Těhotenství a první hodina po porodu ovlivňují mozek miminka

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Těhotenství a první hodina po porodu ovlivňují mozek miminka První okamžiky života jsou podle lékařky velice důležité. Zdroj: Shutterstock.

První hodina po porodu hraje klíčovou roli

Česká lékařka Markéta Kellner, která žije ve Skotsku, přichází se zajímavými poznatky. Podle ní stav mozku v době, kdy je dítě v matčině lůně, a těsně po narození, předurčuje, jak bude nastaven v budoucnu. Vliv se má projevit ve zvládání stresových situací a koncentraci a také na případném nástupu demence v pozdějším věku.

Trochu jednodušeji řečeno: mozek si představme jako cibuli. Jakmile odebereme všechny vrstvy, dostaneme se do středu, kde se ukládají rané vzpomínky. Lékařka poukazuje na to, že právě proto je čas po porodu nesmírně důležitý. Upozorňuje, že první hodina na světě se nesmazatelně zapíše do paměti miminka.

Kuřačky by měly odvykat postupně

Podle Markéty Kellner bude dítě, které se cítí v bezpečí a milováno, odolnější vůči stresovým situacím. Největší důraz klade na tzv. zlatou hodinu, tedy prvních 60 minut po porodu. Stejnou prioritu vnímá také v těhotenství. Podle lékařky by si ho ženy měly užít a vyhýbat se stresu. Stejně tak je důležité, aby dítě strávilo s matkou alespoň prvních 18 měsíců života. V tomto ohledu mají české maminky výhodu, protože rodičovskou dovolenou máme jednu z nejdelších v Evropě.

U silných kuřaček doporučuje nepřestávat kouřit ze dne na den, ale snižovat dávky nikotinu postupně. Největší vliv má tabák na miminko v období kojení. Pokud není matka při kojení schopná s kouřením přestat, měla by zvážit umělou stravu pro dítě. Je to ale pouze krajní řešení, protože právě kojení nejvíce upevňuje pouto mezi matkou a dítětem.

Do 12 let není nic ztraceno

Přestože je start do života pro dítě klíčový, ne vždy se podaří dodržet vše tak, jak si žena naplánuje. Lékařka ale uklidňuje, že není vše ztraceno. Dětský mozek je plastický a do dvanáctého roku se případné ztráty dají ještě dohnat. Podle ní je důležité mozek trénovat. Stačí, když budete s dítětem trénovat paměť 10 minut denně a jeho mozek pomůžete nastavit k lepšímu. Skvělé jsou k tomu hračky typu Merkur, dětské křížovky, sudoku, Dostihy a sázky a různé časově limitované hry.

O kontaktu matky a dítěte po porodu diskutujete na eMiminu

Jaké byly vaše první momenty s miminkem

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
18487
5.8.19 09:31

@Reflex presne, clanek je fakt mimo :roll:

 • Zmínit
 • Nahlásit
17054
3.8.19 23:05

Jasně, první hodina je sice klíčová, ale vlastně se to do dvanácti let dožene… Takže ona ta hodina asi zase moc klíčová nebude.
Kuřačky budou přestávat s kouřením postupně, nejlépe až do porodu 8o
Kojení upevňuje pouto mezi matkou a dítětem… To mi měli vysvětlit v době, kdy jsem při kojení bolestí tloukla rukou do zdi, dítě ječelo a já se hrozila další hodiny, kdy se bude dožadovat jídla…
Markéto Kellner, mě se zdá, že jste poněkud mimo… ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
5732
3.8.19 22:33

@Bubla Bůčková Já byla po narození 3 hodiny v inkubátoru, přitopila jsem se. Čekám každým dnem demenci. :pankac:

 • Zmínit
 • Nahlásit
4291
3.8.19 21:08

Jistě, léta se snaží odborníci přesvědčit veřejnost i doktory, že je opravdu důležité, aby těhotná přestala kouřit co nejrychleji, žádné postupné odvykání, ale hned, jinak je dítě vystavováno tísni. Naopak se dlouho boří mýtus o tom, že je lepší dát UM, než přestat kojit, když žena kouří menší množství cigaret. A tady paní to má zase všechno naopak.

 • Zmínit
 • Nahlásit
167
3.8.19 15:10

U prvního chlapce (3,5roku) jsem si hledala cestičku v šestinedělí. jelikož jsem cíťa a když mi ho dali po porodu, tak mě začali šít a já jsem místo užívání syna pociťovala strašnou bolest šití. Takže jsem si ho na prsou moc neužila. U druhého syna (7 měsíců), to bylo jiné. Sice mě šili, dokonce tam byl stážista, takže to trvalo ještě déle než s tím prvním a bylo to bolestivější, ale cestičku jsem si našla k němu hned. Myslím si, že to bylo tím, že starší byl počat neočekávaně a mladší už byl plánovaný a také proto, že jsem věděla do čeho jdu. A teď je miluji oba a nedokážu si představit, že je nemám.

 • Zmínit
 • Nahlásit
506
2.8.19 15:44

@Bubla Bůčková o žádné princezničce to není, taková nejsem. Po narození syna jsem prostě nic moc necítila, jen úlevu asi… U dcery to bylo jiné, asi i proto, že jsem věděla, co mě čeká. A s pohlavím to nemá co dělat

 • Zmínit
 • Nahlásit
15504
2.8.19 15:38

@Zoe1 gratuluju a vzhůru do boje a pozor na vhodnou antikoncepci :lol: :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
15504
2.8.19 15:37

@Daenerys91 někdo na kluky prostě není, zvlášť když má tu „princezničku“,ale smutný čtení to je, to teda jo 8o

 • Zmínit
 • Nahlásit
15504
2.8.19 15:35

Zlatou hodinku jsme moc neměli, v těch třech hodinách ho chvíli choval manžel. Miluju ho strašně a nedám ho z ruky. Chápu, že to něco ovlivnit může, ale na nic zásadního nevěřím. Vždyť v životě dítěte se toho stane tolik… Je matka doma, je nervak, je přísná… A někdo vyvodil, že za 60 let je dementní člověk jen proto, že ho 61 minut nedržela matka? Směšné… :roll:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1663
2.8.19 13:44

Nevěřím tomu, dceru jsem měla hned po porodu u sebe a syna jsem porodila předčasně před pár dny a byl v inkubátoru, bála jsem se o něj a těšila se až ho budu mít u sebe. Dceru se mi nepodařilo kojit, syna teď plně kojim. Obě děti miluju stejně a vůbec si nemyslím, že bych měla jiný vztah k synovi než k dceři.

 • Zmínit
 • Nahlásit
506
2.8.19 09:09

Se synem jsme zlatou hodinku neměli a doteď si k němu hledám vztah. S dcerou jsem byla sama hned po porodu asi 2 hodiny a bylo to úžasné, nejde to ani popsat. Ještě teď jsem naměkko, když si na to vzpomenu a máme spolu i jiný vztah. Mrzí mě, že u syna to neproběhlo.

 • Zmínit
 • Nahlásit