Funkční tkáň nádoru se zmenšila o polovinu, říká lékař, který operoval holčičku v děloze matky

V pražské podolské porodnici provedli lékaři unikátní operaci holčičky, jejíž život ohrožoval růst nádoru, a to ještě před jejím narozením. S MUDr. Hašlíkem, který složitý zákrok v děloze těhotné ženy prováděl, jsme si povídali nejen o tomto velkém úspěchu české medicíny.

MUDr. Lubomír Hašlík. Zdroj: archiv MUDr. Hašlíka.MUDr. Lubomír Hašlík. Zdroj: archiv MUDr. Hašlíka.

V Centru Fetální medicíny při Ústavu pro péči o matku a dítě operujete miminka ještě před jejich narozením, tedy v děloze. Dá se říci, které operační zákroky děláte nejčastěji?

Nejčastěji provádíme laserové operace na placentě u jednovaječných dvojčat. Těchto výkonů jsme od počátku fungování našeho centra provedli přibližně sto. Operuje se pro diagnózu transfuzního syndromu dvojčat, což je stav, kdy se jednovaječná dvojčata dělí o společnou placentu, do níž jsou současně umístěny i oba pupečníky a mezi těmito pupečníky jsou cévami děti spojeny.

Za určitých podmínek dochází k přesunu krve od jednoho dítěte ke druhému, tzv. transfuzi. Nastává tak situace, kdy jedno dítě je tímto procesem postupně dehydratováno a druhé naopak oběhově přetíženo. Dochází tím také k nepoměru v množství plodové vody u obou dětí, což lze detekovat na ultrazvukových kontrolách.

Jak byste takový zákrok jednoduše popsal?

Naším cílem při nitrobřišní operaci je laserovým paprskem, pomocí speciálního nástroje podobnému běžnému laparoskopu, tyto cévy na placentě najít a přerušit. Tím je celý patologický proces zastaven a těhotenství pokračuje dále, pokud nejsou komplikace.

Jaké další zákroky provádíte?

Častým výkonem je i tzv. bipolární okluze pupečníku. Jde o uzavření toku v pupečníku u jednoho z plodů z jednovaječných dvojčat. Toto dítě mívá například vrozenou vadu, která je neslučitelná se životem, těžkou poruchu růstu nebo jinou závažnou diagnózu, která ohrožuje celé těhotenství. Pomocí tenkého nástroje se většinou ve druhém trimestru pod kontrolou ultrazvuku pupečník uzavře. K dnešnímu dni máme více jak 50 těchto výkonů. Pravděpodobnost přežití druhého dítěte je pak 93%.

K dalším prováděným operacím patří zákroky při uzavření nebo zúžení močové trubice dítěte, bez které by mu postupně selhávaly ledviny, nebo řešíme vzácnější vrozené vývojové vady, včetně nitrobřišní operace brániční kýly.

Chápu správně, že děti, které operujete u matky v děloze, by bez vaší pomoci nepřežily?

Většina s velkou pravděpodobností ne. Pokud ano, pak se rodí o mnoho dříve. Takto předčasně porozené děti jsou vystaveny dalším rizikům plynoucím z časného porodu, a to v kombinaci s celkově špatným stavem, který by byl důsledkem primárního onemocnění v děloze, například oběhovému přetížení u transfuzního syndromu.

Kolik nitroděložních operací vaše Centrum Fetální medicíny ročně vykoná? Jde o ženy z celé republiky, případně i ze zahraničí?

Ročně provedeme 30 až 35 nitroděložních operací. Celkem máme ke dnešnímu dni provedených 178 těchto výkonů. Většinou se jedná o ženy z České republiky. I když podle dlouhodobé statistiky máme přibližně jednu pětinu pacientek ze zahraničí, z drtivé většiny ze Slovenska, kde se tyto výkony zatím neprovádí.

Zdroj: Profimedia.cz.Zdroj: Profimedia.cz.

Jsou podobná centra i jinde v Čechách nebo jste jediní?

Jsme jediné systematicky fungující pracoviště provádějící veškeré možné spektrum operací na možnosti relativně malého evropského státu, jako je Česká republika, které současně každoročně referuje výsledky. Nyní se jednotky případů experimentálně provádí také v pražské Všeobecné fakultní nemocnici.

