Cítila jsem obrovskou zradu od svého těla, říká o rakovině prsu Anna, fotografka žijící v New Yorku

Annu Ratkopf (40 let) mnozí znají z jejího blogu Máma za vodou. Popisuje v něm život za velkou louží a svůj boj s rakovinou prsu. V rozhovoru zmiňuje, jak dnes vypadá život v New Yorku, který patří mezi nejvíce zasažené oblasti koronavirem.

* Anna žije v New Yorku a píše blog Máma za vodou. Zdroj: Anna Ratkopf.

Pocházíte z Prahy, ale rozhodla jste se žít v New Yorku, konkrétně v Brooklynu. Co vás k tomuto rozhodnutí vedlo?

V roce 2005 jsem v pražském Lucerna Music Baru potkala svého budoucího manžela – Američana. V Praze tehdy učil angličtinu a hodně cestoval po světě. A já se zamilovala a přidala se k němu. Rok jsme cestovali po Novém Zélandu, a nakonec jsme odletěli do Brooklynu, odkud manžel pochází. To bylo v roce 2007. Říkali jsme si, že to bude jen dočasně a už tady žijeme 13 let.

A jak na vás New York zapůsobil?

Nejvíc mě zaujaly ty žluté taxíky všude kolem. Znala jsem je do té doby pouze z televize. Amerika je dost podobná Evropě, ale přitom úplně jiná. Ono hodně záleží, ve které části člověk žije. Já bych si třeba neuměla představit bydlet na americkém venkově, odkud je vše daleko.

Anna se svou rodinou. Zdroj: Anna Ratkopf.Anna se svou rodinou. Zdroj: Anna Ratkopf.

Anno, před třemi lety nastala nejtěžší etapa vašeho života, když jste si našla bulku v prsu. Jak jste ji tehdy objevila?

Bylo to v den mých narozenin. Vzpomínám si, že jsem si četla svoji oblíbenou knížku a podrbala se na prsu. Najednou jsem ucítila takovou malou bulku. Jak jsem se později dozvěděla, tak moje malá prsa měla výhodu, že se v nich bulka snadno našla. Pak už to bylo rychlé. Lékař mě poslal na mamograf, který ale nic neodhalil. To je prý u žen s větší hustotou tkáně časté. Na ultrazvuku už něco vidět bylo a následná biopsie potvrdila, že se jedná o zhoubný nádor.

Věřím, že to musel být obrovský šok. Co následovalo, když jste se dozvěděla zdrcující diagnózu?

To se ani nedá popsat, co jsem tehdy prožívala. Synovi bylo dva a půl roku a zrovna jsme přemýšleli, zda mu nepořídit sourozence. A najednou přišla tahle rána v podobě nemoci, na kterou můžu umřít. Celý svět se mi obrátil vzhůru nohama. Cítila jsem obrovskou zradu od svého těla, které dalo život mému synovi. Vůči svým prsům, kterými jsem donedávna kojila malého a najednou mě chtějí zabít. Alespoň tak jsem to tehdy vnímala.

Rakovina prsu Anně převrátila život vzhůru nohama. Zdroj: Anna Ratkopf.Rakovina prsu Anně převrátila život vzhůru nohama. Zdroj: Anna Ratkopf.

Zdravotnictví v Americe je hodně o penězích. Jak jste to tedy zvládla, co se financí týče?

Měla jsem štěstí, protože mám přes zaměstnavatele dobré zdravotní pojištění, a díky tomu jsem si mohla vybrat nemocnici, ve které se budu léčit. Nejvíc mě překvapilo, že když přijdete do nemocnice, nejprve jdete na finanční oddělení, kde vám zkontrolují vaše pojištění. Teprve poté jdete na konzultaci k lékaři.

Zdravotní pojištění je v Americe velký problém. Sociálně slabší lidé se mohou velmi snadno dostat do velkých finančních potíží, když onemocní. Například jedna dávka chemoterapie vyšla na 10 až 15 tisíc dolarů. Kdyby mi to neproplatila pojišťovna, tak vůbec nevím, jak bychom to zvládli. Je zde celkem běžné, že lidé, kteří onemocní, se musí zadlužit na zbytek života, aby zaplatili léčbu. Na druhou stranu doktoři a sestřičky byli skvělí, vše mi vysvětlili, perfektně se postarali. Co se přístupu k pacientům týče, myslím, že je Amerika hodně napřed.

Průběh léčby Anna dokumentovala. Zdroj: Anna Ratkopf.Průběh léčby Anna dokumentovala. Zdroj: Anna Ratkopf.

Léčba rakoviny vždy obnáší velkou fyzickou i psychickou zátěž. Jak jste to snášela a co bylo pro vás nejtěžší?

Psychicky jsem léčbu zvládala poměrně dobře. Sesypala jsem se až později, několik měsíců po skončení léčby. To je ale časté. Dokud se léčíte, tak nemáte čas o ničem přemýšlet a děláte vše pro to, abyste se uzdravili. Potom to na vás zpětně všechno dolehne. Navíc zjistíte, že po zbytek života se budete bát, že se vám nemoc vrátí. A navíc jsem se musela rozloučit s myšlenkou, že budu mít ještě někdy další dítě.

