9 tipů, kam vyrazit s dětmi v Libereckém kraji

Je nám jasné, že v létě nechcete sedět za počítačem, ale radši s dětmi vyrazíte na výlet. Proto jsme spustili letní soutěž Léto venku s eMiminem, během které stačí přidávat tipy na výlety, hodnotit výlety ostatních a inspirovat se navzájem. Vybrali jsme pro vás 9 výletů z Libereckého kraje.

Zoologická zahrada Liberec Zoologická zahrada Liberec Zdroj: Hatšepsovet
+10

1. Zoo Liberec

Hodnocení uživatelky Hatšepsovet: Zoologická zahrada Liberec je nejstarší zoologickou zahradou v České republice. Na prohlídkové trase, která měří přibližně 2 km, lze pozorovat více než 160 druhů zvířat. Rozkládá se na rozloze necelých 14 hektarů. Prohlídka Zoo vám zabere cca 3 až 4 hodiny.

Výjimečná je zde jedna z nejucelenějších kolekcí dravců na starém kontinentu, v níž nechybí například orlosupi bradatí, orli královští, skalní, jestřábí i východní či čimanga falklandská a žlutavá. Zoo se chlubí i největší chovnou skupinou kriticky ohroženého osla somálského a jediným chovem himálajského nahura modrého v Česku.

Zoo Liberec je známá především kvůli chovu bílých tygrů, které chová od roku 1994, kdy dovezla sourozenecký pár Isabellu a Columba ze Švédska. Chov bílých tygrů je však ze zoologického i ochranářského hlediska problematický, tak liberecká zoo zvažuje jeho ukončení. Bílé tygry by mohli nahradit ohrožení tygři ussurijští.

Najdete zde také četná občerstvení i dětský koutek s kontaktní zoo, prolézačkami, elektroautíčky a vláčkem. Prohlídkovou trasu zkrášlují dřevěné plastiky. Psi ani jiná zvířata nemají vstup povolen. Zoo Liberec nabízí zážitkový program Ošetřovatelem v zoo. V rámci speciálního programu tak může každý laik starší 18 let na vlastní kůži poznat, jak vypadá jeden pracovní den ošetřovatele.

K parkování můžete využít parkoviště v blízkosti zahrady. Parkovací místa jsou v sezóně a o víkendech placená, za 9 hodin zaplatíte 50 korun. Další blízká parkoviště jsou v ulicích Riegrova a Fibichova, kde osobní automobil necháte za 50 korun na 6 hodin. Pro dopravu do Zoo Liberec můžete využít také městské tramvajové linky 2 a 3.

Podívejte se na další výlety v Libereckém kraji »

Ježíškovy kamenyJežíškovy kameny Zdroj: Pistalinda

2. Ježíškovy kameny

Hodnocení uživatelky Pistalinda: Prvním z výletů během naší dovolené v Rudolfově byla návštěva ZOO Liberec. Měli jsme několik možností, jak se do ZOO Liberec z Rudolfova dostat. Vyrazili jsme nakonec pěšky (3,5 km za hodinku) od penzionu směrem k České chalupě a nedaleko od ní jsme se vydali po červené turistické značce.

Po pravé straně cesty jsme narazili na skalní útvar Ježíškovy kameny. Ten děti velmi zaujal, hned se z nich staly horolezci. My (rodiče) jsme využili zajímavého názvu a pověděli jsme dětem, že to jsou Ježíškovy skály a že když zavřou oči a budou si něco pod stromeček přát, že se jim to vyplní. Tatínek jedné holčičky zas prohlásil, že kolik je tam kamenů, tolik děti dostanou na Vánoce dárků. Trochu jsem se zděsila. Co myslíte, bylo by jich málo nebo hodně?

Botanická zahrada LiberecBotanická zahrada Liberec Zdroj: PenelopaW

3. Botanická zahrada Liberec

Hodnocení uživatelky PenelopaW: Liberecká botanická zahrada je nejstarší botanickou v České republice a její pavilony před řadou let byly zcela přestavěny. Kromě skleníkové expozice, která nabízí pohled na rostliny tropické a subtropické přírody, se zde nachází i expozice venkovní. Předpokládám, že většinu návštěvníků tvoří laici, kteří zřejmě nedokážou náležitě docenit místní unikáty a skvosty, jistě ale ocení estetickou stránku věci :-). Kupříkladu v Květnici se nachází jezírko s rybkami, v pavilonu věnovaném pravěkým rostlinám vodopád, velice hezky je udělaná expozice velkých kaktusů či australské flory. Kromě toho se zde nachází poměrně veliké vnitřní akvárium, které je (nejen) pro děti velmi atraktivní, a to nejen kvůli výskytu „Nema“ a „Dory“, ale i jiným tvorům (u nás vedou rejnoci).