Před pár týdny proběhla médii zpráva o úspěšné léčbě malé Miriam, která měla nádor. Vy jste ji několikrát operovali během druhého trimestru těhotenství její maminky, a tím jí zachránili život. Můžete říci něco o tomto případu?

Jednalo se o primárně nezhoubný nádor, neboli teratom, který ale přibližně v 50 až 70 % plod již v děloze zahubí, samozřejmě v závislosti na jeho růstu, době vzniku a velikosti.

Protože docházelo k srdečnímu selhávání již ve druhém trimestru, byly splněny ostatní podmínky k operaci, rodiče si přáli pro záchranu dítěte udělat maximum, domluvili jsme se tedy na provedení výkonu.

Jaký byl postup záchrany malé Miriam u matky v břiše?

Spočíval v cílené destrukci přívodných cév nádoru pomocí speciální jehly, kterou lze provléci laserové vlákno. Protože nádor po výkonu tvořil nové cévy, které ho vyživovaly, musel se výkon provádět dvakrát, až do doby, kdy nebylo patrné ohrožující srdeční selhání plodu. Funkční tkáň nádoru, která plod primárně ohrožovala, se zmenšila na polovinu.

Co bylo s maminkou a malou Miriam dál?

Poté jsme plod sledovali v pravidelných intervalech. Porod proběhl ve 34. týdnu těhotenství pro spontánní odtok plodové vody. Po příchodu na svět byla holčička stabilní a schopna výkonu na dětské chirurgii ve fakultní nemocnici Motol, kde po pár dnech po porodu podstoupila odstranění nádoru. Bez spolupráce s kolegy v Motole, dohromady s našimi neonatology, by byla veškerá snaha o záchranu jejího života zbytečná.

Uklidněme těhotné ženy, taková diagnóza asi není příliš častá…

Tento nádor je onemocnění vzácné, vyskytující se zhruba v jednom případě z 30 000 těhotenství. Ročně se tak můžeme setkat s jedním až třemi případy v České republice.

Jak je na tom Miriam nyní? Je už s rodiči doma?

Ano jsou spolu. Vyhráno ale ještě nemají, existuje zde riziko nového růstu nádoru či jeho zhoubnosti v dalších měsících a letech, které vyžaduje intenzivní sledování.

Takový zákrok byl u nás provedený vůbec poprvé. Dá se předpokládat, že ho nyní budete provádět častěji?

Je to tak. S výkony budeme pokračovat i nadále. Ne vždy je léčba úspěšná a bohužel ve velkém počtu případů jsou děti zatíženy určitým handicapem a rizikem zhoubnosti do budoucna, což se bohužel týká i Miriam. Nicméně se pro rodiče otevírá nová kapitola možností léčby a zdaleka ne všechny případy s primárně těžkým postižením končí špatně.

Lze popsat, jaký má lékař pocit, když se podaří takto unikátní operace?

Je to moc pěkný pocit, je to důvod, proč zde, v Centru fetální medicíny, pracujeme. Mnohdy vídáme velký vděk rodičů a je to pro nás satisfakce, že naše práce dává smysl.

Ročně pořádáme setkání při příležitosti Mezinárodního dne dětí u nás v Ústavu pro péči o matku a dítě a vidíme výsledky naší práce. Z dětské radosti, kterou tam již třetím rokem vidíme, máme o to víc větší radost my.

Vidíte rád tyto děti, které byly vašimi pacienty „přes svou matku“?

Když byl první ročník, bylo až neskutečné, kolik rodičů za námi přijelo a z jaké dálky. Několik z nich bylo až z východu Slovenska. Pak vidíte a uvědomíte si, že mnohé děti, které k nám přijely by prakticky dříve zde nemohly být. A to je na tom to úžasné.

Co říkáte na to, kam se možnosti medicíny posunuly?

Autor:

Petra vystudovala český jazyk a výtvarnou výchovu na „pedáku“ – nikdy ale neučila. Dlouho žila „studentským životem“, studovala, žila ve Francii, poté v Anglii. Říká o sobě, že vždy byla „písmenkový typ“ – hodně čte a čím dál tím víc i píše. Velmi ji baví i jazyky cizí, zejména francouzština. více

Váš příspěvek

Odesílám...