Každodenní boj. Lékaři zachrání děti, které schováte do dlaně

Malí uzlíčci, které váží i pouhých 1000 gramů a bez nadsázky se svým rodičům vejdou do dlaně. To jsou předčasně narozené děti. Medicína pokročila a dává jim šanci vyrůst, udělat první krok a nakonec běhat jako zdravé děti. Je to ale těžká a nejistá cesta. A i to připomíná Světový den předčasně narozených dětí.

Zdroj: OndroM / Shutterstock, Inc.

Kdy mluvíme o nedonošeňátku? Fyziologické těhotenství trvá 40 týdnů (9 kalendářních a 10 lunárních měsíců). Pokud se miminko narodí před 37. ukončeným gestačním týdnem, je porod považován za předčasný. Více v encyklopedii

Na každém gramu záleží

Život předčasně narozeného dítěte připomíná každodenní boj o jakýkoliv malý váhový přírůstek. V ohrožení života jsou především děti s velmi nízkou porodní hmotností. V polovině 80. let se našim lékařům nedařilo zachránit novorozence, kteří měli 1000 gramů. Dnes pomocí specializované péče vyrostou děti, jejichž porodní hmotnost byla pouhých 500 gramů a nebyly větší než dospělá dlaň.

Anika je jedno z dětí, které se přes počáteční těžký příchod na svět rozhodlo žít, nevzdala ten těžký boj. Má dcerka mě učí pokoře a svojí urputnou silou nás všechny posouvá dál, být lepší. Díky ní jsem poznala nespočet kvalitních lidí, některé sestry a lékaři se stali blízkými přáteli.“ Popisuje Andrea Dohnalová příběh dcery Aniky na stránkách Norských fondů.

Zdroj: Kristina Bessolova / Shutterstock, Inc.

Oslavte Světový den předčasně narozených dětí

Na podobné příběhy vzpomínáme během Světového dne předčasně narozených dětí. Věděli jste, že takový den vůbec existuje? Datum bylo stanoveno na 17. listopadu, tedy na chvíli, kdy vyrážíme do ulic a připomínáme si Sametovou revoluci.

Jinde se symbolem tohoto dne stala purpurová barva, která připomíná Světový den předčasně narozených dětí. Právě fialová barva ozáří důležité budovy a památky v New Yorku, Budapešti, Istanbulu a dalších velkých městech.

K oslavám se připojují také charitativní organizace, které bojují nejen za lepší péči o předčasně narozené děti, ale také informují a radí rodičům nedonošených drobečků. O pomoc a osvětu se stará Evropská nadace pro péči o novorozené děti, v tuzemském prostředí nezisková nadace Nedoklubko.

Až se tedy v pátek vydáte ven, oblečte si purpurové tričko nebo kabát a vzpomeňte si na děti, které jsou křehké a stejně jako blízkost matky potřebují bezpečný prostor inkubátoru.

Zdroj: anekoho / Shutterstock, Inc.

Přečtěte si deníček Kapka optimismu pro maminky nedonošeňátek

Rady i podporu najdou maminky nedonošeňátek v diskusích

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Nedonošené miminko

21.8.18 23:42
14454

Maminky nedonošeňátek - poraďte

6.5.18 12:28
74

Nedonošeňátka - vývoj

Anonymní
28.11.16 09:43
5

Dnes už velké nedonošeňátko

19.8.12 23:22
6

Autor:

Se Zuzkou se potkáte, pokud se rozhodnete využít eMimino jako prostor ke zviditelnění. Stará se o to, aby byli klienti spokojení a vše, co se domluví, bylo v pořádku splněno. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
957
30.11.17 09:33

Ja mam holcicku narozenou loni ve 26+1tt se 780g, nasledne klesla na 720g. Ve 23tt mi praskla voda. Bylo to vymodlene miminko po dlouhem snazeni. S malou jsem byla celou dobu v nemocnici, domu nas propustili po 187 dnech s vahou 2460g. Diky bohu je mala zdrava, nedavno oslavila rok. Je to nase obrovska bojovnice. Me to naucilo hodne velke pokore k zivotu a kazdy den dekuju bohu jak to dopadlo.

  • Zmínit
  • Nahlásit
MaM
169
19.11.17 11:39

No, vždy by se to mělo hodnotit ze dvou stran. Nám taky zachránili miminko - narozené v 26. týdnu. 5 měsíců bojovalo v nemocnici, mělo jednu komplikaci za druhou, „zachránili ho“, a teď už máme doma 13 let težce postiženého kloučka a život celé rodiny je totálně v p…

Příspěvek upraven 19.11.17 v 23:45

  • Zmínit
  • Nahlásit