Jsem máma a mám blog. Proč potřebujeme po porodu psát?

Hry a nápady

Deníčky vycházejí na eMiminu už deset let, ale mateřské blogy se rozjely ve velkém teprve před pár lety. Blogovat přitom začínají i ženy, které se dřív psaním nijak nezabývaly. Co maminky motivuje k vlastním článkům? A co jim dává a bere blogování o porodu a životě s dětmi?

Když se mi narodila dcera, založila jsem si blog. Zrovna jsme se totiž stěhovali do zahraničí a já se potřebovala ze všeho vypsat.

Tak popisovala Iva Fialová své začátky ve článku pro Ona DNES. Není sama. Řada žen začíná psát online blog dokonce už během svého těhotenství. Před porodem se obvykle rozepíšou a po porodu nadále postují články o šestinedělí a pokrocích svých dětí.

Mamablogem se přirozeně stávají také módní a kosmetické blogy, jejichž autorka otěhotní. Téma jejího života se tedy přirozeně promítne do obsahu, který píše.

Blogy se kromě textu už neobejdou bez krásných fotek nebo videí. Proto se čím dál víc maminek postuje na Instagramu nebo natáčí vlogy o mateřství na YouTube.

Proč blog? Za vším je touha po seberealizaci, nebo i terapie

Na mateřské blogy si nedávno posvítil právě zmiňovaný nedávný článek na Ona DNES. Existuje řada důvodů, kvůli kterým začínají ženy s dětmi psát. A také pokračují během rodičovské dovolené.

  1. Dostat ze sebe zážitky. Od momentu, kdy najdete dvě čárky na testu, je pořád o čem psát. Hlavně když pak dojde na finále!
  2. Forma terapie. Maminkám často pomáhá vypsat se z trablů, které jim mateřství přináší. Třeba když dítě nespí, všechno se sype nebo vám dal porod pořádně zabrat.
  3. Obhájení se a vyjádření se. Odmítáte uspávat jako ostatní maminky? Nechcete nechat dítě očkovat? Svá rozhodnutí odůvodnit a udělat si v jich jasno, hezky černé na bílém. A pustit se do diskuze s ostatními.
  4. Deníček vašeho miminka. Blog může fungovat jako fotoalbum a zápisník online. Řada maminek na něj zaznamenává výlety, pokroky dětí a legrační historky, co ti jejich malí zase provedli.
  5. Slova chvály a větší sebevědomí. Každou ženu potěší potvrzení ostatních, že svou roli dělá dobře. Rostoucí čtenost, komentáře pod článkem a lajky na Facebooku zkrátka zlepší den! Také psychologové uznávají, že blog může zvyšovat sebevědomí, které ženám na rodičovské často klesá.
  6. Socializace. Dříve se o dítě starala celá rodina nebo vesnice, dnes maminky zůstávají mezi čtyřmi stěnami. Díky blogu se mohou spojit s dalšími maminkami, třeba i osobně.
  7. Mít něco svého a tvořit. Kreativní duše vymýšlí recepty pro děti, vyrábějí šperky, pouští se do podnikání a mateřské… a hlavně píšou.
  8. Učíte se nové věci. Psaní blogu během rodičovské vás naučí spoustu nových dovedností. Zlepšíte se v psaní, osvojíte si program, ve kterém blog píšete, začnete víc fotit a staráte se o sociální sítě. A když se blog pořádně rozjede, řešíte i spolupráce s firmami a píšete i placené články.

Máte svou oblíbenou mamablogerku? Nebo sama píšete blog? Hlasujte od 14. května v soutěži Mamablog roku.

Co blog bere a dává

Začínající blogerky nemají jednoduchou pozici. Blogů o mateřství existuje spousta a dneska už nikoho neuchvátí obecné rady a tipy. V množství blogů je potřeba se odlišit úzce zaměřeným tématem – například život s dvojčaty v Římě, chalupářská výchova, rodina vyrábějící si vlastní kosmetiku…

Když se ale blog pořádně rozjede a máte spoustu čtenářů, můžete blogem začít vydělávat. Kvalitní obsah vám otevře dveře ke spolupráci, protože firmy budou chtít reklamu na vašem webu.

„Blog je vlastně jako malá firma a vy jste ředitelkou. Není to vidět, ale denně odpovím asi 20 emailů, na některé se často vyjadřuji odmítavě a naučila jsem se z toho nemít špatný pocit, popisuje blogerka Alice, známá jako Mámou Stylově, ve svém článku.

Placené články a testování výrobků vám může přinést pár tisíc, dlouholetým blogováním ale také získáte praxi, která se vám bude hodit na pohovoru po rodičovské dovolené. Nebo díky blogu najdete novou vášeň, kterou uplatníte ve svém podnikání.

Vyzkoušejte si psaní blogu! Napište na eMimino vlastní deníček»

Blogování o dětech s sebou ale nese i pár mínusů. Zejména to, že zabere spoustu času. Mít nápad na článek, sepsat ho, opravit chybky, udělat nebo najít fotky, naformátovat a publikovat – to vše zabere hodiny a hodiny práce.

Také bychom měli zmínit, že odhalování soukromí není pro každého. Psaním o svém rodině se blogerky vystavují pozornosti. Zda chcete, aby každý věděl o vaší zanícené bradavce nebo průjmu vašeho syna, je na vás.

S ohledem na soukromí se trochu pozapomíná na tatínky, kteří se (často nedobrovolně) stávají součástí článků svých žen. A občas může být napováženou, zda fotky neohrožují bezpečnost dětí, případně zda je etické dělat z potomků celebrity.

Na eMimino.cz? Porody, lidské příběhy i mateřský stereotyp

Deníčkům na eMiminu vládnou zápisy z těhotenství a popis porod. Maminky tak zaznamenávají své vzpomínky, aby se k nim mohly kdykoliv vrátit.

Čím dál populárnější jsou ale zamyšlení nad životem, vztahy nebo popis vlastního životního příběhu. Mezi nejzábavnější deníčky se ale obvykle zařadí trapasy nebo zážitky, které zná každý máma.

Na eMimino.cz se objevují také zápisků těch, které se chtějí maminkami stát. Proto tu najdete řadu deníčků o snažení o miminko nebo bohužel i o potratu.

Nejoblíbenější deníčky, které se nedávno objevily na eMimino.cz

Vyzkoušejte si psaní blogu! Napište na eMimino vlastní deníček»

A co vy? Jakou mamablogerku sledujete?


Reklama


Reklama

 Váš příspěvek

Reklama


Reklama