Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?

Alergie je nemoc dnešní doby. V České republice je až 25 % alergických dětí a tento počet pořád stoupá. Lze nějak vzniku alergie předejít?

Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka? Jak předejít vzniku alergie u miminek? Zdroj: Nutricia

Když imunitní systém zlobí?

Alergie je chybná reakce imunitního systému, kdy organismus pokládá neškodnou látku, obvykle bílkovinné povahy (antigen), za rizikovou a spustí obrannou imunitní reakci, jako kdyby se jednalo o látku potenciálně nebezpečnou. Alergie nám přijdou na mysl často právě v době jarní pylové sezony, která je v plném proudu.

Výskyt alergických onemocnění se rok od roku zvyšuje a přispívají k němu různé faktory – největší vliv mají dědičné vlohy. Věděli jste, že pokud jsou oba rodiče alergici, je zde 50–90% riziko, že se projeví alergie i u jejich dítěte? Kromě genetických predispozicí mohou hrát významnou roli i další faktory jako:

  • nemožnost kojení,
  • porod císařským řezem,
  • časná léčba antibiotiky (u dětí v kojeneckém věku nebo matky v posledních 3 měsících těhotenství),
  • vystavení dítěte tabákovému kouři apod.

Chcete se dozvědět, jestli vašemu děťátku hrozí alergie? Odpovězte 4 jednoduché otázky v Kalkulačce rizika alergie »

Jak snížit riziko vzniku alergie?

Nutrilon HA Prosyneo 3. Zdroj: Nutricia.Nutrilon HA Prosyneo 3. Zdroj: Nutricia.

Nejlepším způsobem ochrany proti vzniku alergického onemocnění je kojení. Odborníci doporučují plné kojení do 6. měsíce věku miminka, poté v něm i nadále pokračovat spolu se zavedením kvalitních a bezpečných nemléčných příkrmů.

Pokud však kojení není možné, důležitou roli hraje zvolení vhodné mléčné výživy. Nejlepší je poradit se s pediatrem, zda by pro děťátko bylo vhodné speciální mléko. Na trhu můžete najít speciální hypoantigenní kojenecké mléko (HA) s částečně naštěpenou mléčnou bílkovinou (hydrolyzovanou bílkovinou), které je určené pro děti s alergií v rodině.

Při jeho zavádění buďte ale trpěliví. Některá miminka zpočátku odmítají HA mléko pro jeho nahořklou chuť. Nezapomeňte výběr vždy konzultovat i se svým pediatrem. Ten na základě rodinné anamnézy a zdravotního stavu miminka doporučí vhodný typ mléka.

Nyní na Dr. Max (1) za zvýhodněnou cenu 429 Kč »

(1) Nabídka platí do 31.5.2021. Nevztahuje se na počáteční mléka ani na potraviny pro zvláštní výživu pro kojence.

Pozn.: Kojení je nejlepším způsobem výživy dětí. Batolecí mléko by mělo být součástí pestré a vyvážené stavy.. Způsob použití a další informace na obalech. Nutrilon 3 HA Prosyneo je potravina pro zvláštní výživu – potravina pro zvláštní lékařské účely určená k dietnímu postupu pro děti s alergií v rodinné anamnéze. Přípravek musí být používán pod dohledem lékaře.

Témata článku

Přečtěte si také