Lesní školky: Mimo normy, ale podle představ rodičů

Lesní školky jsou alternativou pro rodiče, kteří více než sterilnímu předpisovému prostředí a umělým vzdělávacím pomůckám věří přírodě a schopnostem svých dětí. Jsou to školky, pro které neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení.

Kolem lesních školek je v poslední době dost rušno. Tento rozruch vznikl nejen díky vzrůstající oblibě této formy vzdělávání dětí, ale i kvůli novému zákonu. Ten fungování těchto zařízení, která kvůli své přírodní podstatě nesplňují předepsané normy, značně komplikuje.

Co jsou lesní školky a jaký je vlastně jejich smysl?

Lesní školky se snaží vést děti k souznění s přírodou. Toto spojení pak možná zní více duchovně, než tomu doopravdy je. Hlavní myšlenka lesních školek je někde na půli cesty mezi duchovnem a praktičností. Zakladatelé těchto školek zkrátka věří, že pohyb dětí ve volném prostoru a využívání přírodního prostředí dětem prospívá více než stěny, sterilní prostředí a uměle vytvořené vzdělávací hračky.

zdroj: Facebook spolek Cestička https://www.facebook.com/Spolek-Cestička-809693032473952/

“Lesní děti” tráví většinu času venku, a to přes všechna čtyři roční období. Poznávají tak přírodu přímo v jejím prostředí. Vnímají více její proměnu během roku a jsou vedeni k tomu, že déšť, zima i vedra nepředstavují překážku.

Zatímco dnešní běžné školkové dítě by z důvodu deště zůstalo doma, “lesní odchovalec” nazouvá holinky, bere pláštěnku a utíká vstříc kalužím.

Zdroj: Facebook lesní klub Samorost https://www.facebook.com/klubsamorost/

Vedoucí těchto skupinek nechávají děti volně se cákat ve vodě, hrabat se v hlíně nebo bahně. Děti tak samy poznávají své hranice. Zjistí, že když se namočí, může jim být zima, a pokud se umažou nebo zapatlají, budou se muset umýt. Děti se tímto způsobem učí naslouchat samy sobě, reagovat na své potřeby a celkově větší samostatnosti a sebedůvěře. Mimo to jsou díky neustálému pohybu venku fyzicky odolnější a měně náchylné k nemocem.

Jak se v lesních školkách zabaví

Místo lega skládají dříví a polínka, plastovou tatrovku vyměnily za opravdové malé kolečko, modelínu za hlínu a magický písek za ten normální. V létě učitelé s dětmi zahradničí a učí je starat se o své zázemí. Neuniknou tak uklízení a jinému zvelebování okolí školky.

Není výjimkou, že se jim již ve „školkovém“ věku do rukou dostane malý nožík na krájení nebo pilka na řezání dřeva. Samozřejmě pod dozorem. Společně s učiteli pak vaří nad ohněm nebo připravují svačiny.

zdroj: Facebook spolek Cestička https://www.facebook.com/Spolek-Cestička-809693032473952/

Výjimkou není ani péče o zvířátka a jejích přímý kontakt s nimi.

Zdroj: Facebook lesní klub Samorost https://www.facebook.com/klubsamorost/

Prostor je zde ale samozřejmě i pro klasické dětské hry.

Mimo normy, ale podle představ rodičů

Přesto, že děti tráví většinu času venku, každá lesní školka má své zázemí. To se pak liší podle potřeb dětí, představ jejich rodičů a v neposlední řadě finančních prostředků. Obvykle se jedná o něco jednoduchého, přírodního a levného.

Zajímavý přístřešek pro odpolední spánek má například lesní školka Sedmikvítek, kde se děti ukládají ke spánku v pravém indiánském týpí.

Zdroj: Facebook lesní mateřská školka Sedmikvítek https://www.facebook.com/Sedmikvitek/

Brněnská lesní školka Cestička zase využívá pravou mongolskou jurtu. Školka tak trochu připomíná celoroční tábor. V zimě zde děti spí na karimatkách a ve spacácích, v létě venku pod širým nebem.

Zdroj: Facebook lesní klub Samorost https://www.facebook.com/klubsamorost/
Zdroj: Facebook lesní klub Samorost https://www.facebook.com/klubsamorost/

Na Teplicku v Proboštově je školka Samorost ukryta v ovocném sadě. Pyšní se dvěma nově zrekonstruovanými maringotkami, které spojuje prostorná terasa se zastřešením.

