Všechno, co potřebujete vědět o nošení miminek, se dozvíte na festivalu Kouzlo nošení

Svoje děti nosí v šátcích a nosítkách stále více maminek. Je to praktické a navíc jste v těsném kontaktu s miminkem. Přečtěte si rozhovor s Michaelou Novákovou, zakladatelkou festivalu Kouzlo nošení. Jeho druhý ročník se koná v Praze už 12. září.

Všechno, co potřebujete vědět o nošení miminek, se dozvíte na festivalu Kouzlo nošení Kouzlo nošení je o těsném kontaktu maminky a miminka. Zdroj: Michaela Nováková.

Míšo, kdy se začít zajímat o nošení miminka? Je lepší už před porodem?

Na zjišťování informací o nošení není nikdy příliš brzy ani příliš pozdě. Pokud jste budoucí maminka a již víte, že budete chtít zkusit nošení, existuje mnoho cest, jak se připravit předem.

Takže to nemusí být jen čistě teoretické?

Úvazy na břicho a záda se dají zkoušet i před narozením miminka s manipulační panenkou, která je kopií miminka, nebo třeba jen s větším plyšákem. Pokud jste před narozením miminka o nošení třeba nevěděla a setkala jste se s ním až později, není problém začít kdykoli po porodu.

Na internetu maminky najdou řadu informací, ale bohužel ne všechny jsou správné. Co s tím?

Proto je vhodné hledat na ověřených webech. Většina výrobců kvalitních šátků a nosítek má své blogy, kde sdílí nejrůznější informace. Dalším způsobem je vyhledat lektorku nošení či vstoupit do některé z nosících facebookových skupin. Z těchto skupin mohu doporučit Nosící Česko Slovensko, Moderní nosičky či pražskou skupinu Nosím na srdci.

Regionální skupiny často pořádají srazy, kde vám ostatní maminky rády pomohou s úvazem či nastavením nosítka. Určitě se nebojte na takový sraz dorazit, jsou pořádány hlavně pro nové maminky, aby získaly sebedůvěru a seznámily se s lidmi podobného zájmu.

Existují i nějaké větší akce?

Ano, například naše Kouzlo nošení, festival o kontaktním rodičovství a nošení dětí, které se koná již 12. září 2020 v Konferenčním centru City v Praze 4. Připravili jsme skvělý edukační program formou přednášek a praktických workshopů, testování a konzultační zóny. Dále také veletržní část s českými i zahraničními výrobci šátků, nosítek,nosícího oblečení a doplňků a dalšího zboží. Samozřejmostí je dětský, kojící a přebalovací koutek. Nově jsou k dispozici i on-line přednášky pro ty, co nemohou z různých důvodů dorazit

Jak jste se dostala k pořádání festivalu?

Cestou na výlet jsem doma zapomněla část kočárku a problém vyřešila nákupem nosítka. Hned potom následovala návštěva pražského srazu, navázání do šátku, první „spací prach“ často se stává, že miminka bezprostředně po navázání do šátku usínají - pozn. redakce), koupě šátku a bezhlavé zamilování se do nošení. Po čase přišel nápad na něco většího a realizace na sebe nenechala dlouho čekat. Nosících akcí, kde se scházejí vystavovatelé, existuje více, ale chtěla jsem komplexní festival s teoretickou i praktickou částí.

Nosítko, nebo šátek? Zdroj: Michaela Nováková.Nosítko, nebo šátek? Zdroj: Michaela Nováková.

Od kdy se vlastně miminko může začít nosit?

V zásadě je možné miminko nosit od prvního dne jeho života. Nicméně je důležité dbát na zdravotní stav maminky i miminka. Například po císařském řezu není vhodné nosit, musíme dát čas tělu, aby se zahojilo.

Kdy začít nosit po císařském řezu je vhodné zkonzultovat se svým lékařem či s lektorkou nošení. Z pohledu miminka je důležité přihlédnout k termínu narození. Nedonošená miminka se dají nosit také, nicméně zde je vhodná velká opatrnost a zcela určitě konzultace s lektorkou nošení, pokud nemáte s nošením příliš zkušeností.

Stále se objevují otázky, které se týkají toho, aby miminko mělo správně položené nožičky, zakulacená zádíčka, ale nikdo se nestará o maminky. Jak mohou ony samy sobě při nošení ulevit, aby je nebolela záda a nezpůsobily si problémy?

