S vodou je zábava! Jak podpořit koupací rituál správným výběrem kosmetiky?

Zatímco novorozené miminko bychom měli koupat jen krátce a maximálně 3x do týdne, u batolete si už můžeme z koupání udělat zábavný večerní rituál. Stále bychom ale měli mít na paměti správný výběr kosmetických přípravků. Proč?

S vodou je zábava! Jak podpořit koupací rituál správným výběrem kosmetiky? Máte doma malého piráta, kadeřnici nebo hudebníky? Zdroj: Canva.

Jak na koupelový rituál?

Koupele jsou příjemnou součástí rutiny ukládání batolete ke spánku. Jednak dávají prostor pro oba rodiče užít si s miminkem trochu té šplouchavé zábavy a také naznačují dítěti, že den se už chýlí ke konci.

„Roční dítě miluje hračky, které se dají posouvat nebo dělají zvuk. Potěší ho také puzzle nebo dětské kladívko. Bezpečně rozpoznává tvary a hraje si s nimi…” (zdroj: Průvodce prvním rokem: Vývoj miminka) S děťátkem si tak můžete užít trochu té zábavy i ve vaně. Co si třeba zahrát na rybáře a chytat gumové rybky? Na piráty a přepadávat hučící parníky? Nebo na hudebníky, kadeřníky či kuchaře? Představivosti se meze nekladou a děťátko takovou zábavu s maminkou a tatínkem jistě ocení hlasitým smíchem.

Na co dávat při koupeli pozor:

  • Před koupelí nezapomeňte zkontrolovat teplotu v koupelně, která by se měla pohybovat nad 22 °C.
  • Batole do vany pokládejte až po veškeré přípravě koupele a kontrole teploty vody.
  • Voda nesmí být příliš horká. Její ideální teplota by se měla pohybovat od 35 do 37 °C.
  • Děťátko pak nikdy nenechávejte bez dozoru. Stačí malá nepozornost, třeba krátké odběhnutí zvednout telefon, a může se stát neštěstí.
Při koupeli dávejte pozor na kosmetiku, kterou zvolíte. Zdroj: Canva.Při koupeli dávejte pozor na kosmetiku, kterou zvolíte. Zdroj: Canva.

Proč je dětská pokožka citlivá?

Jemná pokožka novorozeňat a kojenců je 5× tenčí než kůže dospělého člověka. Nemá ještě vyvinutý ochranný kyselý plášť, který má hodnotu pH 5,5, a proto je méně odolná vůči nepříznivým vnějším vlivům. Znamená to také, že se skrze ní olejíčky, krémíky a mastičky rychle vstřebávají a přecházejí okamžitě do krevního oběhu.

Vhodný výběr kosmetiky ale není klíčový jen v prvních měsících života. Dětská pokožka se vyvíjí až do 3 let. Stává se sice více a více odolnější, ochranu ale ještě zajistit plně nedokáže. Při výběru kosmetiky na to berte zřetel a používejte jen jemnou dětskou kosmetiku. Pokud si nevíte rady nebo je pokožka vašeho dítěte přecitlivělá či alergická, poraďte se s výběrem vhodných výrobků s pediatrem.

Jak vybrat pečující kosmetiku pro novorozence? Přečtěte si předcházející článek z tohoto seriálu »

Koupel je pro batole zábava i příslib brzkého spánku. Zdroj: CanvaKoupel je pro batole zábava i příslib brzkého spánku. Zdroj: Canva

Jakou vybrat dětskou kosmetiku?

I když všechny výrobky dětské kosmetiky na českém trhu musí splňovat přísné normy, existují mezi nimi pořád velké rozdíly. Jen některé z nich například respektují specifika jemné a citlivé dětské kůže. Některé složky, jako například extrakt z růže, může vyvolat alergickou reakci. Kontrolujte proto etikety na obalech i na případný obsah alergenů.

U nové kosmetiky pro jistotu vždy proveďte tzv. test snášenlivosti: Na předloktí miminka naneste kapičku kosmetiky. Pár hodin pak sledujte, zda se neprojeví zarudnutí nebo vyrážka.

Na co se při výběru správné dětské kosmetiky dále soustředit?

  • Neměla by například obsahovat parabeny, parafínové, éterické a silikonové oleje, PEG emulgátory a parfemaci.
  • Vhodná je naopak kosmetika s nenasycenými mastnými kyselinami, které podporují obnovu ochranného pláště pokožky.

Co je ale nejdůležitější: používejte zdravý rozum a pokud vám a miminku něco sedí, používejte to dál. A samozřejmě i naopak. Ne všechno „eko bio“ je zaručeně pro pokožku nejlepší a ne všechno chemické je pro tělo škodlivé.

Dobrým zdrojem inspirace pro pořízení nové dětské kosmetiky může být koupelnová polička u vašich kamarádek. Takovou virtuální poličku najdete i u nás na eMiminu »

Kosmetiku sebamed Baby zakoupíte v lékárnách, drogeriích a na KupKosmetiku.cz. Foto: Kristína Havrilčáková.Kosmetiku sebamed Baby zakoupíte v lékárnách, drogeriích a na KupKosmetiku.cz. Foto: Kristína Havrilčáková.

Top 3 pro každodenní šetrnou koupel:

Dětská kosmetika sebamed Baby je 100 % bez mýdla a alkalických složek, bez konzervantů a barviv. Díky hodnotě pH 5,5 podporuje tvorbu a obnovu přirozeného ochranného pláště kůže. Její snášenlivost byla dermatologicky testována a po konzultaci s lékařem ji lze použít i pro léčbu atopického ekzému. A její nespornou výhodou je i to, že je tak příjemná a funkční, že ji pak používá celá rodina.

  • sebamed Baby Dětská mycí pěna na obličej a tělo: Hypoalergenní mycí pěna, která je vhodná i k ošetření citlivé a náročné pleti. Díky svému pH 5,5 podporuje vývoj a obnovu přirozeného ochranného pláště a je vhodná pro každodenní použití.
  • sebamed Baby Dětská mycí emulze extra jemná: Vhodná pro extra jemné každodenní mytí novorozenecké a dětské pokožky.
  • sebamed Baby Dětský šampon: Šampon ideální pro mytí a péči o jemné vlasy a pokožku hlavy kojenců a dětí, minimalizuje riziko vysušení a podráždění. Šetrně zbavuje pokožku hlavy a vlasy nečistot a kojeneckých stroupků, hodí se pro častější mytí i pro dospělé.

Zapojte se do akce Den kůže! Do 16. 5. můžete kosmetiku značky sebamed pořídit s 50% slevou.

Článek vznikl ve spolupráci se značkou sebamed Baby.

Autor:

Klárka se už řadu let věnuje dětem, a to v rámci neziskového sektoru i dětského oddílu. Na eMiminu a Arome působí jako redaktorka a account realizátor. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...