Kam s dětmi přes prázdniny? Zkuste otevřené školky a příměstské tábory

Výchova dětí

Ne každý má po ruce babičku nebo nevyčerpanou zásobu dovolené. I proto může být sestavování letních prázdnin pěkný oříšek. Až si budete lámat hlavu nad tím, kam o prázdninách umístit své ratolesti, přečtěte si několik (uživatelkami) osvědčených tipů.

*

Babičky, tety i dobré kamarádky

Babičky a dědečkové jsou, co se prázdnin týká, sázkou na jistotu. Ne každý má ale tu výhodu mít své nebo partnerovy rodiče k dispozici. To ale neznamená, že byste si neměli i tak říct o pomoc - třeba tetě nebo švagrové. Nebo naopak své služby nabídnout někomu dalšímu a v hlídání dětí se prostřídat.

Taky mám o letních prázdninách jen dva týdny, z toho jeden s manželem, druhý sama a manžel to má taky tak, takže pokryjeme 3 týdny. No a ten týden, co jsem s dětmi sama, jsem doma a hlídám ještě děti sestře. Ta mi to pak oplatí, tak to už jsou čtyři týdny.

Na vzájemném hlídání se můžete domluvit i s kamarádkou nebo další maminkou, třeba z mateřského centra. Důležité ale je, aby osoba, které dítě svěřujete, měla vaši plnou důvěru a vaše dítě už dobře znala.

Paní a slečny na hlídání

Za služby profesionální chůvy si podstatně připlatíte. Nabízí však individuální přístup a vlastní program pro dítě. Než chůvu najmete, nezapomeňte si v práci zjistit, zda vám na ni váš zaměstnavatel nepřispěje. Mnoho zaměstnavatelů nabízí příspěvek na chůvu v rámci zaměstnaneckých benefitů.
Levnější variantou jsou studenti a studentky „na hlídání“, zejména ty se zkušenostmi au-pair v zahraničí. Při jejich výběru ale dbejte jak na jejich zkušenosti, tak osobní reference od rodičů, kterým již děti hlídala. Rozhodně děti nesvěřte do péče „holce od sousedů,“ která s hlídáním dětí nemá žádné zkušenosti.

Služby paní na hlídání najdete v diskusi eMimino Jobs

Otevřené školky

Než začnete shánět tábory a komplikovaně oslovovat známé, poohlédněte se, zda i ve vašem okolí nejsou k dispozici otevřené školky. „Existují i školky, které mají prázdninový provoz - nejedou sice celé prázdniny, ale třeba každý týden prázdnin jedna školka ve městě,“ vysvětluje v diskusi Co s dětmi o prázdninách uživatelka Kallkapa. Pro děti školkou povinné, které jsou už zvyklé na svůj režim, se jedná o ideální řešení.
O otevřené školky roste v posledních letech zájem přímo raketově, proto s registrací do té vaší neotálejte.

Příměstské tábory

Pokud si vaše dítě ještě netroufá na velké odloučení v podobě až několikatýdenního tábora, pak jsou pro něj příměstské tábory to pravé. K dispozici jsou v téměř každém větším městě a vybírat lze z mnoha zaměření - od sportovních táborů, přes jazykové až po kreslení a výrobu keramiky. Kromě nově osvojených dovedností je přínosem i to, že se jedná o jakýsi předstupeň ke klasickému táboru.

Tábory: od indiánských po jazykové

Dětské tábory k létu prostě patří. Také vám zaručí, že dítě nebude konečně trávit čas u malé obrazovky, ale v přírodě. Zaměření táborů je široké. Vyslat své dítko můžete třeba na

  • Skate camp
  • Hereckou a filmovou školu
  • Výtvarný ateliér
  • Tábor o oblíbeném dětském filmu nebo postavičce
  • English camp
  • Tábor pro rodiče s dětmi

Kromě dobrodružství a nových přátelství představuje letní tábor také první větší odloučení od rodičů. U malých dětí se doporučuje začínat s týdnem a teprve další léto délku turnusu prodlužovat. Jak řešit stýskání, si přečtěte v diskusi Chce domů z tábora nebo se ptejte v poradně dětského psychologa.

Jak plánujete letní prázdniny vy? O svůj program se s námi podělte v komentářích.

Témata článku

Váš příspěvek