Venkovní expozice začínají být atraktivní zejména na jaře v plném květu, ale i v průběhu roku, jak se rostliny mění, je zajímavé je sledovat. Od pokladny se prochází kolem záhonů s růžemi, které jsou právě nyní v plném květu a nádherně voní. Za hlavní budovou s průchozími pavilony se ještě nachází dva samostatné pavilony, jeden ukazuje leknínovité rostliny včetně viktorie královské, kterou je liberecká „botanka“ proslulá.

V areálu je přísný zákaz pohybu se psy, s výjimkou psů asistenčních. Uvnitř jsou velice slušné toalety, dítě lze přebalit na prostorné toaletě pro handicapované. A to nejlepší nakonec: děti mladšího než školního věku mají vstup zdarma :-).

Botanická zahrada je velice dobře dostupná prostřednictvím MHD (tramvajové linky 2 a 3), od zastávky stačí jen vystoupat menší kopec. V okolí se nachází park i zoologická zahrada, takže je možné obojí navštívit v jeden den. Výhodou je, že botanická je poměrně malá, takže děti se návštěvou nevyčerpají. Pokud byste plánovali výlet vlastním autem, parkování v bezprostředním okolí je složitější, takže doporučuji zaparkovat v centru města v parkovacím domě při OC Forum nebo zaparkovat na parkovišti ve Fibichově ulici. (U Zoologické zahrady na konečné tramvaje sice také je parkoviště, kapacitně však nevyhovuje všem návštěvníkům Zoo a zpravidla je hned plné.)

Rádi cestujete? Přidejte svůj vlastní tip na výlet »

EKOpark LiberecEKOpark Liberec Zdroj: Lenuska1234

4. EKOpark Liberec

Hodnocení uživatelky Lenuska1234: Přírodní zábavný park v Liberci blízko fotbalového stadionu. Z vlakového nádraží se dá jít stezkou pro pěší a kola, která je poblíž. Z vlaku to jsou 2 km. V parku je pro děti mnoho vyžití – najdete zde pískoviště, senzomotorický chodník, kuličková dráha (ta nás bavila nejvíc), dílničky (můžete si vyrobit za pomocí hřebíků nebo tavné pistole svůj vlastní výtvor, který si odnesete domů), přírodní bludiště, vodní hrátky, můžete nakrmit kozičky, které tam chovají, nebo si zajít do kavárničky na kávu a palačinky.

Vstupné je jednotné, za každého, kdo chodí, 100 Kč a můžete si za symbolickou cenu dokoupit kuličky na kuličkovou dráhu, hru cestu za pokladem (na konci na vás čeká poklad), dílničky, malý kaktus… Pracují tu zde moc ochotní lidé a moc se nám tu líbilo. :-)

Lesní koupaliště v LiberciLesní koupaliště v Liberci Zdroj: PenelopaW

5. Lesní koupaliště v Liberci

Hodnocení uživatelky PenelopaW: První bazén na místě současného Lesního koupaliště vznikl před polovinou 20. století. Na Lesní koupaliště jsem sama chodila jako dítě v 90. letech, pak hoodně dlouho chátralo a bylo obehnané plotem. V roce 2016 se město rozhodlo koupaliště opravit a znovu otevřít . O dva roky později již bylo přístupné veřejnosti a loni vznikl spolek Lesní koupaliště, který o něj pečuje.

Koupaliště je napájeno Jizerským potokem, takže i v parném létě je v něm voda hodně studená (v zimě jej otužilci používají pro své koupele :-) ). Díky péči zmíněného spolku jsou okolní trávník i zeleň udržovány, v provozu je stánek s občerstvením, který je podle počasí otevřen ve dnech PO-PÁ od 14:00 do 20:00, o víkendech od 12:00 do 20:00. Samotný areál je ale otevřen od 7:00 do 22:00 hodin. Vedle stánku je teráska se stolky a slunečníky a TOI TOI záchodky. Časem by mělo přibýt další zázemí, převlékací kabinky a sprchy, možná i klouzačky do vody a vše další, co se kdysi v areálu nacházelo.

Kolem koupaliště nejsou lavičky ani přístřešky, takže je vhodné vzít s sebou při delším pobytu minimálně piknikovou deku. Přebalovací koutek v místě není, v areálu je zakázáno pohybovat se se psy, kouřit (kouření je povoleno na vyhrazeném místě), pouštět vlastní hlasitou hudbu či rozdělávat oheň. V okolí areálu při toku Jizerského potoka se však nachází několik tábořišť, takže pobyt na koupališti lze spojit s opékáním buřtíků :-). Pod samotným koupalištěm se v oploceném areálu nachází „amfiteátr“ a hřiště, kde se dá pinkat volejbal či zahrát jiný míčový sport.

Vstupné je zcela zdarma. Pohyb i koupání jsou v celém areálu na vlastní bezpečí.