Zdroj: Facebook lesní klub Samorost https://www.facebook.com/klubsamorost/

Kvůli omezeným prostorům lesních školek ani postýlky nejsou podle předpisů. Například ve školce Semínko země spí děti v závěsných sítích (hamakách).

Zdroj: facebook Semínko země https://www.facebook.com/…60159911428/?…

Myšlenka dobrá, ale má své mouchy

Lesní mateřské školky nemají nárok na dotace od státu. Provoz školky tedy musí plně hradit rodiče. Takže i přes to, že je chod školky i její zázemí velmi skromné, zaplatí rodiče více než za normální školku.

Počítat musíte i s mnohem větší zásobou špinavého prádla a nekonečným praním.

Otázkou pak ještě zůstává, jak si děti, které se neustále pohybují ve volném prostoru, zvyknou na omezení v podobě učebny a dlouhého sezení v lavici.

Jaký je váš názor na lesní školky? Líbilo by se vám
mít dítě v takovém zařízení?

Diskuse spojené s tématem:

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Čím vybavit dítě do lesní školky?

23.3.17 15:46
16

Lesní školka, jak funguje?

5.7.16 09:02
5

Lesní školka

6.10.15 14:18
29

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
2636
24.8.17 03:51

@Rowena
nevadí mě, když si dítě vyzkouší práci s nožem, sekerou, ale ne ve školce.
Hazardování se zdravím dětí, za tím si stojím. Klíšťata-ano, může je mít i jiné dítě ne jen co chodí do lesany, ale tady je větší pravděpodobnost. nyní přemnožený nejjedovatější český pavouk zápřednice jedovatá, na infekčním neví co s tím, prognózy děsivé. Myši, pes je vůbec naočkovaný? Ano děti a zvířátka, skoro jako v reklamě, ale co alergie?
Státní školka mě děsí tím, že se nic nezměnilo od doby, co jsme tam chodili my.

Proč jsou dva rozdílné parametry v legislativě? Nebo platí stejné zákony jako ve státní školce? Jak je možné, že v lesaně projde hygiena a ve státní je buzerace a to nepíšu o tom, kdybych si chtěla zřídit soukromou školku, co všechno bych musela dělat za podivné kousky.

O jeden dětský záchodk a umyvadlo se nesmí dělit více než pět dětí. Šatna musí mít přímé denní světlo…divné, že?

Nevadí mě, že jsou děti upiplané, od bláta, o to tu nejde. Vadí mě přístup k dětem, který jsem viděla v lesní školce. Děti byly unuděné, neměly řád, jedno dítě spalo do 17 hodin. Mám ráda řád a jasná pravidla. Čisté ruce u jídla, stolování, oblékání, to vše patří k výchově. V lesaně jsem toto neviděla. Každé dítě si dělalo co chtělo, učitelky, zalezlé v maringotce, nepůsobilo to na mě dobře.
Můj názor je, je dobré dávat dítě do školky, která je otevřená spolupráci s rodinou a učitelé mají obdobný postoj k hodnotám a principům výchovy jako rodiče.

Jak je tady napsané, není to pro každého a to je dobře. Každý má právo volby. :kytka:
Ať si každý dává dítě kam potřebuje a jak to cítí, jen pamatujte, že jsou pro nás tím nejcenějším co máme a je potřeba je chránit. Není možné, aby zažily takové dětství jako jsme měli my, dítě z paneláku toto nemusí zvládnout, tak jak to nezvládlo dítě mé kamarádky a to není žádná cimprdlína. Dítě nyní chodí do školy, kterou nezvládá, nemá návyky, neví co je řád, nevydrží sedět, nechce vstávat, protože do lesany se chodilo, jak se chtělo nebo nechtělo. A problém je na světě, co si užil v lesaně, teď dostává sodu ve škole. Školní psycholožka na něm řádí jak černá ruka, nespadá do tabulek :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
23.8.17 16:10

A ti z vás co děti v lesní školce máte nebo uvažujete, je i skupina na FB mame deti v lesni skolce, urcena pro sdileni rad, tipu atd https://www.facebook.com/…79737126515/

