Reklama

Mami, já už si to nepamatuju… Jak trénovat dětskou paměť?

  • Komerční sdělení
  • 02.10.17

Paměť čas od času pozlobí bez ohledu na věk každého, často i naše potomky. Dobrá zpráva je, že se dá dobře trénovat, což je právě u dětí velmi důležité. “Snazší zapamatování a vybavení si informací totiž obrovsky usnadňuje například proces učení,” vysvětluje speciální pedagožka Mgr. Ivana Vlková. Ta pro vás sestavila 10 tipů, jak dětskou paměť jednoduše a hravě podpořit.

Opravdu je to pamětí?

Zapomněl jsem… je nejčastější dětská výmluva. Než se proto začnete stresovat kvůli velikosti mozkové kapacity svého dítěte, zkuste vzít v potaz i možnost, že to na vás jen zkouší. A určitě čtěte dále. Následující tipy neuškodí ani vychytralým potomkům či malým géniům :)

Vyptávejte se a povídejte si

Pokud se dítěte budete ptát na jeho zážitky, přirozeně dosáhnete rozpomínání, což je nejpřirozenější trénink mozku. Společné vzpomínání, třeba na uplynulé léto, navíc vede k prohloubení vašeho vztahu a kromě paměti trénuje i slovní zásobu a vyjadřovací schopnosti. Rozhovor vám mohou usnadnit i nejrůznější hry, třeba Povídačky na cesty z řady vzdělávacích her Kvído od Albi. Děti i rodiče zde odpovídají na zábavné a netradiční otázky. Tak lehce vznikají témata, u kterých se nebudou nudit malí ani dospělí. Hra navíc vede k rozvíjení dětské pozornosti, paměti i fantazie. Více informací najdete na www.kvido.cz.

Povídačky na cesty, k dostání v prodejnách Albi a na eshopu eshop.albi.cz

Nezapomínejte na staré dobré říkanky a písničky

A ty přitom vůbec nemusí být staré! Lidovky si děti užijí ve školce, vy si s nimi zpívejte písničky z nejnovějších pohádek. A na dětské básničky už dávno nemá monopol Jiří Žáček (úžasný autor, o tom žádná). Knih s říkankami vychází ročně celá řada, stačí si jen vybrat, jak moc vtipné, s černým humorem, poetické nebo jinak tématické pro své děti chcete. Opakovat si je můžete klidně na ulici. Společné odříkávání kromě trénování paměti i ohromně uklidňuje. A s tím souvisí i následující bod.

Využijte relaxační a antistresové techniky

Zkrátka, pomozte dítěti uvolnit se. Vystresovaný mozek nové informace těžko přijme, natož pak udrží nebo si v potřebnou chvíli vybaví. Proto je dobré i před učením dítě rozptýlit. Třeba krátkou společnou hrou (házení míčkem, karetní hra) nebo překvapením (vytiskněte vtipný obrázek z internetu). Známe to sami. Když jsme “v pohodě”, jde všechno snáz.

Spánek je nejdůležitější

Během spánku mozek nejen odpočívá, ale dochází i k ukládání nových informací. Odpočinek je proto stejně důležitý jako samotné učení. Pečlivě dbejte na to, aby dítě mělo pravidelný a odpovídající spánkový režim. Zabráníte tak i nepříjemným výkyvům nálad a nebudete se muset večer co večer potýkat s malým vyřízeným ukňouránkem.

A jídlo taky!

Pro správné fungování mozku jsou klíčové 3 látky: omega-3 nenasycené mastné kyseliny, antioxidanty a vitamín E. Najdete je ve spoustě potravin, na mastné kyseliny jsou bohaté mořské ryby, hlavně losos. Antioxidanty obsahuje třeba lesní ovoce a vitamín E najdete v listové zelenině a vajíčkách. To už zní jako hodně chutná snídaně, svačinka nebo večeře :)

Dbejte na pravidelný denní program

Usnadníte tím dítěti orientaci během dne a umožníte mu tak plně se soustředit na nové podněty. A rovnou si je zapamatovat. Je jasné, že každý den nemůže být stejný, ale doba spánku, snídaně a večeře by se výrazně lišit neměla.

Hrajte s dětmi hry na podporu paměti

Třeba Chytrá pexesa z edice Kvído od Albi. Při nich děti nehledají 2 stejné obrázky, ale 2, které spolu logicky souvisí.Třeba slon-slonice-slůně. Jsou speciálně vytvořena pro různý věk: pro předškolní děti jsou určena tři česká pexesa a pro starší děti tři pexesa na zábavné procvičování angličtiny, kde děti hledají dvojice, které k sobě významově patří. S Chytrými pexesy u dětí hravě podpoříte kromě paměti a pozornosti i logické uvažování.

Chytré pexeso, k dostání v prodejnách Albi a na eshopu eshop.albi.cz

Hraní na hudební nástroj

To má na paměť a pozornost úplně zázračné účinky. Děti, které na něco hrají, navíc dosahují lepších výsledků ve škole. A perlička na závěr, výčitka typu “Proč jste mě v dětství nedonutili hrát na nějaký nástroj?” je jednou z nejčastějších, kterou rodiče od svých dospělých potomků slyší.

Pohyb také zlepšuje paměť

Světoví šampioni v zapamatování pravidelně cvičí. Pohyb na mozek funguje jako skvělý stimulant. Nejlepší aktivity jsou ty přirozené, které poskytnou prostor dětské hravosti. Třeba procházky v přírodě, dětská hřiště nebo společná hra na babu.


Reklama


Reklama