás boj, nebo vám nevadí?

Článek vznikl ve spolupráci s Astratex.cz.

Autor:

Jana napsala knihu Mámou s humorem. Věnuje se také vlastnímu blogu. Píše sice pro řadu online magazínů, její srdcovou záležitostí ale zůstává eMimino. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
1240
14.4.19 09:49

Podle zazracneho pruvodce Astratexu jsem objednala 2 podprdy stejne velikosti. A ejhle jedna mi byla mala a druha velka… Astratex nikdy vice

  • Zmínit
  • Nahlásit
9
12.4.19 20:16

Přesně tak. Je problém sehnat vel. 70 D (normální prsa na úzkém hrudníku). Podprsenku pod 1500 Kč jsem nesehnala léta. Navíc jsem limitovaná materiálem, kvůli sklonům k atopickému ekzému nesnesu polyester, tak to se pak vybírá jedna báseň ;-) Souhlasím, z Astratexu mi padla jediná podprsenka a po 3 měsících se rozpárala.

  • Zmínit
  • Nahlásit
1366
12.4.19 10:20

Tak zrovna z Astratexu mi přišly podprsenky úplně k prdu. Teda podle toho jejich zázračnýho průvodce byla velikost asi OK, ale průměr kostic byl moc úzký, takže se mi zařezávaly v podpaží do prsou. Sorryjako.
Jinak na tom, že se ženský vybírají blbý velikosti, mají velký podíl i výrobci, protože větší velikosti, resp. malý obvod + velký košíčky, má málokdo. A nechá si to pořádně zaplatit. Např. lidový Lidl do D. Astratex velký velikosti má, ale…jak jsem psala výše…nakonec jsem našla super podprsenku od prodejce Linia, velikost 75F a to si nemyslím, že mám extra velký kozy :mrgreen: takže fakt nevím, jak to dělají ještě víc obdařené ženy. :nevim:

  • Zmínit
  • Nahlásit