DinoPark Plaza LiberecDinoPark Plaza Liberec Zdroj: lenuleg

6. DinoPark Plaza Liberec

Hodnocení uživatelky lenuleg: Tento Dinopark je krytým zábavním parkem, který se nachází ve třech patrech nákupního centra Plaza Liberec. Je to tedy tip na super výlet za špatného počasí :-). Je zde pravěký druhohorní prales s bouřkou a opravdovým deštěm, stezka pro odvážné děti DinoTrek, dětské paleontologické hřiště, 3D kino nebo třeba DinoLaser. Moc se nám tam líbilo.

Hodnocení uživatelky katscha: Doporučuji všem milovníkům dinosaurů. Nejčastěji jezdíme do pražského Dinoparku, tento v Liberci je velmi odlišný. Většina exponátů je uvnitř. V druhém patře je vnitřní dětské hřiště, možnost dát si občerstvení a velké 4D kino. Klidně lze doporučit pro celodenní výlet.

IQpark LiberecIQpark Liberec Zdroj: MichaelaMT

7. IQpark Liberec

Hodnocení uživatelky MichaelaMT: Výlet vhodný aj na deň, keď prší. Naša ani nie 3ročná dcéra si prehliadku parádne užila. Zrkadlový labyrint, veľké bubliny, mini obchod, hlavolamy pre malých aj veľkých, dvojitá hojdačka, tvorivé dielne.

Hodnocení uživatelky PenelopaW: Za mne naprosto super tip na výlet pro menší děti. Místo je, stejně jako IQLandia, která je přímo naproti, nedaleko centra města a zaparkovat lze na přilehlém velkém parkovišti. IQPark se nachází v centru Babylon, takže pro děti může být hezká i procházka interiérem, kde obchody v zastřešené hale imitují různé domečky.

Doporučuji vyhradit si na návštěvu hodně hodin, my se zasekli v „hracím“ patře, kde je obchůdek, jeřáby, klouzačka apod., tam jsme strávili nejvíc času, a protože jsme byli uondaní, výš jsme se už ani nedostali. Ideální je mít s sebou svačinu, kdyby jídelna byla mimo provoz, jak se to stalo nám hned při první návštěvě. S malými dětmi a při čase, který jsme tam strávili, to bylo hodně nepříjemné. Takže je lepší mít s sebou alespoň pití a něco menšího k jídlu, než se člověk nají třeba v nějaké blízké restauraci.

Dětské dopravní hřiště LiberecDětské dopravní hřiště Liberec Zdroj: mijina

8. Dětské dopravní hřiště Liberec

Hodnocení uživatelky mijina: Dětské dopravní hřiště je pro děti ze základních škol, pro mateřské školy, ale i pro rodiče s dětmi. Reálně nahrazuje situaci v běžném silničním provozu. Děti se zde zábavnou formou učí, jak správně jezdit po komunikaci a chodit přes přechody, rozeznávat dopravní značky, semafory a orientovat se na křižovatkách. Získávají znalosti také pomocí dopravních a vědomostních soutěží.

Především je hřiště určeno pro výuku dopravní výchovy žáků 4. - 5. ročníků základních škol, kteří se zde naučí teorii i praxi jízdy na kole a jaká je povinná výbava jízdního kola. Mohou pak získat i průkaz pro malé cyklisty. Také je ale v určených dnech otevřeno i pro veřejnost.

Určitě doporučuji rodičům, aby s dětmi toto dopravní hřiště navštívili, protože i když jim doma budete vysvětlovat, co jednotlivé dopravní značky znamenají, tak zde vidí vše názorně a lépe si značky zapamatují. Děti se naučí chodit po chodníku, přecházet na přechodu se semaforem i tam, kde není.

Kryštofovo údolíKryštofovo údolí Zdroj: myška82

9. Kryštofovo údolí

Hodnocení uživatelky myška82: V malebném údolí leží vesnička Kryštofovo údolí. Najdete zde krásný kostelík, dobrou cukrárnu, pěkná historická stavení, orloj, muzeum betlémů i možná nejkrásnější železniční most v zemi (Liberecký Semmering). I když to je na první pohled nenápadná vesnička, je zde co dělat. Taky se odtud můžete vydat na Ještěd nebo se stavit v Liberci.

Zapojte se do Léta venku s eMiminem

Chcete se také zapojit do letní soutěže Léto venku s eMiminem? Přidejte tento týden 1 tip na výlet a 2 hodnocení do Výletů.

Výlety na eMimino.cz

Přidávejte své tipy na výlety na mapu Výletů .

Přidat tip Hodnotit

Více o soutěži se dozvíte v článku Léto venku s eMiminem: Přidávejte tipy na výlety a každý týden vyhrajte »

Aby vám neutekla žádná výhra: Stáhněte si věrnostní eMimino kartičku do mobilu a zvyšte svoji šanci na vítězství.

eMimino kartička

Přečtěte si také