Zvažujete povánoční půst? Nemusíte, stačí jen přejít na vyváženou stravu

Taky jsou pro vás Vánoce obdobím v roce, kdy hlídání figury hodíte za hlavu? Dopřáváte si bramborového salátu a cukroví? A také se po nich pravidelně hrozíte čísla na váze? Zeptali jsme se nutriční specialistky a lékaře o radu, jak si sestavit povánoční jídelníček.

Zvažujete povánoční půst? Nemusíte, stačí jen přejít na vyváženou stravu Tuky jsou významným zdrojem energie pro děti i dospělé. Zdroj: Shutterstock.

Po svátcích zdravěji? Zkuste rostlinné dny

Jde u vás během Vánoc vyvážená strava stranou a poté následují velká předsevzetí? Radikální řez nemusí být potřeba. Hlavní je vědět, na co se zaměřit – třeba na tuky. Bez nich se neobejdeme a pokud jich není moc, do vyvážené stravy patří. Určitě je tedy nemáme s příchodem nového roku z jídelníčku vyřadit.

Ale pozor na to, jaké tuky jíme. „Dejte přednost rostlinným tukům před živočišnými. Doporučený poměr ve stravě je takový, aby rostlinné tvořily dvě třetiny a živočišné jednu třetinu denního příjmu tuků,“ říká Soňa Vojtíšková, nutriční terapeutka pracující metodou Systém asistovaného hubnutí.

Pokud jíme maso, tuků živočišného původu z něj máme ve stravě většinou dost. Ale i z potravin bohatých na kvalitní rostlinné tuky se dá poskládat jídelníček na celý den – od margarínu na chleba až po olivový olej do salátů. „Pravidelně zařazujte třeba rostlinné dny. Místo masa nachystejte luštěniny, zpestřete snídani pomazánkou z avokáda či směsí ořechů a semínek. Do zeleninového salátu přidejte olivy,“ radí Soňa Vojtíšková.

Co je vlastně margarín? A proč potřebujeme tuky?

Margarín je roztíratelný rostlinný tuk. Vyrábí se z rostlinných olejů, například slunečnicového nebo řepkového, které se za stálého chlazení míchají s vodou. Aby se tyto dvě jinak neslučitelné látky spojily, přidává se emulgátor, například přírodní lecitin. Margarín si můžete připravit i doma a jako emulgátor použít třeba vaječný žloutek.

Tuky jsou zdrojem a zásobárnou energie, tvoří i součást membrán našich buněk a tkání či biologicky účinných látek. Některé vitaminy (pozn. A, D, E, K) jsou rozpustné pouze v tucích. Pro udržení a podporu našeho zdraví je tak příjem tuků nezbytný.

Soňa Vojtíšková k tomu doplňuje: „Tuky by měly tvořit přibližně třicet procent našeho denního příjmu energie. Pro děti, těhotné a kojící maminky je doporučení o něco vyšší, zhruba třicet pět procent. Z tuků, které přijímáme, by dvě třetiny měly tvořit ty rostlinného původu. Jejich hlavní výhodou je nízký obsah nasycených mastných kyselin a naopak vyšší obsah nenasycených mastných kyselin, které podporují snižování hladiny cholesterolu v krvi. Jsou tedy účinnou prevencí vzniku kardiovaskulárních chorob.“

Do jídelníčku bychom tak měli rostlinné tuky denně zařazovat. Ať již ve formě konkrétních surovin, jako jsou ořechy, semínka (chia, lněná), olivy a avokádo. Nebo v podobě margarínů a olejů. Obecně platí, že pro konzumaci tuků je důležitá jejich kvalita. Nevhodné pro svůj obsah jsou proto například sušenky s polevami, levné náhrady čokolád či sladké pečivo.

Zdravou svačinou může být i chleba s margarínem. Zdroj: Shutterstock.Zdravou svačinou může být i chleba s margarínem. Zdroj: Shutterstock.

Margaríny 21. století

Většina rostlinných tuků z oblasti mírného pásma, tedy z řepky, lnu a slunečnice, obsahuje méně nasycených mastných kyselin, než je tomu u tuků živočišných. Výroba margarínů se také v průběhu času významně posunula. Na potřebnou míru například snížila výskyt zdraví škodlivých trans-mastných kyselin.

Některé mastné kyseliny si organismus z jiných zdrojů nedovede sám vytvořit. Označujeme je jako esenciální. Zvýšený příjem polynenasycených mastných kyselin, omega 6 a především omega 3 z obohacených rostlinných tuků je pro zdraví našich cév a imunitu velmi přínosný.

Vyzkoušejte chutné a zdravé pomazánky z margarínu

Článek vznikl ve spolupráci s Upfield.

Autor:

Klárka se už řadu let věnuje dětem, a to v rámci neziskového sektoru i dětského oddílu. Na eMiminu a Arome působí jako redaktorka a account realizátor. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
32
6.1.21 08:39

Já mám osobně margarín ráda, přijde mi lehčí než máslo. Zkusila jsem jeden z receptů na paštiku a super.

  • Zmínit
  • Nahlásit
4741
1.1.21 15:18

Pripadalo mi hodne zvlastni doporucovat jako zdravou stravu margariny, az jsem dosla na konec - “ Článek vznikl ve spolupráci s Rama.”

Aha, chapu, nejde o zdravi, jde o prodej…

  • Zmínit
  • Nahlásit
1516
30.12.20 09:16

Vlastne reklama na margariny… pokud si to nekdo chce mazat na chleba, preji dobrou chut a pevne zdravi :?

  • Zmínit
  • Nahlásit
8
29.12.20 13:17

Já nikdy žádný půst ani dietu nedržela.
Myslím, že je to právě v hlavě, jako všechno.
Jde o vnitřní nastavení, mám to vyzkoušené ve všech směrech.
Stejné je to i s kouřením, není vůbec třeba nějakých nesmyslů z lékárny.
Ty uvedou tělo jen do zmatku a tahají penízky.
Jde právě o to, jak to máme v paličce nastavené.

  • Zmínit
  • Nahlásit