Kapesní příručka: Jak se starat o zuby celé rodiny?

Věděli jste, že zubní kaz je jednou z nejčastějších dětských nemocí? Zkažené zuby nejsou hezké, bolí a způsobují mnoho problémů. A proto se ptáme, víte vše o tom, jak zabránit vzniku zubního kazu?

Dvě děti a maminka si čistí zuby. Dětské zuby jsou vaší vizitkou. Čistíte je správně? Zdroj: Canva

Darovanému koni se na zuby hledět nemá… Člověk ale není kůň a na zuby se nám druzí dívají. Proto jsme se všemu, co souvisí se zdravím chrupu, podívali (příznačně) na zoubek a vše jsme sepsali do jednoho článku. Díky tomu budete moci chrup svůj i svých dětí vesele, s úsměvem od ucha k uchu, ukazovat.

Je důležité čistit už od prvního zoubku? Ano

Miminko se narodí bezzubé. No dobrá, možná jste slyšeli o případech, kdy se děťátko na svět prodere s pár zoubky. Těm se říká natální a jde o anomálii, která může být potenciálně nebezpečná. Bát se ale nemusíte, děje se to opravdu velmi vzácně.

Ale zpět k normálnímu vývoji chrupu. Kolem půl roku začínají růst první mléčné zoubky a trvá několik let, než se všechny vyklubou. Později dítko navštíví zoubková víla, která si vypadlé mléčné zoubky sice odnese, ale i tak je péče o ně velmi důležitá! „Zdravé zuby dítěte jsou jednoznačně zodpovědnost rodičů,“ říká důrazně zubní lékařka paní Štětinová.

Víte, jak se o zuby starat během prvních let života? Jak dítě motivovat, aby ho to bavilo? A jaké používat pomůcky k čištění prvních zubů?

Dítě s kazy zubními.Zubní kazy pro své dítě nechcete. Zabraňte jim správnou ústní hygienou. Zdroj: Canva

Zubní kaz: Bolí, je ošklivý a u dítěte ho prostě nechcete

Všichni to známe – strach ze zubního kazu, vrtání, plombování, bolesti a všechno okolo. Co to vlastně ten zubní kaz je a jak vznikne? Určitě vás to už někdy napadlo. Stejně jako otázka, zda je nutné čistit i mléčné zuby, když stejně vypadají.

A co teprve návštěva zubaře, když se dítě svíjí, křičí a nechce si sednout na to křeslo, i když doktor slibuje, že ho na něm povozí nahoru a dolů jako na pouti. Je to skutečně tak, že péče o mléčné zuby není důležitá a kaz si je může klidně celé „sežrat“?

Vše, co jste chtěli (i nechtěli) vědět o zubním kazu u dětí, jeho vzniku, prevenci i léčbě na jednom místě.

Holčička si s tatínkem čistí zoubky v koupelně před zrcadlem.Děti se učí nápodobou dospělých. Stejně to platí i u zubní hygieny. Zdroj: Canva

Jak ochránit dětské zoubky před kazem?

Ukázat dětem správné návyky při ústní hygieně je velmi podstatné. To v podstatě znamená naučit je důkladnou zubní očistu, předvést techniku čištění zoubků, dočišťovat zoubky, vysvětlit, proč je čištění zubů důležité a proč se nevyplácí ho podceňovat. No, je toho na nás rodičích dost. A to nemáme na starost jen chrup dítka, co?

Jak zabránit zubnímu kazu u dítěte a předejít dalším problémům se zuby? Víme, jak na to!

Dítě si čistí zoubky s rovnátky kartáčkem na zuby.Rovnátka mohou zabránit problémům se zuby v pozdějším věku. Zdroj: Canva

Rovnátka: Na kolik vlastně tahle sranda přijde?

Ortodontista, tedy odborník na zubní rovnátka, se umí postarat o to, aby se zoubky vašeho dítěte dobře poskládaly do dutiny ústní a nepůsobily problémy. Může vás k němu poslat zubař, což je jeden z podstatných důvodů, proč je dobré preventivní prohlídky u něj nepodceňovat.

Dnes existuje celá řada druhů rovnátek, dokonce taková, která jsou na první pohled neviditelná a úsměv nekazí. Pořád jsou ale mezi námi tací, kteří právě úsměv s rovnátky považují za nejhezčí.

Kdy je nutná prohlídka ortodontisty? Jaké druhý rovnátek jsou k dispozici?

Těhotná si čistí zuby.V těhotenství je zubní hygiena extra důležitá. Zdroj: Canva

Zuby v jiném stavu aneb Péče o zuby v těhotenství

Napadla-li vás myšlenka, že si prostě zuby čistíte celý život a nevíte, proč byste zrovna v těhotenství své návyky měla měnit, zpozorněte. Těhotenství není nadarmo nazýváno jiným stavem. A v jiném stavu je, když to vezmeme s nadsázkou, i váš chrup, dásně a celá ústní dutina.

V těhotenství se vám mohou změnit chutě – nevolno se vám dělá i ze zubní pasty, časté jsou záněty dásní u žen v očekávání – nic příjemného, kazivost zubů může ovlivnit těhotenská cukrovka, relativně častá těhotenská komplikace, a podstatný je i fakt, že nemůžete užít jakýkoliv lék na bolest, když zub bolí… a také, například, nemůžete absolvovat rentgen!

Kompletní fakta o péči o zuby v těhotenství i možných komplikacích naleznete pohromadě v našem článku.

Autor:

Petra vystudovala český jazyk a výtvarnou výchovu na pedáku – nikdy ale neučila. Dlouho žila studentským životem, studovala, žila ve Francii, poté v Anglii. Říká o sobě, že vždy byla písmenkový typ – hodně čte a čím dál tím víc i píše. Velmi ji baví i jazyky cizí, zejména francouzština. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...