Nechce dítě, já ano. 6 tipů, jak najít společné řešení

Toužíte po miminku, ale váš partner se na to ještě necítí? Nebo naopak váš protějšek stále častěji hovoří o založení rodiny, ale vy na to nemáte ani pomyšlení? Pak možná přemýšlíte, jak zvládnout situaci, kdy chce díte jen jeden z partnerů. Máme pro vás pár tipů.

Neshody kvůli miminku mohou vést až k rozchodu. Zdroj: Canva. Neshody kvůli miminku mohou vést až k rozchodu. Zdroj: Canva.

Některé ženy se miminku podvědomě brání

Podle psycholožky Lenky Pelechové touha po dítěti nepřináší vždy pouze pozitivní pocity, ale také obavy a odmítání. „A je to zcela normální. Narození potomka změní celý dosavadní život. A pokud není v duši všechno v pořádku, může se stát, že tělo ženy bude chránit svoje priority. Tedy načas se vzdá schopnosti otěhotnět,“ popisuje Lenka situaci, když žena ještě netouží po dítěti, ale partner na ni „tlačí“. Rozhodnutí, zda mít nebo nemít dítě by měli partneři podniknout společně. A pokud jeden z nich o tom není přesvědčený, není dobré na partnera naléhat.

Problém nastává, pokud se ženě blíží 40 a chtěla by mít ještě miminko. V takové chvíli nejde početí odkládat. Na druhou stranu je dobré si uvědomit, že existují i jiné cesty, jak mít dítě. V tomto případě hraje velmi významnou roli vzájemná komunikace a hledání společného řešení. „Existují i další možnosti a partneři se nakonec mohou shodnout na osvojení děťátka. V případě pozdějšího mateřství může pomoci také asistovaná reprodukce a darovaná vajíčka nebo spermie,“ upřesňuje další možné „varianty“.

Jak pochybnosti o dítěti vyřešit?

Není neobvyklé, když žena o mateřství pochybuje. Možná se na to necítí v tuhle chvíli, možná nebude chtít mít dítě nikdy. „Je řada důvodů a pochybností, které si nemusí pár uvědomovat a proč tyto vnitřní pochybnosti o dítěti vznikají. Může se stát, že si nesou špatnou zkušenost s vlastní matkou, prodělali opakovaně potraty, úmrtí dítěte, obávají se porodu atd. To vše jsou pádné důvody, proč mě páry navštěvují. Záleží tedy na mnoha okolnostech a u každého páru je to přísně individuální. V terapii poté hledáme všechny skryté pocity a následně řešení jejich situace,“ vysvětluje Lenka důvody, proč se většinou ženy necítí na mateřství a bojí se otěhotnět, přestože partner by si miminko moc přál.

Muži své trápení v sobě často dusí. Zdroj: Canva.Muži své trápení v sobě často dusí. Zdroj: Canva.

Muži o svých pocitech příliš nehovoří

Jak se muži s takovou situací vyrovnávají? Podle Lenky se mnozí z nich s nenaplněnou touhou po dítěti vyrovnávají navenek snáze než jejich partnerky. „Velmi často svoje zklamání a smutek potlačují. Záleží na věku a zdravotním stavu, míře plodnosti, zdravotním stavu a také zda potomky již mají s jiným partnerem atd. Účinná je v tomto ohledu psychoterapie. A jinak platí stále to stejné – komunikace, argumentace a hledání společného řešení,“ říká psycholožka.

Podle Lenky je ale častějším modelem situace, kdy žena touží po miminku, ale muž by raději rodičovství odložil nebo v krajním případě už například má děti z předchozího vztahu a po dalších netouží. To může vést ke stále častějším neshodám, hádkám a výčitkám. Nakonec spolu partneři přestávají komunikovat a rozchod je na spadnutí. Tlačit na partnera nemá v tomto případě smysl a může to celou situaci ještě zhoršit.

Základem všeho je vzájemná komunikace

Lenka doporučuje zvolit taktiku argumentů a vzájemné diskuze. „Hledejte společně řešení a přijatelné východisko, jak vše zvládnout. Rozhodně nedoporučuji udělat na partnera podraz ve smyslu vysadím antikoncepci a pak se uvidí. To je krajně nezodpovědné“ vysvětluje.