Občas opravdu může dojít k tomu, že maminku začnou kvůli špatné technice nošení po chvíli bolet záda, táhnout trapézové svaly či škrtit bříško. Je velice důležité mít šátek správně navázaný, aby byla váha miminka správně rozložená. Se zvyšující se váhou a velikostí miminka je toto uvázání víc a víc důležité. Šátek by například neměl být přes ramena veden v tenkém smotaném pruhu, ale měl by být úměrně rozprostřen, aby byla váha na celém rameni. To samé s nosítkem. Je potřeba, aby bylo správně nastaveno.

Nošení musí být pohodlné jak miminku, tak mamince. Velmi důležité je postavení těla maminky, ale není možné říci jediný správný návod na to, jak správně stát a chodit. Pokud má maminka pocit, že jí nošení způsobuje bolest v zádech, měla by vyhledat fyzioterapeutku, která má s nošením zkušenosti, a společně se naučit, jak správně stát a pohybovat se dle dispozic maminky.

O správném postavení těla při nošení bude právě v sobotu 12. září 2020 přednášet na festivalu Kouzlo nošení zkušená fyzioterapeutka Nika Konečná.

Michaela Nováková vystudovala VŠE a pracovala několik let v marketingu. Během mateřské se rozhodla založit festival Kouzlo nošení, druhý ročník se koná 12. září 2020 v Konferenčním centru City v Praze.

V dnešní době můžete vybírat ze stovek druhů různých nosítek i šátků. Zdroj: Michaela Nováková.V dnešní době můžete vybírat ze stovek druhů různých nosítek i šátků. Zdroj: Michaela Nováková.

Je nošení vhodné pro všechny maminky a miminka?

Určitě ne. Nošení je jistě skvělou alternativou ke kočárku a umí být velkým pomocníkem. Kombinace nošení a kočárku dává maminkám opět o něco větší svobodu a jednoduchost zvládat jejich těžkou úlohu. Opravdu je ale třeba dbát na zdravotní stav obou aktérů. Některé maminky mají problémy nejen se zády, které nesouvisí s nošením, a tudíž pro ně šátek ani nosítko nebudou vhodné. Stejně tak pro miminko. Pokud se narodí s nějakými zdravotními obtížemi, je vhodné opět nošení zkonzultovat s odborníkem, který je nošení nakloněn. Nicméně i zdravé miminko se prostě jen nemusí chtít nosit a bude preferovat spíše kočárek.

Jsou lepší nosítka, nebo šátek?

To je velmi individuální. Na trhu je již nepřeberné množství kvalitních šátků i nosítek. Když maminka s nošením začíná, je vhodné vyzkoušet obojí a nejenom s jedním kusem, ale otestovat jich více. Na to jsou právě vhodné srazy regionálních skupin, protože máte možnost vyzkoušet šátky a nosítka ostatních maminek či testovací kousky, které jsou od výrobců dané skupině zrovna zapůjčené. Určitě zajděte do kamenné prodejny, nebo si nosítko půjčte v půjčovně.

Obecně se dá říci, že na novorozené miminko je vhodnější šátek, protože se miminku lépe přizpůsobí. Naštěstí již přibývá značek, které vyrábějí nosítka již od narození. Ještě před pár lety byla nosítka určena dětem až od několika měsíců věku. Když je děťátko starší, často šátkující maminky přecházejí na nosítka, protože jsou rychlejší na nasazení a pohodlnější, co do nosnosti.

Každopádně si při výběru dávejte pozor na špatná nosítka. Bohužel ne vždy je slovo ergonomické v názvu nosítka opravdu správné. Pokud je to tzv. visítko, kdy miminko visí za rozkrok, určitě ho nekupujte. Také není vhodné nošení dětí obličejem ven od nosící osoby a je to mezi odborníky velmi diskutované téma.

Přijďte se podívat na festival, těším se na setkání.

Nošení miminek rozebíráte také na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Nosítko pro miminko od 1.měsíce

30.11.20 14:51
9

Nosítko

23.6.19 14:00
32

Jakou zkušenost s nosítky máte vy?

Autor:

Máma, markeťačka, blogerka… píše, tvoří a ráda propojuje lidi. Ve volném čase cestuje, maluje a píše o tom blog DIY projekty. více

Přečtěte si také

Národ se loučí s Mistrem

1. října odešel král české hudební scény, Karel Gott. Dnes se koná poslední rozloučení s tímto zpěvákem, který uspěl i za hranicemi našeho národa.

Váš příspěvek

Odesílám...