Menstruační kalíšek: Přežitek, nebo geniální vynález?

V posledních letech stoupá poptávka po tzv. menstruačních kalíšcích, které slibují lepší hygienu i udržitelnost. Poradíme vám s výběrem a vyvrátíme mýty, které o nich kolují.

Menstruační kalíšek: Přežitek, nebo geniální vynález? shutterstock_392699686.jpg

Trocha historie neuškodí

Menstruační kalíšek byl patentován již v roce 1860. Jenže sériová výroba se rozjela až v 50. letech 20. století kvůli světovým válkám a nedostatku důležité suroviny – gumy. V té době se kalíšky vyráběly výhradně z tohoto materiálu. Mnoho žen ale zaváděcí novince nevěřilo. Díky tomu se prototyp dnešní hygienické pomůcky na trhu dlouho neudržel a na pár desetiletí z něj úplně zmizel.

Teprve v 80. letech v USA přichází na trh kalíšek Keeper vyrobený z latexu. Ovšem po četných alergických reakcích byl opět stažen z prodeje. Až v roce 2002 byl vyroben první menstruační kalíšek z měkkého silikonu. Díky tomuto materiálu se stal mnohonásobně bezpečnější a nahrává mu i fakt, že se měkčený silikon hojně využívá i ve zdravotnictví.

Menstruační kalíšek má skoro stejné rozměry jako obyčejný tamponMenstruační kalíšek má skoro stejné rozměry jako obyčejný tampon

Co to vlastně je menstruační kalíšek?

Na českém trhu naleznete několik firem, které se výrobou zabývají. Všechny své výrobky mají buď z měkkého silikonu, nebo termoplastu (TPE), takže se dá kalíšek krásně zmáčknout a snadno zavést. Kalíšek je jemný a na dotek se podobá dětskému dudlíku, který se vyrábí ze stejných materiálů.

Menstruační kalíšek vytvoří po zavedení do pochvy podtlak, a přizpůsobí se tak stěnám ženského ústrojí. Díky tomu by měla všechna menstruační krev odtékat pouze do útrob kalíšku, a zamezit tím případnému protečení. Pokud nastane situace, že by se krev objevila na místech, kde by být neměla, jedná se z 90 % o špatnou velikost kalíšku.

Na českém trhu existují momentálně tři velikosti: S, M, a L. Velikosti S a M se doporučují dívkám a ženám od 15 let, které ještě neprodělaly porod a mají slabou či středně silnou menstruaci. Velikost L je určená pro ženy po porodu s menší plasticitou vaginálního svalu nebo silnou krvácivostí.

Názorná ukázka plasticity kalíškuNázorná ukázka plasticity kalíšku

Jak se o menstruační kalíšek starat?

Menstruační kalíšek by se měl po každém použití minimálně opláchnout chladnou pitnou vodou a po menstruaci vyvařit v horké vodě. Pokud delší dobu kalíšek nebudete používat a následně byste si ho chtěli vzít, opět si ho preventivně vyvařte.

Firmy, které menstruační kalíšky vyrábí, je dodávají i s látkovým obalem. V případě potřeby tedy stačí kalíšek zabalit a převézt z bodu A do bodu B. Navíc, pokud by vám omylem vypadl z batohu či kabelky, není to takový trapas jako rozsypané tampony.

Menstruační kalíšek byste neměly nechávat v blízkosti zvířat (kvůli rozkousání). Neměl by přijít do kontaktu ani s agresivními čisticími prostředky, rostlinnými a éterickými oleji a nesmí se prát v pračce či myčce na nádobí.

Pravidelné vymývání kalíšku přispívá ke správné hygieněPravidelné vymývání kalíšku přispívá ke správné hygieně

Výhody x nevýhody

Jako každý výrobek i kalíšek má svoje pro a proti.

Výhody menstruačního kalíšku:

 • minimální výskyt a množení bakterií (díky struktuře materiálu)
 • výdrž až 12 hodin
 • vhodný pro sportování (plavání i pro jízdu na kole)
 • praktická skladnost při cestování
 • udržitelnost (ochrana životního prostředí před jednorázovými hygienickými potřebami)

Nevýhody menstruačního kalíšku:

 • časově náročnější údržba (oplachování a vyvařování)
 • strach ze složitějšího zavádění
 • nepříjemné tlačení silikonové „šňůrky“

Tipy a rady jak na menstruační kalíšek

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Menstruační kalíšek - proč nedrží?

11.4.20 19:08
20

Jaký menstruační kalíšek?

26.2.20 20:37
26

Menstruační kalíšek - nevím, si rady

Anonymní
2.11.16 08:01
36

Menstruační kalíšek a látkové vložky

10.6.10 12:30
12

Máte s menstruačním kalíškem zkušenosti?