Co by tedy Lenka Pelechová obecně poradila párům, kteří se na rodičovství zatím nemohou shodnout? „Musíte se rozhodnout společně. Přes to nejede vlak. Narozením dítěte se navždy váš život změní. A je velmi nerozumné si myslet, že budete dál žít život takový, jaký máte doposud. A pokud jeden z vás pochybuje o rodičovské roli, je potřeba mu dát čas a o celé situaci společně hovořit. Doporučuji, aby si partneři přesně stanovili čas, který na rozhodnutí potřebují a pokud do té doby oba nenajdou společné řešení, je načase přemýšlet, co bude následovat,“ uzavírá.

Mgr. Lenka PelechováMgr. Lenka Pelechová

Mgr. Lenka Pelechová

Psychoterapeutické a psychosociální poradenství v Institutu psychosociální péče

„Ve své práci v Institutu psychosociální péče s dospělými klienty jsem orientovaná především na krizovou intervenci, individuální, párové, rodinné psychosociální poradenství, mediaci a koučink. S klienty nejčastěji hledám účinnější způsoby komunikace v partnerských i dalších vztazích, porozumění sobě i ostatním, možnosti vypořádání se s obtížemi jako jsou deprese, úzkosti, pocity životní nespokojenosti a nenaplněnosti.“

Absolvovala střední zdravotnickou školu v Třebíči, Vysokou školu aplikované psychologie v Terezíně a sociální práci se zaměřením na komunikaci a aplikovanou psychoterapii na Pražské vysoké škole psychosociálních studií.

Než znovu otevřete téma dítě, najděte si společného koníčka. Zdroj: CanvaNež znovu otevřete téma dítě, najděte si společného koníčka. Zdroj: Canva

6 tipů, jak na partnera a partnerku netlačit a nezbláznit se

Ať už dítě nechce muž nebo žena, druhý z páru by se měl snažit netlačit na pilu. Jenže ono se to snadno řekne, ale jak na to? Připravili jsme pro vás tipů, které stojí za vyzkoušení.

1. Věnujte se koníčkům nebo si najděte nový, který budete dělat společně. Přihlaste se do tanečního kurzu, choďte na tenis nebo začněte společně běhat.

2. Místo miminka zvířátko na „zkoušku“. Nechce váš protějšek miminko? Co takhle pořídit si například štěňátko nebo koťátko. Se psím miminkem si užijete také spoustu radostí i starostí a budete tak mít dobrý trénink do budoucna.

3. Těhotné kamarádky nejsou nepřátelé. Pro ženu, která touží po dítěti, se stávají všechny těhotné obrazně řečeno „nepřáteli“. I když může být těžké to překonat, rozhodně není dobré se „těhulkám“ vyhýbat. Stačí jen kamarádce naznačit, zda byste nemohly změnit téma.

4. Nastavte si určitý „deadline“, kdy otevřete téma početí znovu. Když vám protějšek řekne, že se teď na dítě necítí, je potřeba to respektovat. Zároveň je ale dobré dát si určitý čas, kdy se k tématu založení rodiny vrátíte.

5. Hledejte argumenty, ale nevydírejte. Někdy se může stát, že „zoufalý“ člověk dělá zoufalé věci. Jak zmiňovala psycholožka Lenka Pelechová, vynechání antikoncepce za partnerovými zády není řešení. Stejně tak dávat „nůž na krk“ v podobě ultimáta – dítě, nebo rozchod – není to pravé ořechové. Hledejte logické argumenty, například ohled na věk, posunutí se ve vztahu někam dál. Zároveň ale naslouchejte i druhé straně.

6. Sami se nedohodnete? V takovém případě se obraťte na psychologa, který vám může pomoci celou situaci vyřešit.

Přečtěte si také článek: Nechci dítě, i když můžu. Dobrovolná bezdětnost se neodpouští»

Autor:

Martina je maminkou desetiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
440
dnes v 20:26

@Aneta.Berg Přesně tak, sex jen za účelem reprodukce :mrgreen: Jsem také pro návrat cudných žen a pořádků z 18. století :D

  • Zmínit
  • Nahlásit
670
dnes v 20:22

Clanek o nicem. Reseni je jednoduche, chlapi co nechteji deti, by nemeli provozovat sex. Respektive by se takova charakteristika, mela v budoucnu stat tezce asexualni, tak ze by pro zenu mela byt ostuda vubec s nekym takovym byt…neco jako bezdomovectvi, ci narkomanie 😁

  • Zmínit
  • Nahlásit
440
21.7.21 11:51

Zcela běžně žena v této situaci vysadí antikoncepci a partner je postaven před hotovou věc.

  • Zmínit
  • Nahlásit
3127
20.7.21 11:27

Nejlepší rada je „štěnátko na zkoušku“ :D To opravdu psala psycholožka?

  • Zmínit
  • Nahlásit