Problémy s početím má více než jedna pětina párů, říká nová vedoucí lékařka kliniky GENNET

Kliniky GENNET se od roku 1996 specializují na komplexní péči v oboru lékařské genetiky, prenatální péče a léčbu poruchy neplodnosti.

Problémy s početím má více než jedna pětina párů, říká nová vedoucí lékařka kliniky GENNET GENNET patří k předním klinikám zabývajícími se reprodukčními problémy jak v České republice, tak v Evropě. Zdroj: Gennet

Citlivé téma si zaslouží citlivý přístup

Mezi hlavní cíle klinik GENNET se řadí úsilí pomáhat párům počít zdravé dítě. Snaží se přistupovat k případům individuálně, diskrétně a především lidsky. Jelikož se jedná o citlivé téma, snaží se spolu s odborným personálem zpříjemnit a usnadnit návštěvu jejich klinik.

Špičkové zázemí a lékaři s mnoholetou praxí

Kromě špičkového technologického zázemí má GENNET ve svých řadách lékaře asistované reprodukce, kteří mají v oboru mnoholetou praxi a zkušenosti z výzkumu u nás i v zahraničí.

MUDr. Monika Poláková je novou vedoucí lékařkou kliniky GENNET, pobočky GENNET Archa na Praze 1. Zdroj: GennetMUDr. Monika Poláková je novou vedoucí lékařkou kliniky GENNET, pobočky GENNET Archa na Praze 1. Zdroj: Gennet

Pro tento rok navíc pobočka na Praze 1 - GENNET Archa posílila svůj tým o novou Vedoucí lékařku IVF – MUDr. Moniku Polákovou, která má více než 20 let zkušeností v oboru reprodukční medicíny.

Co Vás k oboru asistované reprodukce přivedlo?

To již bylo velmi dávno, když jsem pracovala na Gynekologicko-porodnické klinice Fakultní nemocnice Motol. Kolegyně, která pracovala tehdy v tzv. antisterilní poradně, mi nabídla, abych provedla nitroděložní inseminaci. Připadala jsem si u toho jako „Bůh stvořitel“. Určitě to tenkrát dopadlo dobře.

Co považujete ve své kariéře za největší úspěch?

Takto jsem o tom zatím nepřemýšlela – to vypadá, jako by již byl konec…
Dalo by se vlastně říci, že můj největší úspěch jsou moje 2 krásné děti, jelikož to také nebylo jednoduché.

Za svůj největší úspěch bych ale asi považovala to, že jsem si to ještě nenechala „zkazit“ různými marketingovými a finančními tlaky, kterými je náš obor ohrožen.

Kolik párů má dnes problémy s početím?

Udává se jedna pětina, ale v současné době tento poměr bude asi o něco vyšší. Na vině je odkládání těhotenství do vyššího věku – tedy nemohou otěhotnět ženy, které by v mladším věku neměly s otěhotněním žádné obtíže. Také začaly navštěvovat naše kliniky takové páry, které by z důvodu věku či vážného chronického onemocnění dříve o těhotenství ani neuvažovaly. Takové páry se dříve do statistik ani nedostaly.

Jaké jsou nejčastější příčiny neplodnosti?

Spektrum příčin neplodnosti se posunulo od klasických příčin, jako jsou neprůchodné vejcovody k již zmiňovanému problému vyššího věku pacientek. Tedy příčina, která do faktorů příčin neplodnosti starých gynekologů moc nezapadá, a to tzv. snížená zásoba a kvalita vajíček ve vaječníku.

Asistovaná reprodukce nabízí možnosti řešení reprodukčních problémů. Zdroj: GennetAsistovaná reprodukce nabízí možnosti řešení reprodukčních problémů. Zdroj: Gennet

Jaký má asistovaná reprodukce vývoj? Existují v tomto oboru nějaké novinky?

Pokud máme na mysli samotné IVF, řekla bych, že všechen vývoj směřuje k tomu, abychom vajíčku a poté embryu vytvořili takové podmínky během celého procesu, aby došlo k těhotenství. Celé týmy bádají na vylepšení vlastní kvality vajíčka, ale na tento „elixír mládí“ si budeme muset asi nějakou dobu počkat.

Čeho byste chtěla v oboru asistované reprodukce dosáhnout?

Ráda bych zhodnotila své vědomosti nejen k úspěšnému léčení svých pacientů, ale již je předávala dál. Mým ideálem je pracovat s týmem lékařů, kteří nejen svému oboru rozumí, ale také ve své práci nacházejí smysl a baví je.

MUDr. Monikou Polákovou potkáte na pobočce GENNET Praha 1 »

Přečtěte si také

Mama Pocket testuje Bazar: Co nakoupila?

Nákupům z druhé ruky úplně nevěříte? Nejlepším testem je vlastní zkušenost. Proto Bára z Mama Pocket vyzkoušela místní Bazar na vlastní kůži. Podívejte se, co nakonec vybrala. Ne na ramínku, ale...