Schváleno: Lesní školky mohou fungovat jako plnohodnotné stravovací zařízení

Novela školského zákona zjednodušila stravovací systém lesních mateřských školek. Ty dosud měly problém s tím, že legislativa nepočítala s vydáváním obědů a svačin v lese a zaměstnanci lesní školky nesměly dětem jídlo sami vydávat.

* Lesní školky to nyní budou mít snazší. Zdroj: Profimedia.cz.

Stravování v lesních školkách je nyní snazší

Lesní mateřské školky, které jsou zapsané v rejstříku škol a školských zařízení, mohou od roku 2016 poskytovat povinné školské vzdělávání. Podmínkou těchto zařízení je, že tráví s dětmi veškerý čas mimo budovu. Děti jsou tak v každodenním kontaktu s přírodou, a to za každého počasí. Lesní školky však donedávna musely řešit problém se stravováním.

Lesní mateřské školky podle zákona nesmí využívat budovu, potraviny proto nebylo kde skladovat ani vydávat, a to se nelíbilo zaměstnancům Krajských hygienických stanic. Lesní školky musely svačinky a obědy řešit buď trvanlivými balíčky, nebo si nechávat jídlo třikrát denně dovážet přímo do lesa. S jídlem však podle zákona nesměli zaměstnanci školky manipulovat a děti museli obsluhovat pouze lidé z cateringové společnosti. Dalším problémem byly svačinky od rodičů, které si děti do lesních školek nesměly nosit.

Asociace lesních mateřských škol se snažila o úpravu legislativy stravování lesních mateřských školek tři roky. Až letos konečně dostala novela zákona o stravování lesních MŠ zelenou. Nově doplněné stravovací zařízení má název výdejna lesní MŠ, a zaměstnanci tak mohou dětem vydávat jídlo zajištěné cateringovou společností nebo vývařovnou mateřské školy z blízkého okolí.

Lesní školky rozebíráte také v diskuzích na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Lesní školka, jak funguje?

evill
5.7.16 09:02 
5

Lesní školka

Erkata
6.10.15 14:18 
29

Umístili byste své dítě do lesní mateřské školky?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...