Knihy pro děti a matky

Obsah výše uvedeného názvu je možná příliš široký. Dětské knihy, dejme tomu. Asi všichni tušíme, o co jde. I když možná neuškodí si něco povědět i k tomuto tématu. Ale knihy pro matky?

Knihy pro děti a matky knihy pro děti.jpg

Copak žena není ženou, když se stane matkou? A přestává snad být člověkem? Mateřství přece nemusí nijak ovlivnit osobní záliby a preference v oblasti četby. Dáme-li vedle sebe několik matek, zjistíme, že jedna čte stejně jako dříve nejraději detektivky, druhá romantické příběhy, třetí fantasy, čtvrtá historické romány a pátá si nepočte v ničem lépe, než v odborné literatuře. A ta šestá nedá dopustit na fotbal.

Proto budeme psát především o literatuře věnující se tomu jedinému spojujícímu prvku, tedy mateřství.

Knihy o mateřství a péči o dítě

Moderní společnost, snad v reakci na klesající počet narozených dětí, věnuje matkám a mateřství velkou pozornost. Alespoň, pokud jde o nabídku knih zaměřených na tuto problematiku. Je to dobře, někdejší model velké, vícegenerační rodiny, v níž se dívka naučila péči o dítě už na svých mladších sourozencích, nezadržitelně zaniká. Nastávající maminka pak často nemá ve svém životě žádné vzory a modely, z nichž by mohla čerpat. A babičky jsou dnes babičkami obvykle ve věku, kdy naplno pracují, navíc za ty roky od narození dítěte, které z nich nyní udělalo babičku, už třeba neměly další a stačily leccos zapomenout. A ke všemu se rady a doporučení neustále mění. Za poslední desetiletí se už maminkám důrazně doporučovalo ukládat dítě na zádíčka, na bříško, na bok a zase na zádíčka (naštěstí víc možností běžné dítě neposkytuje).

Budoucí maminka hledá informace, kde se dá. Pokud se nechce spoléhat jen na internet, vyrazí do knihkupectví – a bezradně zírá na kvanta knih.

Pokusme se společně zjistit, podle čeho si vybrat tu pravou knihu, v níž najdeme potřebné informace, a pro děťátko zase takovou, která mu pomůže rozvíjet myšlení a dovednosti.

E-booky

I když se na nás ze všech stran valí nové technologie a média, jsou okamžiky, kdy každý vezme za vděk starou dobrou knihou. Je sice možné, že v blízké budoucnosti budou třeba knihy o těhotenství i v elektronické podobě, ale dětské knihy si zřejmě ještě hodně dlouho uchovají svou papírovou podobu. Copak byste dětským prstíčkům svěřili drahou čtečku nebo tablet? A co teprve slintající pusince, která musí všechno ochutnat a vyzkoušet ostrost zoubků?

Kdepak, zatím zřejmě alespoň v oblasti knih pro matky a děti můžeme zůstat u jejich klasické podoby.

Jděte dítěti příkladem

V novinách i na internetu můžeme poslední dobou číst alarmující zprávy o klesající čtenářské gramotnosti českých dětí. Doba knihám a četbě moc nepřeje. Na rozdíl od dřívějších dob mají děti mnohem více možností zábavy. Rodiče jsou stále vytíženější a nemají tolik času na to, aby se dětem věnovali. Pak přichází ke slovu televize, DVD a počítač s hrami a internetem. To vše je pro děti lákavé i proto, že se těmto činnostem věnují také rodiče. A děti jsou prostě malé opičky, napodobují a napodobují. Navíc jsou k dispozici pořady a hry i pro velice malé děti. Při koukání na televizi je dítě hodné a potichu.
Unavený rodič získá chvilku pro sebe nebo třeba i pro práci, kterou dělá doma.

Chcete-li ale vychovat ze svého dítěte čtenáře, mělo by doma vidět vybavenou knihovnu a rodiče, kteří sami čtou. Jenže to není všechno. Odmala by knihu mělo vnímat jako samozřejmou součást života. Bylo by velkou chybou přenechávat jeho budoucí čtenářství škole. Knížku může využít už ve chvíli, kdy se učí první slova. Dospělý mu v knize může ukazovat obrázky a doplňovat je různými zvuky a jednoduchými slovy, aby podpořil rozvoj řeči dítěte.
Už z toho je vidět, že knížka tady není od toho, aby ji rodiče vrazili dítěti do ruky, ať se zabaví a dá pokoj. Snažte se této chyby vyvarovat a pamatujte, že už v takto útlém věku spoluvytváříte budoucí vztah dítěte ke knihám.

Jak vychovat budoucího čtenáře

Nezapomeňte také dítěti předčítat. Nejde jen o pohádku na dobrou noc, předčítat mu můžete kdykoli. Můžete si s ním také prohlížet knihy, které ho zaujmou, i když to třeba nejsou dětské knihy. Zaveďte také tradici knihy jako dárku.

Tam, kde je to možné, berte odmala dítě s sebou do veřejné knihovny. Když uvidí váš zájem o knihy, bude vás napodobovat. Knihovny obvykle mívají dětská oddělení, kde se najde vždy nějaká knížka pro nejmenší, kterou si můžete s dítětem prohlédnout. Navíc mnohé knihovny pořádají pro děti různá čtení.

Docela dobrým nápadem je vést dítěti jakousi knihu jeho života. V knihkupectvích najdete spoustu inspirace. Do takových knížek můžete vlepovat fotografie a dopisovat důležité údaje o dítěti: kdy se dokázalo obrátit, kdy se posadilo, jak mu rostly vlásky a kdy se prvně stříhaly, kdy vyrostl první zoubek. Bývá tam také místo na fotografie babiček a dědečků i dalších členů rodiny. Uvidíte, že až začne dítě trochu povídat, bude si s vámi tuto knihu velice rádo prohlížet.

Pozor na druhotnou negramotnost

Víte, co to je? Kupodivu se s tímto problémem v dnešní době potýká hodně dětí i dospělých lidí. Škola je sice naučila písmenka, i jak z nich složit slova a věty. Jenže oni čtou a nevědí co. Navíc mívají i malou slovní zásobu a neumějí pořádně vyjádřit své myšlenky.

Tito lidé jsou ošizeni o jedno z velkých potěšení života. Nedokáží se při četbě knihy přenést v duchu do kouzelného světa a prožívat dobrodružství fantazie.

Aby něco podobného nepostihlo i vaše dítě, předčítejte mu, učte ho říkanky, povídejte si s ním o přečteném příběhu, proberte s ním, které postavy jsou hodné a které zlé a nechte ho, aby si vymýšlelo vlastní rozuzlení i celé nové příběhy. Podpoříte rozvoj jeho fantazie, slovní zásoby i myšlení. Naučíte ho porozumět přečtenému textu a zpracovávat informace.

Jak vybrat tu správnou dětskou knihu?

Především je třeba vzít v úvahu věk dítěte, později jeho záliby a schopnosti. O tom všem se dozvíte více na dalších stránkách.

Autor:

My píšeme, vy čtete. Pokud chcete zapřáhnout naše klávesnice, posílejte své tipy na info@emimino.cz. více

Přečtěte si také

Obrázkové dětské knížky

Obrázkové dětské knížky

Nikdy v minulosti nebylo na trhu tolik obrázkových knížek pro nejmenší. Od časů prostých leporel jsme se dostali k nepřeberné nabídce interaktivních knížek.

Váš příspěvek

Odesílám...