Jarní detox, který nebolí: V pohodě a bez hladu

Zdraví a krása

Ať už si rok 2018 žádá nový impulz, nebo máte pocit, že vaše tělo i duše potřebují nakopnout, detox je tím správným začátkem. Zažene jarní únavu a lepší pocit se dostaví už první den. Co všechno očista těla vlastně obnáší a jak s ní začít?

Méně je více


Radikální změna jídelníčku by vás mohla od detoxu odradit. Myslete tedy na to, že všeho moc škodí. Nemusíte se striktně držet daných pravidel, i menší změna je pokrok. Zelenina v jakémkoli množství povolena! Nejlepší je samozřejmě ta sezónní a čerstvá. Vedle ní si můžete dopřát dušené a vařené maso a ryby. Ovoce jezte spíše dopoledne.

Zdroj: Oksana Mizina / Shutterstock, Inc.

Pít, či nepít? To je, oč tu běží


Obecně se doporučuje pít filtrovanou vodu, detoxikační a bylinné čaje. V poslední době jsou v módě také smoothie detoxy. Nezapomínejte však na to, že ovoce je plné cukru. Sacharidovou bombou je třeba banán nebo hroznové víno.

Čeho se při detoxu vyvarovat?


Cukru, soli, alkoholu, černému čaji a kávě dejte alespoň na pár dní sbohem. Místo černého čaje sáhněte po bylinkovém, sůl nahradí bylinky a věřte, že čerstvé ovoce a zelenina vás nakopne víc než dvojité espresso.

Nejznámější detoxikační bylinkou je kopřiva. Díky svým močopudným účinkům urychlí vyloučení toxinů z těla. Nejlepší čas na sbírání mladých kopřiv je do poloviny května. A pokud vás během detoxu bude honit mlsná, vsaďte na mátu peprnou. Snižuje chuť na sladké.

Detox v těhotenství a při kojení


Detox se obecně v době těhotenství a kojení nedoporučuje. Věřte, že miminko potěšíte nejvíce tím, když budete šťastná. Nemusíte kvůli detoxu překonávat sebe samu. Buďte na sebe především hodná a případnou očistu organismu proberte s lékařem.

Není to jen o jídle


Pokud chcete dopřát očistu celému tělu, nezapomínejte ani na pleť. Smog není náš kamarád a pleť toho během dne musí snést opravdu hodně. Dopřejte jí oddych. Detoxikační maska nebo sérum chrání před škodlivými vlivy vnějšího prostředí.

Zdroj: Dmitri A / Shutterstock, Inc.

Doplňky stravy


Sladkovodní řasy Chlorella a Spirulina se doporučují hlavně při dietách, protože mimo jiné obsahují nespočet vitamínů a minerálů. Já nedám dopustit na tabletku krásy s olejem z pupálky dvouleté, který je skvělý na pleť, nehty, vlasy i imunitu a zmírňuje menstruační bolesti.

Důležité je i samotné načasování. Pokud máte práce nad hlavu a nevíte, kam dřív skočit, detox raději naplánujte na další týden.

Načerpejte inspiraci od maminek na eMiminu

Dopřáváte tělu pravidelnou očistu? Jaké jsou vaše osvědčené tipy? Pochlubte se do komentářů.

Témata článku

Váš příspěvek