Schváleno: Po dobu mimořádné situace se mění pravidla ošetřovného. Stát pomůže i živnostníkům

Vláda včera schválila novelu zákona, která bude platit po dobu opatření souvisejících s koronavirem. Doba pobírání ošetřovného se prodloužuje a nárok mají nově i OSVČ.

Dočasné změny v pobírání ošetřovného

Ministryně práce a sociálních věcí, Jana Maláčová, včera uvedla konečné stanovisko vlády ohledně ošetřovného. Dosud měl rodič nárok na ošetřovné na dítě po dobu devíti dnů. Protože školy zůstanou uzavřeny pravděpodobně mnohem déle, budou mít rodiče nárok na ošetřovné dokud děti znovu neusednou do lavic. Tato změna platí od 19. března 2020 do odvolání a týká se rodin pečujících o děti do 13 let. Výše ošetřovného bude činit 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu. Jakmile mimořádná opatření skončí, zákon bude upraven podle původní verze.

Podle Maláčové je důležité rodinám současnou situaci usnadnit. Stát proto myslel i na osoby samostatně výdělečné činné (OSVČ). Podnikatelé dosud neměli na ošetřovné nárok. Mnozí z nich jsou z důvodu epidemie doma s dětmi bez příjmu. Nyní budou dostávat od státu podporu na děti od šesti do třinácti let ve výši 424 Kč na den. Měsíčně si tak přijdou na téměř 14 000 Kč. Podmínkou je, že druhý rodič nečerpá ošetřovné jako zaměstnanec. Živnostníci mohou požádat o dávku živnostenský úřad.

Ministryně dále uvedla, že stát pomůže také rodinám pečujícím o staršího handicapovaného člena, který po uzavření stacionářů musí zůstat v domácí péči. Ošetřovné se bude vyplácet po celou dobu uzavření škol, školek a stacionářů v souvislosti s epidemií koronaviru, a to i zpětně.

Ošetřovné rozebíráte také na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Ošetřovné, konec smlouvy, koronavirus

Lu-cie21
2.4.20 15:49 
113

Ošetřovné -koronavirus 10 lete dítě

Anonimka5621
23.3.20 20:30 
40

Karanténa - ošetřovné a nemocenská

Anonymní
16.3.20 22:32 
12

Souhlasíte s novelou zákona?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
23.3.20 17:04

Co vám zaměstnavatel může a co naopak nesmí nařídit?

  • Nahlásit
  • Zmínit
Anonymní
22.3.20 22:02

ošetřovné nebo fianční pomoc příspěvek u nezaměstnané maminky

Kam se má obrátit matka školkového prcka diky coroviru doma ho chrání a pak je (školka je uzavřena)nezaměstnaná delší dobu a nepobirajicí podporu v evidenci ÚP a přítelovi nejspíš zavřou podnik v gastronomii? Má na něco nárok? Víme jak malé děti jsou nemocné a matka je pak zdarma nedobrovolně doma bez jiného hlídání.

  • Nahlásit