Jak posílit zdraví vašich dětí? Dětská léčebna s dlouholetou tradicí nabízí řešení

Kašel, rýma, alergie – běžné nemoci, se kterými se setká každé dítě. Někdy ale tato zdánlivě banální onemocnění dokážou pořádně potrápit. Zejména pokud se z obyčejného kašle stane chronický. Řešením může být léčebna pro děti, která se specializuje na dechové obtíže.

Léčebna Cvikov, Lužické hory, příroda Léčebna Cvikov se nachází v malebné oblasti Lužických hor. Zdroj: Dětská léčebna Cvikov

Léčebna pro zdraví i zábavu

Podzimní a zimní období je neodmyslitelně spojeno s respiračními nemocemi. Kromě běžného nachlazení a chřipky se už druhým rokem potýkáme také s onemocněním Covid-19, které se dotýká i dětí. Některé děti pak trápí dechové obtíže dlouhé týdny i měsíce. Problémy s dýcháním pociťují také astmatici, pro které představuje i běžná viróza mnohem větší zátěž. V takovém případě je vhodné udělat něco navíc. Jednou z možností je zajistit dítěti léčebný pobyt ve specializované léčebně.

Na respirační onemocnění u dětí se specializuje dětská léčebna Cvikov, která se může pochlubit více než stoletou tradicí. Nachází se v CHKO Lužické hory v libereckém regionu v okrese Česká Lípa. Léčebna je umístěna v místě, které nabízí ideální podmínky právě pro lidi s dýchacími problémy. Je to tím, že se rozléhá na území s velmi dobrými bioklimatickými podmínkami. Děti se tak dostanou na čerstvý vzduch bez smogu.

A co děti v léčebně čeká?

 • Během šesti až osmitýdenního pobytu se mohou těšit na řadu zábavných aktivit včetně výletů po okolí.
 • Děti mají na každý den připravený program, který se zaměřuje především na posílení jejich zdravotního stavu.
 • Děti školou povinné pokračují ve výuce ve škole, která je součástí dětské léčebny.

Léčebna Cvikov je určena pro děti od jednoho roku do patnácti let. Nejmenší děti v předškolním věku mohou mít doprovod jednoho z rodičů.

Dětská léčebna Cvikov, bazén, dětská léčebnaDěti mají k dispozici také bazén, protože plavání posiluje plíce i imunitu. Zdroj: Dětská léčebna Cvikov

Léčebné procedury na míru

Základní léčebné procedury jsou vždy sestaveny dítěti na míru podle jeho zdravotních obtíží. Co přesně děti v léčebně podstupují?

 • Rehabilitace – týkají se především horních a dolních cest dýchacích. Děti se učí, jak správně smrkat, absolvují speciální výplachy nosu a naučí se, jak správně dýchat nosem. Navíc využívají také různé dechové trenažéry.
 • Masáže – relaxace nádechového a výdechového svalstva. Masáž je jemná a dětem příjemná.
 • Inhalace – je další nezbytnou součástí léčby dýchacích cest. Pomáhá zvlhčit sliznice a naředit hlen nebo správně aplikovat léky na sliznici dýchacích cest.
 • Míčkování – další procedurou jsou masáže obličeje či hrudníku měkkým míčkem. I tato technika pomáhá dětem odstranit hlen z dýchacích cest.
 • Dechová cvičení – dále mohou děti absolvovat řadu dechových cvičení a mnoho dalších účinný procedur, které jejich zdravotní stav vyžaduje.

Dětem jsou k dispozici i doplňkové aktivity, které nejenže působí pozitivně na jejich zdravotní stav, ale také je budou bavit.

Patří sem například:

 • Hra na zobcovou flétnu, která má dobrý vliv na zlepšení dechové kapacity,
 • otužování, které posiluje imunitu,
 • perličková koupel,
 • sauna a vířivka,
 • různé sporty a další aktivity.

Součástí léčebny je dětské hřiště a nechybí také bazén. Protože i plavání má velmi blahodárné účinky, a navíc děti vodní hrátky milují.

Dětská léčebna Cvikov, sníh, děti, lyžováníV zimě si děti mohou zalyžovat a užívat sněhových hrátek. Zdroj: Dětská léčebna Cvikov

Léčebný pobyt na pojišťovnu

Pokud je vaše dítě silný alergik, astmatik, nebo se často a opakovaně u něho objevují respirační potíže, zkuste se poradit s pediatrem, zda by nemělo nárok na hrazený léčebný pobyt. V léčebně léčí také děti, které prodělaly těžší formu covidu a mají následky v podobě dechových obtíží.

Děti zde mohou prožít krásných šest až osm týdnů, které se velmi pozitivně podepíšou nejen na jejich zdraví, ale i na psychice. Protože děti si odtud odnesou mnoho zážitků, poznají nové kamarády a hlavně se naučí, jak správně dýchat a jak pečovat o své zdraví. A to je to nejcennější, co máme. Je potřeba o něj pečovat už od útlého dětství.

Léčebna CvikovSoučástí pobytu jsou i výlety po krásném okolí. Zdroj: Léčebna Cvikov

Více informací o dětské léčebně Cvikov naleznete na jejich webových stránkách»

Přečtěte si také

Retro hračky: Potěší vás i děti

Retro hračky: Potěší vás i děti

Retro se nosí… v oblečení i v hračkách. Pokud se také rádi necháváte inspirovat svým dětstvím, neměly bychom vám ujít nafukovací hračky od tradiční české značky Fatra.