Přečtěte si také

Menstruace by neměla být tabu

Menstruace by neměla být tabu

Jana Rucká a Jitka Plevová spolu několik let kují hlavně Pikle – pod touto značkou vymýšlí kreativní hračky pro děti. Je to přesně rok, co začaly prodávat také sadu Menarché určenou dívkám, které...

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
24058
5.10.18 17:56

@Russet 8-12 h mi vydrží v pohodě. Jinak je možné vzít si na wc malou láhev s vodou a umýt přímo tam,plus na ruce dezinfekční ubrousky. Nebo mít kalíšky dva,a prostě ho vytřít,schovat a vyměnit za čistý.

 • Zmínit
 • Nahlásit
24058
5.10.18 17:52

@Astyna88 nerozkládá, není tam přístup vzduchu, těsní to.

Já koupila kalíšek před 6 lety, mám Ladycup L, používám i S. Podle potřeby a síly ms. Většinu dní stačí vylít ráno a večer. Perfektní i na plavání nebo do sauny. Stopku mám úplně ustřiženou.

Příspěvek upraven 05.10.18 v 17:53

 • Zmínit
 • Nahlásit
5471
5.10.18 15:16

@Payus

Díky, díky :kytka: Tak první kalíšek jsem si koupila ve slevě za 199,– Kč (Lil cup). Velikost se neodhaduje - každý výrobce má své „tabulky“ - je to podle věku, zda žena rodila a jak (vaginálně nebo SC). Takže jsem to vzala podle věku a porod SC a sedl.

Nicméně po prvním zavedení jsem OKAMŽITĚ musela ustřihnout ten cancour/táhlo (pomůcka pro vytahování) - strašně mě to píchalo. Už jsem se lekla, že nebudu moct kalíšek nosit. Jak jsem to ustřihla, pohoda.

A hned první menstruace naostro v hotelu, měla jsem strach, že tam zašpiním postel a ne. I napoprvé jsem to zvládla. Ale při nejsilnější menstruaci musím do sprchy i v noci, ale to jsem musela i u vložek. Přetéct kalíšek může při hodně silné MS a kritický je pohyb z lehu do stoje. Ale co jsem si nechala vytáhnout tělísko, tak už mi nikdy nepřetekl. Možná to bylo tím. Ve stoje, v chůzi mi nepřetekl nikdy,

Na stránkách, které prodávají kalíšek je postup pro zavádění. Každá si asi najde svůj grif. Kalíšek se „složí“ a zavede. Jak hluboko přesně nepovím, protože on se usadí sám a na tom místě vznikne podtlak - to zkontroluju, že je s ním obtížné pohnout bez násilí. Nejde prostě jen tak vytáhnout, že bych ho chytila za spodek a potáhla. Pokud je volný, musím zavedení opravit.

Při vytahování jednoduše zruším podtlak tím, že odchlípnu na nějakém místě kalíšek od sliznice, to táhlo na vytažení jsem nikdy nepotřebovala. Zase tak hluboko kalíšek není. Já ho mám tedy níž, než jsem zaváděla tampón.

A kalíšek vydrží tuším 10-15 let. Takže zatím jsem si druhý nekoupila :mrgreen:

Podívej se například na stránky Lilcup, mají tam popsané velikosti, jak o kalíšek pečovat apod. Ale určitě i jiní výrobci toto na svých stránkách mají.

Měj se zatím hezky a kdyby cokoliv písni :kytka: , nebo jsou tu určitě celé diskuze o kalíšcích. Také jsem váhala, hlavně, když to stálo 500 a více, zda to zkusit a co když mi nesedne…Nakonec jsem našla přijatelnou cenu na zkoušku a zrovna sedl, tak jsem nepátrala dále.

 • Zmínit
 • Nahlásit
758
5.10.18 15:03

Me fascinuje,jak tam ten kalisek dlouho nechavate. To se ta krev nerozklada? 8o

 • Zmínit
 • Nahlásit
139
5.10.18 12:53

@Blanka MP Teda Ty co nevíš, nepovíš :D Mně se líbí, že je to ekologické, ale já jsem asi staromilec a opatrná… raději vložky

 • Zmínit
 • Nahlásit
23
5.10.18 12:51

Ze začátku jsem používala vložky, pak jsem měla období tamponu a teď jsem zase zpátky na začátku a upřímně nemám ke kalíšku důvěru :oops: ale kamarádka @deMerteuil zkušenost má, viď? :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2959
5.10.18 11:34

