Letní úklid podle Marie Kondo: Nechte si věci, co dělají radost

Japonka Marie Kondo vnímá úklid jako mentální odpočinek a předěl v životě. Nejen že se zbavíte hromady zbytečných věcí, ale také si utřídíte myšlenky. Po "uklízecím zásahu" se prý lidé cítí spokojenější v životě, zlepší se jim vztahy nebo konečně zhubnou.

Letní úklid podle Marie Kondo: Nechte si věci, co dělají radost

Odbornice na úklid nedoporučuje třídit domácnost po malých kouscích, ale naopak to vzít pěkně od podlahy! O tom, že radikální úklid utřídí dům i mysl, napsala návodnou knihu Zázračný úklid. Ta se stala bestsellerem po celém světě. Na eMiminu o ní vznikla obsáhlá diskuze Marie Kondo - Zázračný úklid.

Proč se na velkou čistku vrhnout během prázdnin? Obvykle máte větší klid než během školního roku. Děti nemusíte rozvážet do školy nebo na kroužky… nebo jsou dokonce na táboře nebo u babiček, takže máte celý dům jen pro sebe. A že letos nejedete na dovolenou? Využijte dny volna, které trávíte doma - Marie Kondo tvrdí, že si dokonale odpočinete.

Nejde pouze o úklid jako o fyzický akt, ale i o psychologický efekt. Osobně, když jsem přestala hromadit věci a začala se jich zbavovat (něco vyhození, bazar, charita), začala jsem se i cítit lépe.

Dělá vám radost?

Při úklidu Marie Kondo neřeší dilema potřebuju-nepotřebuju, kouzlo její KonMari metody spočívá v sebedotazování. Nad každou věcí, kterou máte v ruce, se proto zeptejte sama sebe „Dělá mi radost?“

Marie zdůraňuje, že bychom měli vnímat především intuici a sledovat reakce těla. Když je vám věc nepříjemná, cítíte se sklesle nebo nespokojeně, vyhazujte! Otřepala jste se, jen co jste vzala do ruky starou košili? Tu si rozhodně nenechávejte. Ráda se ale díváte na sošku v obýváku, i když je to kýč? Pak má nárok u vás zůstat. https://www.emimino.cz/diskuse/marie-kondo-zazracny-uklid-254470/#

Začněte oblečením, pak pokračujte podle kategorií

Marie Kondo doporučuje uklízet podle typu věcí, nikoliv po jednotlivých místnostech. Nejjednodušší (a leckdy nejbolestivější) je úklid šatníku, proto doporučuje s ním začít právě s ním. Džíny o dvě velikosti menší vám akorát připomínají vaši nespokojenost. Vaše věci vám mají dělat radost, nikoliv vás stresovat. Paradoxně někteří klienti Marie Kondo samovolně zhubli až po radikálním úklidu. Očista mysli se zkrátka projevila i na těle…

Na vyřazené věci použijte tři krabice charita / pro kamarádky / k prodeji. Při třídění se vám hodí chytrý telefon po ruce - věci k prodeji rovnou vyfoťte a vystavte v Bazaru eMimino

Po oblečení se zaměřte na další kategorie jako kosmetika, časopisy a knihy, pak na hračky v dětském pokoji a vzpomínkové předměty.


Tipy, jak vyřazené věci prodat během pár dní

  • Všech pět tílek vel. 40 sotva prodáte, ale za 100 Kč je někdo rád donosí. Udělejte proto stylový balíček za super cenu! Stačí vám jen jeden inzerát s jednou fotkou.
  • Značkové, dražší a velmi pěkné věci vystavte zvlášť. V inzerátu s hromadou dalších věcí by zanikly.
  • Vžijte se do kupujícího a zvolte přiměřenou cenu, jakou byste za zboží dala vy sama. Spousta věcí má pro nás spíš emocionální hodnotu. Za obnošený svetr nebo použitý hrníček nedostanete dvě stovky.
  • Rovnou vyhoďte věci jako vzpomínkové předměty, děravé boty, skoro vypotřebované tělové mléko. Nikdo je nekupuje a vás by vystavení inzerátu stálo zbytečný čas.

Autor:

Monika na eMiminu začala pracovat jako administrátorka v roce 2011. Web se nakonec stal nedílnou součástí jejího života. Stále ji baví zlepšovat eMimino po textové a uživatelské stránce. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
13709
18.7.17 12:12

Dobrý den @DanielaD, článek je napsaný pro eMimino.cz, kde jste ho našla v této verzi? 8o

admin Monika

  • Zmínit
  • Nahlásit
2636
11.7.17 22:05

Článek stažený z netu, slovo od slova…Blogerka, která stahuje články :roll:

  • Zmínit
  • Nahlásit