 • Nahlásit
barrbucha
23.8.17 10:11

Osobně bych se přikláněla tak na půl, jako rodič bych chtěla aby byly děti v zázemí budovy, se sociálkou, s jídelnou, a normálním místem na spaní, aby se pomalu učily nějakému režimu, jako je třeba opravdu v klidu na chvíli posedět a něco třeba namalovat, nebo vytvořit. Na druhou stranu bych ocenila procházky za každého počasí (kromě bouřek, vichrů a jiných extrémů), to zahradničení, nebo nějaké to vaření venku mě příjde jako super věc, to samé, představení zvířat, z jakého zvířete co je, klidně aby byly svědky dojení krav, nebo sbírání vajíček (pokud nemají možnost to vidět doma) potom hlavně i to, odkud se bere maso, protože poslední dobou mě příjde, že si snad i někteří dospělí myslí, že maso se zkrátka vyskytlo někde v pultě a vůbec za tím není porážka zvířete…takže pro mě by byl ideál skloubení lesní školky s normální :)

 • Nahlásit
2773
23.8.17 08:51

@Rowena Ne, myslela jsem NAVÍC 3000,–. A to zase mně nepřijde nějak moc, protože lesní školky (apsoň tedy u nás) nejsou na každém rohu a musí se dojíždět. My máme nejbližší cca 18km. Zmíněná kamarádka jezdí cca 20km pouze tam, tzn. za celý den najede 80km.

Mě nebaví se tu pořád dokola dohadovat. Svůj názor jsem napsala, lesní školky pro nás nejsou. To, co nabízejí tam, mají naše děti každý den už od narození.

 • Zmínit
 • Nahlásit
135
22.8.17 17:05

@vlker jen za školku projezdí 3000? To by při průměrné spotřebě 8l/100 a průměrné ceně 29kč/l najezdili 64,63km navíc. Asi jste myslela, že mají vyšší spotřebu benzínu/nafty a stouplo jim to až na 3T, ale to snad není jen za tu školku, ne?

Pro průměrně vydělávající rodinu je velký zásah kde co, protože průměrná rodina je mýtus, každý prostě utrácíme ca něco jiného(každý vidíme význam v něčem jiném). To, co někdo něco bere, jako předražené, jiný to může brát jako adekvátní a i když se mu ty peníze na to shání těžce, tak v tom vidí smysl a platí.

 • Zmínit
 • Nahlásit
2773
22.8.17 16:42

@Rowena Kamarádka platí 7000,–/měsíc pouze školkovné. Stravné cca 1000,– + svačiny dělají doma. Projezdí 3000,–/měsíc. Jen v tomhle je tedy na 11tis a nepočítám oblečení. To jen k těm cenám. Pro průměrně vydělávající rodinu mi to přijde jako velký zásah do rozpočtu.

 • Zmínit
 • Nahlásit
483
22.8.17 16:05

Vůbec bych tam svoje děti nedala… :roll: Vůbec mě to nenadchlo, na to, aby se moje děti ráchaly v bahně a skákaly v kalužích, spali někde pod širákem, jedli z kotlíku, tak na to je super můj manžel. Občas bere na chatu s dalšíma tatínkama a prckama. A stačí… :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
80
22.8.17 09:54

Ach jo…myšlenka dobrá, nic proti, ale kde na to vše má rodina brát? To budu raději jezdit za příbuznýma na venkov, chodit do přírody…ale když někdo nemá tu možnost, tak mu nic jiného nezbyde.

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
22.8.17 08:55

Lesni skolky jsou urcite skvelou alternativou pro mestske rodiny, kde nabizi detem to, co panelak nedokaze. Nase „vesnicke“ deti se cakaji v blate na dvore, jsou venku az do vecera, sekyrku a pilku dostanou do ruky od taty (protoze seka drivi) a nuz od mamy (protoze kraji chleba). Dbaji, aby nas pes mel dostatek vody, chodi krmit kocky, pomahaji na zahradce. Jsem moc stastna, ze muzeme zit takovy zivot normalne a lesni skolku nepotrebujeme. Kdybychom ale zili na sidlisti, hledala bych pro deti presne neco takoveho.

 • Nahlásit
662
22.8.17 07:39

V životě bych tam svoje děti nedala. Ani kdyby za to oni platili mně.

 • Zmínit
 • Nahlásit
237
22.8.17 07:25

My nad tím uvažovali, ale nakonec bude syn chodit do normální školky. Hlavní nedostatky naší lesní školky byly 2: v létě klíšťata a v zimě zima v jurte, prostě se to tam v mrazu nevytopí, i když tam mají kamínka.

 • Zmínit
 • Nahlásit
3
22.8.17 00:12

Zdravím, náš syn bude lesní klub navštěvovat již druhým rokem. Líbila se nám možnost seznámit se s prostředím školky, jejím chodem i lidmi, kteří v ní pracují, ještě před nástupem syna. Děti chodí do školky 2-3 dny v týdnu, kdo má možnost, tráví s dětmi zbytek týdne, kdo ji nemá, kombinuje s běžnou školkou či jinak. Díky společnému komunikačnímu systému si můžeme lépe vzájemně vypomáhat i my, rodiče. Pedagogové se snaží děti podporovat v tom, co je baví a co je jim blízké, zároveň však jsou určitá pravidla, která se dodržují, nevládne tam úplná anarchie????. Syn se vrací spokojený, plný zážitků a tak nějak přirozeně se učí být zodpovědný vůči sobě i druhým, lidem i přírodě..
S oblečením je to u nás tak, že většina věcí, které tam kluk má jsou tzv. na dodělání, rozhodně žádná přehlídka značkového oblečení a když už, dá se pořídit i z druhé ruky…hlavní je, aby oblečení bylo dostatek a do každého počasí…
Samozřejmě, jsou věci, se kterými jsem se musela smířit, ať už je to ono pověstné praní (i když i tady se člověk naučí určitému systému)nebo fakt, že se mi dítě občas vrátí s rozbitým kolenem. A co mi ve školce chybí, to prostě děláme spolu…
Taková je tedy naše zkušenost. Lesní školka je fajn, ale není pro každého - a tak je to správně, protože každý má být tam, kde je mu dobře. Hezký večer, Bára

 • Zmínit
 • Nahlásit
135
21.8.17 17:00

@DanielaD Vidíte a já si myslím, že děti se sekyrou se naučí více, než s plastovou hračkou na jedno použití. Třeba moje děti od 1,5roku krájí ostrým nožem a přijde mi to jako dobrá cesta k tomu se něčeho nebát, ale naučit se s tím bezpečně zacházet.

Evidentně se vám lesní školky v českém podání nelíbí a tak tam dítě nedáváte, ale napadat někoho, že hazarduje se zdravím dětí? To trochu přes čáru, ne? Hlavně je to teda absurdní, když se ukazuje, že lesní školky děti dělají zdravějšími(taková je moje zkušenost z okolí).

Generalizace „rodiče dávající děti do lesních školek jsou nadšenci, kteří nezvládají vlastní chaotické životy“ je úsměvná a velmi rychle smečovatelná, ale nebudeme tady zaměňovat osobní názory za fakta, že ne? A nechápu, že když už psi mohou na mnohá pracoviště, proč by nemohli být i ve školkách, vždyť zvířata k dětem patří, otevírají jim obzory.

K dotacím: ano, lesní školky mají možnost čerpat státní dotace, ale pak nemohou přijmout neočkované děti, což je mnohdy důvod, proč si rodiče tyto školky zařizují.

 • Zmínit
 • Nahlásit
2636
21.8.17 16:58

Otázkou pak ještě zůstává, jak si děti, které se neustále pohybují ve volném prostoru, zvyknou na omezení v podobě učebny a dlouhého sezení v lavici.

Tyto lesní víly do školy nechodí, učí se doma, ne všechny, ale ti co chodí mají opravdu problém s prostorem, poslušností

 • Zmínit
 • Nahlásit
2636
21.8.17 16:55

@vlker

články jsem nečetla, jen znám ze zkušenosti, jak už jsem uvedla.Je to jen pro určitý naturel lidí. Mě se toto nelíbí. Ve školkách jsou buzerování hygienou, normy ap. Tady projde vše.
Je normální, aby dítě bylo celý den oblečené v jakémsi podivném oblečení? Na nožkách gumáky? je to zdravé? Asi sotva.
Nejsem ani pro státní školky, kde je dítě káráno, že nespí, nejí, nejde rovně…Pravidla ode zdi ke zdi