@Apaji ahoj, libi se mi o kalisku hezky vypravis, mela bych tedy par dotazu. Jak ho zavedu? To ho nejak zkroutim? A hluboko jako klasika tampon? Vlozky nemuzu vubec pouzivat, to je hnus a jsem pak odrena. U tamponu nesnasim tu snurku. Jak casto kupujes novy kalisek, urcite ma nakou svoji zivotnost. A jeste me zajma jak jsi odhadla velikost? U tamponu beru ty super.
Dekuju ti za odpoved. Mej se ahoj :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
27629
5.10.18 10:52

@lucenka
Fakt? Pokud jsem v práci, tak by mi kalíšek musel vydržet od cca 4.30 do 19.hodiny, pokud nejdu ještě do obchodu a nezdržím se. Takže vložky asi používat budu dál…

 • Zmínit
 • Nahlásit
5471
5.10.18 08:43

@Russet

Jako chápu, že není všechno pro každého :kytka: Já se s vložkami trápila od puberty - jo, zlepšilo se to, když místo těch obřích klád došly na náš trh konečně vložky s křidélky, tenčí apod. Ale pořád mi to vadilo, prostě se „nedalo nic dělat“.

Mi vadí spousta věcí, nikdy jsem nebyla schopná spát s natáčkami (ani pěnovými), vadila mi i jedna jediná natáčka na ofině. V zimě nenosím čepice, nikdy. V létě kšiltovku nebo klobouk, ani omylem. A to je „jen“ hlava :lol: Vadí mi docela dost věcí, které mě omezují, a vložky k nim patří. Vadí mi i spát v kalhotkách, což jaksi s vložkami je nutnost. Takže kalíšek je pro mě osvobození.

Zvládám to s ním i na dvoudenním čundru, a různých akcích, jsem schopna se o něj postarat i v lese.

Ale pravda nosím v kabelce pár tampónů (jako kdysi vložky) pro jistotu, nosit v kabelce kalíšek pro jistotu by bylo nepraktické, k tomu kabelky střídám a bylo by snadné zapomenout. A protože mám dceru v pubertě, tak už opět musím mít po kabelkách i vložky (dcera je ve většině kabelek má, ale náhoda, je blbec. A občas se spolehne na mé „zavazadlo“ a kabelku si do města nevezme vůbec :roll: ).

 • Zmínit
 • Nahlásit
45649
5.10.18 07:40

@Russet tak pokud nemáš extra silnou MS, tak stačí vyplachovat 2× denně v pohodlí domova ;)

jinak kalíšek mám minimálně 4 roky a k vložkám a tamponům už nemám úmysl se vracet

 • Zmínit
 • Nahlásit
27629
4.10.18 23:24

@Apaji
Nosím jedině vložky a spím v klidu. Asi nemám extra silnou MS. Na doma dobrý, ale v práci na společném WC, kde každou chvíli někdo vpadne by se mi nechtělo vyplachovat v umyvadle krvavé cosi :oops:

 • Zmínit
 • Nahlásit
27
4.10.18 20:35

Já se taky přidávám :potlesk: Používám ho 5 let a jsem absolutne spokojená..

 • Zmínit
 • Nahlásit
1366
4.10.18 20:29

Upřímně já špatně snáším i tampony. Takže byť se mi líbí ekologické hledisko, tak prostě bohužel. Navíc my doma nemáme na WCku umyvadlo. Plus s Mirenou je menstruace nula nula prd… vložky mi nikdy nevadily, necítím se špinavá, nesmrdím, prostě jsem vnitřně s menstruací v pohodě, tak mi nijak nepřekáží.

 • Zmínit
 • Nahlásit
5471
4.10.18 14:27

@Netopirek

Taky tak :palec: , tedy já, ho objevila „jen“ před 3-4 roky. A nepoužívám už nic jiného.

Upřímně, před nějakou dobou jsem musela na gynekologii se špiněním, takže jsem si musela dát vložku - JEŽÍŠI KRISTE - to byl neskutečně odporný zážitek!!!!! :poblion: Nechápu, jak jsem to mohla roky vydržet. To byl hnus, i jak se pokožka dotýkala toho povrchu vložky :? A celkově pocit, že se mi někde něco posouvá, roluje - no vzpomínky na to peklo s vložkama ožily plnou měrou.

Jednu dobu jsem byla na tampónech, to bylo celkem v pořádku, ale pořád dávat pozor na šňůrku na wc, občas protekly…No zlatý kalíšek. Kdo ho vymyslel, měl by dostat Nobelovu cenu. Svoboda, čistota, vyspím se skvělé, můžu se v noci otáčet, jak chci (s vložkou jsem musela opatrně a nohy u sebe), rozhazovat nohama, můžu být bez kalhotek, v létě to ocením.....No, samá pozitiva

 • Zmínit
 • Nahlásit
13816
4.10.18 12:49

Já jsem kalíšek objevila před 6 lety a nedám na něj dopustit. Nikdy už nic jiného :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit