Dana založila nadaci a pomáhá samoživitelům a maminkám na volné noze

Klub svobodných matek vznikl před více než třemi lety a jeho úmysl je z názvu zcela jasný. Co už jeho zakladatelka a nynější ředitelka nadačního fondu Dana Pavlousková asi nečekala, byla obrovská vlna solidarity v době covidu. Nezisková organizace pomohla v době pandemie stovkám samoživitelů a pro maminky podnikatelky nově spustila program Akademie podnikání.

Dana založila nadaci a pomáhá samoživitelům a maminkám na volné noze Dana Pavlousková, zakladatelka nadačního fondu. Fotokredit: Lukáš Bíba/Economia

Co Vás přivedlo k založení nadace? Opravdu byl na počátku jen FB profil, nebo jste již tenkrát měla jasnou vizi?

Určitě to byla vize, FB profil Klubu svobodných matek byl jen prvotní nástroj, brzy poté následovalo založení neziskovky. Moje vize byla založená na osobní zkušenosti, jsem sama samoživitelkou, tudíž mi je problematika velmi blízká.

Říkala jsem si, že určitě nejsem v této republice jediná a bylo by fajn, kdyby někdo tuhle cílovou skupinu zastřešoval a hlavně jí pomáhal, jakkoliv. Činnost Klubu pro mě není práce nebo koníček, je to něco, co reálně žiju.

Kolika lidem jste již pomohli a co je nejčastější podpora o kterou vás žádají?

Logo Klubu svobodných matekLogo Klubu svobodných matek

Přesné číslo vám neřeknu, fungujeme čtvrtým rokem a pohybujeme se v řádech tisíců. Pomoc, která je od nás žádána, je na třech úrovních – finanční, materiální a právní.

Finanční pomoc poskytujeme v rámci našich programů pomoci, aktuálně je to Covid program s příspěvkem až 4 000 na potraviny a až 10 000 na bydlení. Pomáháme ale i s financemi na IT techniku na distanční výuku, měli jsme i případy, kdy jsme pomáhali zaplatit například rovnátka.

Materiální pomoc probíhá v rámci našeho charitativního obchodu Fashion Charity Shop, kde shromažďujeme dámské oblečení od široké veřejnosti a firemních dárců. Část jde na prodej v rámci obchodu a výtěžek dáváme do našich programů pomoci a druhou část oblečení rozesíláme potřebným maminkám napříč celou ČR, týdně jsou to desítky balíků.

Do třetice právní pomoc, tam pomáháme bezplatnou právní online poradnou i vymáháním dlužného výživného.

Zaměřujete se na pomoc samoživitelů tedy i tatínků, jaké procento vlastně tvoří mezi vašimi klienty muži?

Máte pravdu, i když je název naší neziskovky zavádějící, tak pomáháme všem rodičům samoživitelům. Konkrétně tatínků je málo, nepřesahují 5 % z celkového počtu našich klientů.

Jaký jste zaznamenali nárůst potřeby žádostí od začátku covidu v loňském březnu oproti „normálu“?

V roce 2019 jsme rozdali na pomoci necelý milion korun, podle předběžných čísel to za minulý „covidový“ rok 2020 bude rekordních osm milionů. V lednu jsme rozdělili finanční pomoc přesahující 800 tisíc mezi stovku rodin samoživitelů, materiální i právní pomoc byla v řádech desítek rodin.

Bohužel je to důsledek vývoje celé situace – typický samoživitel není schopen si v „normálním“ období vytvářet výrazné finanční rezervy a covid je bezprecedentní v tom, že samoživitelům nedává žádné možnosti, jak si svou finanční situaci vylepšit nebo stabilizovat.

Kde naopak vy žádáte o finanční nebo věcnou podporu? Je to v dnešní době složitější, než například před dobou covidu? Myslím sehnat finance na chod nadace a pro potřebné samoživitele.

Naše neziskovka nepobírá žádné státní dotace, veškeré příjmy vycházejí od darů široké veřejnosti a firemních dárců.

Upřímně řečeno proaktivně nikoho neoslovujeme, vsadili jsme na to, že se prodáváme vlastní prací. Zároveň všechny naše dárce pravidelně informujeme, kolik peněz a kam bylo rozděleno, aby měli jasnou představu, co se s jejich dary děje.

Osobně musím říct, že takovou vlnu solidarity, která je od března minulého roku, jsem nikdy předtím nezažila a každodenně za ní děkuji.

Aktuálně u vás běží program Akademie podnikání na pomoc OSVČ samoživitelů – jak konkrétně nám, maminkám na volné noze, můžete pomoci?

Program Akademie pro samoživitele OSVČ jsme spustili nedávno a důvod byl jednoduchý – když někomu zaplatíme nájem, tak bude klidně spát, ale za měsíc se může dostat do stejné situace.

Chtěli jsme mít program, kde budeme do lidí spíše investovat. Akademie pomáhá nejen těm, kteří už OSVČ jsou a kvůli covidu se dostali do problémů, ale i těm, kteří se potřebují vymanit ze systému sociálních dávek, něco umí a chtějí se postavit na vlastní nohy.

Během covidu se pomoci dostalo v řádech milionů. Zdroj: IngimageBěhem covidu se pomoci dostalo v řádech milionů. Zdroj: Ingimage

Účastník projektu od nás dostane tříměsíční kompletní podporu od A do Z – pomůžeme mu zařídit, případně uhradit živnostenský list, pomůžeme s administrativou. Hlavní částí je tříměsíční plná marketingová podpora (vytvoření webových stránek, nastavení profilů na sociálních sítích a plnění obsahem včetně reklamy, PPC reklama, správa profilu na LinkedIn včetně reklamy, tištěná reklama, SWOT analýza, apod.).

U každého účastníka je na začátku provedený podrobný audit, na základě kterého je navržený podrobný plán, jak postupovat. Průběžně pak dochází k jeho vyhodnocování a k postupnému zaškolování, aby byl člověk po ukončení Akademie schopen si většinu aktivit nebo některé zajišťovat sám. Nesmím zapomenout i na investici ve smyslu pracovního vybavení, které také zajišťujeme. Největší motivací jsou pak pro nás telefonáty, jako tento týden, kdy nám maminky hlásí první zakázky.

Více o Akademii podnikání se dozvíte v druhém článku Superhrdinky: Maminky samoživitelky, kterým pomohla Akademie podnikání zpět do života »

Autor:

Práce vás musí bavit a naplňovat. Kreativita je něco, co v sobě buď máte, nebo ne. Někdy se musí stát něco velkého, abyste si uvědomili, co je v životě důležité. Pro Kristinu to bylo právě mateřství, které nastartovalo její práci pro online media a pomohlo ji určit si priority. více

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
1185
10.2.21 06:59

Jeee já na ně přišla loni před Vánocemi. Teď jsem tam nějakou korunku posílala. Přijde mi to úžasný. A je super že si můžete vybrat čím nebo přímo komu pomůžete. Jestli prispejete jen tak. Nebo koupíte dítěti obědy na měsíc. Nebo prispejete na nájem. Nebo si koupíte nějakou věc :-) mají to moc hezky vymyšlené.

  • Zmínit
  • Nahlásit