Kojenecká výživa na míru vašemu miminku. Co všechno by měla obsahovat?

Nejdůležitější složkou mateřského mléka je bílkovina. Jiné množství bílkoviny obsahuje mateřské mléko, když má maminka kluka, a jiné množství, když má holčičku. Když už kojení není možné, je vhodné si vybrat kojeneckou výživu s kvalitní bílkovinou.

Bílkovina: motor pro správný růst a vývoj děťátka

Požadavky vašeho dítěte na bílkoviny se po dobu prvních 1000 dnů života neustále mění. V prvním roce života děti ztrojnásobí svoji hmotnost!

Protein je pro děti tak důležitý, že odborníci tvrdí, že jeho kvalita a množství, které vaše dítě dostane v raném věku, ovlivňuje jeho budoucí zdraví. Hraje důležitou roli jak pro zdravý trávicí systém, tak pro imunitní systém.

Sklenici kravského mléka? Ne, děkuji

Již dlouhou dobu je známo, že cizí proteiny, například bílkoviny v kravském mléku, mohou být spouštěčem alergických reakcí. Bílkovina kravského mléka totiž obsahuje mnohem vyšší množství alergických sekvencí než bílkovina mléka mateřského. To se naopak vyznačuje nízkým alergenním potenciálem. Opět tedy platí, že by v prvním roce života rozhodně nemělo být podáváno kravské mléko jako nápoj. Pokud je to možné, mělo by být miminko kojeno.

Jiná bílkovina je zastoupena v hypoalergenních kojeneckých mlékách. Částečně hydrolyzovaná bílkovina méně zatěžuje organismus a díky tomu je kojenecká výživa s částečně naštípanou bílkovinu vhodná pro miminka s alergií v rodině. V nezávislé klinické studii bylo zjištěno, že částečně hydrolyzovaná bílkovina omezuje rozvoj alergických reakcí v pozdějším věku dítěte.

Probiotika: Ochránci dětské imunity

V kojenecké výživě jsou také důležité zastoupená probiotika, která ovlivňují střevní mikroflóru a díky tomu správnou imunitu dítěte.

V trávicím ústrojí kojených dětí převažují bifidobaktérie a laktobacily, které dominují do té doby, než dojde k odstavení kojence od mateřského mléka a nastane osídlování střevního prostředí mikroorganismy, které jsou podobné jako u dospělého jedince.

Některé druhy náhradní kojenecké výživy probiotika obsahují, takže i nekojené děti z nich mohou mít prospěch. Probiotika L.reuteri se používají od roku 2009 v kojenecké výživě Nestlé. Mezi jejich prokazatelné účinky patří:

  • Prokazatelně snižuje dobu pláče u kojenců s kojeneckou kolikou
  • Snižuje frekvenci ublinkávání
  • Ulevuje od zácpy
  • Zmírňuje bolesti bříška
  • Vytváří správnou střevní mikroflóru
  • Podporuje přirozenou imunitu kojence

Vitamíny a minerály: látky, které sami nevytvoříme

Až na některé výjimky si vitamíny lidský organismus nedokáže vyrobit sám. Musí je přijímat prostřednictvím stravy. Tyto látky hrají významnou úlohu v procesech vstřebávání a látkové výměny.

Některé vitamíny, mají vliv na podporu imunitního systému. Jde například o vitamín A, C a D. Vitamíny řady B, třeba B1, B2 a B5, zase podporují správné fungování energetického metabolismu.

Také minerální látky jsou pro život nepostradatelné. Ačkoli se jejich referenční hodnota příjmu pohybuje v řádech mikrogramů, každý z nich má nezastupitelnou úlohu. Příkladem může být zinek, který hraje nezastupitelnou úlohu v podpoře imunitního systému, jód a železo pro podporu rozvoje nervové soustavy nebo vápník pro zdravý růst a vývoj kostí.

Důležité upozornění: Kojení je nejlepší způsob, jak vyživovat vaše dítě.

Témata článku

Přečtěte si také