Někteří pěstouni nemají nárok na ošetřovné, rozhodla vláda

Uzavření škol, dočasná ztráta zaměstnání, izolace a finanční tíseň. Podobně jako většina rodičů, tak i pěstouni řeší problémy spojené s pandemií koronaviru. Někteří navíc nemají nárok na ošetřovné.

Někteří pěstouni nemají nárok na ošetřovné, rozhodla vláda Někteří pěstouni mají finanční potíže. Profimedia.cz.

Děti v pěstounských rodinách se hůře adaptují

Podle Julie Kochové z iniciativy Dobrý start musí pěstouni stejně jako ostatní rodiče zastoupit najednou i roli učitelů. Rozdíl je ale v tom, že pečují a učí dítě, které bojuje s následky citové deprivace a dalšími traumaty. „Děti potřebují v pěstounské rodině často dohnat to, co biologická rodina zanedbala. Mají potíže s učením, s navazováním kamarádských vztahů a s důvěrou v dospělé. Karanténa jim ale mnoho jistot nabourala,“ vysvětluje Julie Kochová.

Dodává, že najednou neplatí pravidelný řád, jako tomu bylo dříve. Místo školy jsou doma, na ulici musí nosit roušky, nemohou se vídat s ostatními dětmi. Mnoho dětí v pěstounské péči navíc využívá ve školách asistenty. O to je domácí výuka náročnější. Velké části pěstounských rodin neumožňuje finanční podpora státu věnovat se dítěti naplno, protože musí ještě pracovat.

Barbora Chvátalová, vedoucí doprovázení Služeb pro pěstouny organizace Barevného světa dětí, poukazuje na problém u pěstounů z řad prarodičů, kteří jsou rizikovou skupinou. „Bojují nejen s nízkými příjmy, ale také s neznalostí technologie ohledně domácí výuky. Mnohdy vychovávají děti, které potřebují specifickou péči, a současná situace je pro ně hodně náročná,“ upřesňuje Barbora.

Na ošetřovné pěstouni OSVČ nedosáhnou

Ministryně financí nejprve kompenzační bonus ve výši 25 tisíc Kč pro pěstouny, kteří pracují jako OSVČ, odmítla. „Naštěstí se podařilo kompenzační bonus pro pěstouny, kteří podnikají, sněmovnou protlačit,“ dodává Julie Kochová. Ošetřovné však nedostanou, stejně jako pěstouni, kteří si přivydělávají na DPP nebo DPČ. Vláda argumentuje tím, že pobírají od státu odměnu pěstouna ve výši 12 tisíc korun měsíčně na jedno dítě. Tato částka však nedosahuje ani výše minimální mzdy. Nárok na ošetřovné mají pouze pěstouni pracující na hlavní pracovní poměr.

O pěstounské péči diskutujete také na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Pěstounská péče a rodičák

19.7.19 13:32
39

Pěstounská péče - podmínky

11.9.17 12:27
39

Je podle vás spravedlivé, že pěstouni pracující jako OSVČ nemají nárok na ošetřovné?

Autor:

Martina je maminkou desetiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
14542
20.5.20 13:28

@zrcadlo Bylo myšleno pěstouni, kteří si přivydělávají na DPP, ale v textu to vyznělo jinak. Děkuji za upozornění, upravila jsem :kytka: Martina

  • Zmínit
  • Nahlásit
11181
18.5.20 15:38

Toto: „Ošetřovné však nedostanou, stejně jako lidé, kteří si přivydělávají na DPP nebo DPČ“ není pravda. Lidé, kteří si přivydělávají na DPP nebo DPČ a odváděli pojistné, tak nárok na ošetřovné mají. Rozhodovalo se o tom koncem dubna a dokonce to mohli uplatnit zpětně už od toho 11.3.

  • Zmínit
  • Nahlásit