Léčba byla hodně náročná. Na chemoterapie jsem chodila tři měsíce jednou týdně vždy v pátek. V úterý, ve středu a ve čtvrtek jsem musela do práce. Tady v Americe totiž není nemocenská. A kdybych zůstala na neplaceném volnu, musela bych si platit zdravotní pojištění z vlastních peněz. A to se pohybovalo kolem 2 200 dolarů měsíčně. Do práce jsem se snažila chodit, co to šlo. Ale nakonec jsem si neplacené volno vzít musela, když jsem podstupovala jednou denně radiace. A nejhorší ze všeho byla ta nekonečná únava.

Radost vám dělá dnes už šestiletý syn. Mluvíte na něj česky nebo jen anglicky?

Od narození na něj mluvím česky a táta anglicky. Ale odpovídá nám oběma anglicky, i když v poslední době se začíná snažit opakovat česká slovíčka a pak testuje manžela, jestli ví, co řekl. Bilingvních dětí žije v Brooklynu hodně. Je to tady běžné. Bohužel v Česku byl zatím jen jednou, ale až trochu povyroste, ráda bych se tam s ním vracela vždy na pár dní v roce.

Syn je pro Annu hnací motor. Zdroj: Anna Ratkopf.Syn je pro Annu hnací motor. Zdroj: Anna Ratkopf.

Žijete v oblasti, kterou koronavirus silně zasáhl. Můžete popsat, jak to v New Yorku probíhalo?

Začalo to na začátku března, to jsme měli s manželem letět do Los Angeles fotit třídenní konferenci. Akce byla zrušena asi šest hodin před oficiálním začátkem. A pak se život v New Yorku zastavil. Bylo to děsivé, nezvyklé ticho, kdy bylo slyšet jen houkání sanitek. Přes noc jsme přišli o všechny zakázky a žili z úspor. Začali jsme pracovat na osobním projektu. Od dubna sledujeme dobrovolníky, kteří pomáhají svým sousedům. Je hezké vidět, jak se lidé semknou a dokážou si pomáhat v těch nejtěžších chvílích.

Prázdné ulice v jindy přelidněném New Yorku. Zroj: Anna Ratkopf.Prázdné ulice v jindy přelidněném New Yorku. Zroj: Anna Ratkopf.

Jak jste zvládli karanténu s malým?

Od půlky března nebyl ve škole a nemá skoro žádný kontakt s dětmi a okolím. My jsme normálně hodně společenští a ta izolace byla dost těžká, obzvlášť pro malé dítě. Naštěstí už si trochu zvykl. Zrovna nedávno vyšla knížka Není to napořád, ve které je hezky vysvětleno, co se tady děje a že vše bude v pořádku. Pro rodiče s dětmi je to skvělý návod, jak jim celou situaci popsat. New York byl hodně zasažený pandemií a děti tu nervozitu vycítily.

Jaká je situace ohledně koronaviru v New Yorku dnes, zlepšilo se to?

Koronavirus tu stále je, ale pomalu se to zlepšuje a počet nakažených klesá. Hodně špatně je na tom ekonomika. Mnoho lidí přišlo o práci, od května je tu velká stávka nájemníků, kteří nemají na zaplacení nájmu. Lidé sice do konce srpna nemusí platit nájemné, ale dá se počítat s tím, že když nemají peníze teď, v srpnu to nebude jiné. Navíc pak budou muset doplatit nájemné za téměř půl roku zpětně.

Anno, pojďme ještě k vašemu blogu Máma za vodou. Kdy jste ho založila a proč?

Blogem jsem manželovi vyhrožovala už od chvíle, kdy jsme se přestěhovali do Ameriky. Psát jsem začala tuším někdy v těhotenství. A když jsem onemocněla, tak jsem o tom začala víc psát. Blog je vlastně o mém životě. Dělám si tam tak trochu legraci z našeho života, píšu o tom, jaké to je žít s cizincem, v Americe, v čem je to jiné, a pak jsem popisovala svou nemoc a léčbu. Na svém blogu ho oslovuji Amík, protože nechce, abych uváděla jeho jméno.

Když jsem se léčila s rakovinou, tak mi víc než psaní pomohlo focení. Hned druhý den od biopsie jsme začali vše dokumentovat. Ukázat lidem, jaké je to žít s rakovinou. V té době jsem byla na blogu hodně aktivní. Dnes už tedy méně, ale psala jsem například o tom, jak jsem šila roušky.

Anna je vášnivou fotografkou. Zdroj: Anna Ratkopf.Anna je vášnivou fotografkou. Zdroj: Anna Ratkopf.

O životě v Americe diskutujete také na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Je život v USA splněný sen?

kungfupanda
24.1.17 09:09 
221

Zdravotni pojisteni v Americe

zanet
21.9.15 22:49 
40

Lákal by vás život v Americe?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
12165
21.7.20 10:18

Chvíli jsem sledovala její instagram, ale pak jsem přestala. Kvůli sobě. Tou dobou umřela maminka která měla stejně staré děti jako já - našli ji rakovinu na šestinedělní prohlídce, do toho onemocněla Jantar…

  • Nahlásit
  • Zmínit