Výsledky ankety: Jak vybíráme autosedačky a kočárky?

V dotazníku týkajícím se výběru autosedaček a kočárků odpovědělo 2 700 respondentů na otázky týkající se výběru autosedačky a kočárku. Jaké kupujeme autosedačky? Co je pro nás důležité při výběru kočárku a kolik jsme ochotni investovat? Výsledky ankety vám nyní přinášíme.

Autosedačka zajistí dítěti bezpečnost. Zdroj: Baby Direkt.Autosedačka zajistí dítěti bezpečnost. Zdroj: Baby Direkt.

Způsob připoutání autosedačky do vozu

Dle výsledků ankety, kterou jsme uspořádali v rámci soutěže o ceny od FunBaby, se rodiče dělí prakticky napůl na ty, které autosedačku připevňují pomocí bezpečnostních pásů (48, 98 %) a na ty, které užívají systému ISOFIX (47, 91 %). Upevnění pomocí speciálního pásu Top Tether využívá zhruba polovina procenta dotázaných. Odpověď „jinak“ zaškrtli ti uživatelé, kteří kombinují více možností upevnění autosedačky.

V případě, že je autosedačka správně používána zajistí dítěti dostatečnou bezpečnost, nezávisle na tom, jakým způsobem je do auta připoutána. Vybrat si tak skutečně můžete podle svých názorů, možností a vkusu z široké nabídky autosedaček, přičemž v testech bezpečnosti dostávají opakovaně nejlepší hodnocení autosedačky Britax Römer.

Protisměrné sedačky jsou nejbezpečnější. Zdroj: Baby Direkt.Protisměrné sedačky jsou nejbezpečnější. Zdroj: Baby Direkt.

Do posměrné sedačky dáváme děti zbytečně brzy

  • 63, 04 % rodičů obrátí autosedačku po směru jízdy dětem již v 15 měsících věku
  • 19, 72 % rodičů vozí děti v sedačce po směru jízdy již od 6 měsíců
  • přes 5 % dětí jezdí v sedačce po směru jízdy dokonce od narození
  • 7 % dětí jezdí proti směru až do 3 let
  • 4, 70 % rodičů začne sedačku po směru jízdy používat až po 3. narozeninách dítěte

Rodiče by neměli zapomínat na to, že jízda proti směru je jednoznačně nejbezpečnější. Podle relativně nové I-size normy (ECE R129) by děti měly proti směru jízdy jezdit co nejdéle, nejméně do 15 měsíců.

Trend protisměrných sedaček přichází ze severu Evropy, kde má dlouhou tradici. Díky tomu je tam nejmenší úmrtnost dětí při autonehodách v Evropě. Jízda proti směru je v severských zemích doporučována minimálně do 4 let věku dítěte – a dodržet toto doporučení je snadné, v nabídce prodejců posměrné sedačky pro nejmenší děti ani nenajdete.

I u nás pomalu stoupá počet rodičů, kteří volí bezpečnost a i po vajíčku pro nejmenší kupují autosedačku protisměrnou, případně obousměrnou. Podle nezávislých bezpečnostních testů ADAC patří mezi nejbezpečnější sedačky v této kategorii například Britax Römer Dualfix M isize. „Mezi její výhody patří, že se dá otáčet o 360 stupňů. To rodiče ocení především při usazování dítěte. Sedačku si jednoduše otočí ke dveřím, mají lepší přehled, zda jsou pásy dobře vedené a utažené,” uvedl výhody Petr Horáček z Britax Römer.

Kolik do sedačky investujeme?


Z ankety vyplynulo, že 3 ze 4 maminek pořizují autosedačku do 7 000 Kč. Více než 10 000 Kč je ochotna do autosedačky investovat jen každá dvacátá rodina. V té nejlevnější kategorii, do 2 000 Kč, kupují sedačku pouze zhruba 3 procenta rodin.

Kolik investujeme do autosedačky? Zdroj: Redakce.Kolik investujeme do autosedačky? Zdroj: Redakce.

Při výběru kočárku jsme praktičtí


V dotazníku měli respondenti zaškrtávat pro ně nejdůležitější kritéria při výběru kočárku, přičemž měli na výběr:

  • praktičnost
  • vzhled
  • značka
  • cena


Suverénně nejdůležitější byla pro většinu odpovídajících praktičnost (jako velmi důležitou ji označilo 67, 70 % odpovídajících), následována byla značkou (velmi důležitá pro 12, 36 %), vzhledem (velmi důležitý pro 11, 02 % dotázaných) a až na posledním místě byla jako velmi důležitá označována cena kočárku (8, 92 %).

Volíme hlavně kočárky praktické kombinované

Zde byl výsledek naprosto jednoznačný – celých 93 % všech respondentů našeho dotazníku pořizovalo kočárek kombinovaný, dvojkombinaci (38, 66 %) nebo trojkombinaci (53, 87 %). Je to logické – koupí kombinovaného kočárků ušetří rodiče nejen peníze (většinou vychází levněji), ale také starosti s pozdějším nákupem následných „vozítek“ na dítko.

Výběr kočárku je důležitý krok. Zdroj: Baby Direkt.Výběr kočárku je důležitý krok. Zdroj: Baby Direkt.

Kolik jsme ochotni do kočárku investovat?


72 % maminek koupí kočárek do 15 000 Kč, přičemž polovina z nich má kočárek dražší než 10 000 Kč. Více než 20 000 Kč je za kočárek ochotna utratit pouze každá 10. maminka. Necelým 17 procentům rodin (16, 94 %) na pořízení kočárku stačí 3–7 000 Kč.

Kolik jsme ochotni zaplatit za kočárek? Zdroj: Redakce.Kolik jsme ochotni zaplatit za kočárek? Zdroj: Redakce.

Širokou nabídku těch nejbezpečnějších dětských autosedaček všech velikostí, kočárků i dalšího dětského zboží naleznete na stránkách FunBaby.

Přečtěte si také