 • Zmínit
 • Nahlásit
135
21.8.17 16:46

@vlker Mám ve svém okolí několik rodičů a obecně děti obou pracujících rodičů tráví ve školce čas 7-17hod. Není to dobře, ale tak to dnes prostě bývá. Nepíšete kolik platí vaši známí školné, ale vybavení je v dnešní době secondhandů levné, takže tam to tolik naskákt nemusí. Chápu, že vám to přijde dost, ale vy tam své dítě nedáváte a ani vám to není blízké. Mně zase není blízké trčet celé dny doma a nelíbí se mi velké kolektivy, tak jsem stejně vybrala školku pro své děti, kde jich nebude 25 na 1-2učitelky a ven budou chodit 2×denné na půl hodinky. Možná. Protože taková je nabídka státních školek u nás ve městě. Stejně, jako jsou rodiče, co chtějí dopřát svým dětem angličtinu, hudebku, cokoli, tak jsou i rodiče, co chtějí mít děti více venku a s jinými aktivitami(většinou je v těchto školkách jiný přístup k dětem a jejich vzdělávání). Je fajn, že si můžeme všichni vybrat podle svého naturelu.

 • Zmínit
 • Nahlásit
2636
21.8.17 15:47

@andy jsi muž nebo žena? Admin či co? Představíte se nám? Díky :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2636
21.8.17 15:43

Hlavní myšlenka lesních školek je někde na půli cesty mezi hazardováním zdraví dětí a pár nadšenců, kteří nezvládají vlastní chaotické životy. Zažila jsem jednu lesní školku,(kamarádka dávala dceru, občas jsem pro ní zašla)
děti bez řádu, posedávaly na dešti venku, špinavé jak čuníci. Záchody venku, za chladného počasí studené. Učitelky, nebo co to je, mají maringotku, kde si vaří čaj, kávu, když je nějakému dítěti špatně, nechají ho tam ležet. Do toho všeho pobíhá pes…
Je normální aby 4 leté dítě mělo v ruce sekerku?
Strava-dovážená ze zdravé výživy
Cena katastrofa

V zahraničí je tento projekt propracovaný, kde se ukazuje, že při jejich dodržení mohou velmi dobře fungovat.

Dotace na lesny jsou, stačí se podívat na výzy a neplácat

 • Zmínit
 • Nahlásit
2773
21.8.17 14:22

@Rowena Nebrojím proti neznámému, jen píšu svůj názor. Zkušenost mám pouze od kamarádek, jejichž děti tam chodí a vím, že mně by toto nesedělo. A přesně i od nich vím kolik za školku platí a že chlap se má co ohánět, protože platí nejen školkovné, stravné, ale dítě potřebuje i spoustu funkčního oblečení a bot a co projezdí autem, protože to nemají přímo u baráku, o tom ani nemluvě. Tzn. ve výsledku je taková školka vyjde měsíčně na 10-15tis, což mi tedy přijde dost a na rodinném rozpočtu je to už znát. Není lepší toto dítěti dát doma než platit předraženou školku za to, aby dítě mohlo být venku?

 • Zmínit
 • Nahlásit
135
21.8.17 12:22

@vlker Jakože rodiče dětí, které chodí do běžné školky, jsou doma více a děti nejsou ve školce celý den? Vždyť jsou ve školce úplně stejný čas, jen v jiném prostředí. Máte nějakou zkušenost s lesními školkami osobně, nebo jen brojíte proti neznámému?

Příspěvek upraven 21.08.17 v 12:22

 • Zmínit
 • Nahlásit
2773
21.8.17 10:33

Přijde mi dost smutný fakt, že aby dítě zažilo to, co je popsáno v článku, musí jít do lesní školky :?. Takže rodiče makají, jen aby mohli poplatit školkovné, tím pádem jsou zase míň doma a mají míň času na své dítě. A dítě dají do lesní školky, která má zajistit, aby jejich ratolest měla krásné dětství :roll:. Nevím nevím, ale tohle je trochu postavený na hlavu. Jako letní tábor dobrý, ale na celý rok neee.

Příspěvek upraven 21.08.17 v 10:34

 • Zmínit
 • Nahlásit