Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

* Ušetřit není tak těžké, jak by se mohlo zdát. Zdroj: Trendsetter Images / Shutterstock, Inc.

Super drahý internet

Zkontrolujte, kolik v rodině platíte za mobil, a posuďte, co kdo skutečně využívá a potřebuje. Nejspíš zjistíte, že vám za volání, SMS a internet utíkají stovky až tisíce korun. Na trhu je přitom spousta operátorů, kteří se předhánějí, kdo si udrží zákazníka. Vyplatí se zajít za tím svým a říct, že odcházíte. Obvykle vám nabídne lepší cenu. Okoukněte také srovnávače, který tarif/operátor by vám a rodině seděl nejvíce.

Tipy, jak ušetřit za internet v mobilu

 • Máte na většinu lidí Whatsapp nebo Messenger? Neplaťte operátorovi za volné minuty, na volání používejte jen data nebo wi-fi.
 • Některé firmy nabízí velmi výhodné tarify pro zaměstnance a jejich rodinné příslušníky. Poptejte se proto po příbuzných.
 • Tip pro otrlé závisláky: Zrušte internet do mobilu/tabletu a používejte jen wi-fi. Pokud budete potřebovat akutně internet, určitě se někomu dovoláte nebo vám poradí kolemjdoucí.

Pozor na malé radosti

Když člověk počítá každou korunu, rád si sem tam koupí nějakou drobnost pro radost – novou kosmetiku, svetřík, dekoraci do bytu… Speciální kategorií jsou pak hračky a oblečení pro děti, ze kterého máte větší radost vy než vaše ratolesti.

Bohužel máme často tendenci sahat po zbytečnostech a nekvalitních věcech. Tričko, které výhodně koupíte za padesát korun, vám pravděpodobně vydrží dvě tři praní a pak ho stejně nenosíte. Právě takové „radosti“ pak ubírají z rozpočtu velkou část.

Proto zkuste odolat reklamě, novinkám a rádoby slevám v obchodě, nebo nákupům v levných e-shopech. Na konci měsíce budete o pár stovek bohatší. Tip eMimina: Pokud máte pocit, že byste danou věc opravdu nutně potřebovali, dejte si 30 dní na rozmyšlenou. Po opadnutí prvotního nadšení se rozhodnete lépe.

Kde vám utíkají peníze? Sledujte malé i velké platby. Zdroj: Denis Belyaevskiy/ ShutterstockKde vám utíkají peníze? Sledujte malé i velké platby. Zdroj: Denis Belyaevskiy/ Shutterstock

Nekupujte zbytečné věci

Zamyslete se, co potřebujete k životu nejméně, případně co využíváte jen sezónně. Trocha počátečního nepohodlí vám pomůže ušetřit tisíce měsíčně!

 • Nechutná vám kohoutková? Místo vody v PET lahvích si pořiďte kvalitní filtr. Do vody pro lepší chuť kapejte trochu citronu nebo ji převařujte. V létě zas připravíte vlastní sirupy, ze kterých můžete v SodaStreamu dělat domácí limonády.
 • Místo drahého tělového mléka se mazejte kokosovým olejem. Třeba postupně zjistíte, že spotřebujete mnohem méně tělové i dekorativní kosmetiky.
 • Obejdete se také bez různých „speciáních čističů“. Drogérii do domácnosti často nahradíte sodou a octem. Pleny a kosmetiku kupujte ve slevě do zásoby, doporučujeme sledovat SLEVY na eMiminu ze všech obchodů a e-shopů.
 • Netflix můžete mít zaplacený jen na období, kdy jste víc doma, a pak ho zas (třeba na léto) zrušit.
 • Máte kapslový kávovar, do kterého vrážíte spoustu peněz? Možná by vám víc vyhovovala moka konvička nebo french press. Díky ušetřeným korunám zbyde i na kvalitnější kávu.

Tip eMimina: Schovávejte účtenky, vyjeďte si výpisy z účtu a zapisujte do tabulky. Za dva nebo tři měsíce získáte jasný obrázek, kde tečou peníze po desetikorunách, stovkách nebo tisících. Navíc, pokud váš muž nechápe, za co pořád utrácíte, máte jasné argumenty v ruce.

Nejvíc projíte? Začněte strategicky

Na jídle se dá uspořit mnoha způsoby – porcujte si maso sami, kupujte ho ve velkém a zamrazujte, sledujte akční ceny a hlavně zkoumejte, co vyhovuje vám i ostatním členům. Pokud jste v rodině hodně masoví, levné luštěninové pokrmy budete jíst se sebezapřením.

„Jsme 4členná rodina a zjistila jsem, že vůbec nejvíce jsme utratili za pečivo, za pečivo na víkend běžně 130 Kč. Takže jsme si koupili domácí pekárnu chleba. Peču až když vidím, že tam zbývají tak 2 krajíce chleba… no a musím říct, že je fakt znát,“ pochvaluje si Sati v diskuzi Jak ušetřit na jídle. „A taky nechodím tak často do obchodu, protože nemusím jít na čerstvé pečivo, a tím pádem nenakoupím spoustu kravin, protože je jednoduše nevidím.“

Šetříme na jídle: Návod a vychytávky, jak se nadlábnout za 100 Kč na den » Šetřit na jídle? Ano, přizpůsobte se chutím vaší rodiny. Zdroj: Brent Hofacker / ShutterstockŠetřit na jídle? Ano, přizpůsobte se chutím vaší rodiny. Zdroj: Brent Hofacker / Shutterstock

Pozor na pravidelné malé i velké platby

Chodí vám výpisy z účtu poštou, nebo SIPO do schránky? Všechny malé výdaje, které na první pohled nestojí za to, vás ročně okrádají o několik stovek. Další kapitolou jsou samozřejmě největší výdaje jako hypotéka, elektřina, poplatky za vodu a teplo… Hledat výhodnější varianta není sice zábava, ale stojí za to. Změna vám může ušetřit vysoké sumy, aby zbylo na dovolenou nebo do zásoby.

Na čem jste ušetřili vy? Napište ostatním svůj tip do komentáře.

Autor:

Monika na eMiminu začala pracovat jako administrátorka v roce 2011. Web se nakonec stal nedílnou součástí jejího života. Stále ji baví zlepšovat eMimino po textové a uživatelské stránce. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
13590
13.2.19 12:11

@blobfish Tisíce, ba dokonce stovky. :mrgreen:

Monika

 • Zmínit
 • Nahlásit
4995
10.2.19 22:53

Titulek: 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Perex: V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Tak tisíce nebo stovky? :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
4629
9.2.19 02:25

@lucynka25 dělám to úplně stejně ,hned po výplatě rozdělím peníze na jídlo do 5 týdnů ,4 týdny dám do obálek za pátý udělám tzv, doplňující nákup těstoviny,olej, vajíčka,mouku,cukr… dělám tak aby mi zbylo do reservy ještě 500,– alespoň a pak už jen dokupuju co zrovna aktuálně chybí … už 4 měsíce jsem nepřekročila limit ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
13198
8.2.19 12:03

Ja si dělám jídelníček na týden a nakupuji podle seznamu a vetsinou se ridim podle akci v obchodě ;) hodne pecu ruzne buchty s ovocem, ktere mame ze zahrádky, takze nekupuji vubec sladké pecivo. V lete toho spoustu zavarim, ovoce,zeleninu,marmelady,pecene caje..neco dam na mrazak a mame to az do další sezóny ;)
Mam rozpocet na tyden a snazim se ho neprekrocit, kdyz usetrim, jsem rada a dam si to stranou ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit