Mezinárodní den žen: Přežitek komunismu, nebo ctěná tradice?

O čem všichni mluví

Mezinárodní den žen je vnímán spíš jako součást komunistické propagandy, jeho kořeny ale sahají více než 100 let do minulosti. Pojďme se podívat, co všechno se skrývá za tímto opomíjeným svátkem?

Proč právě 8. března?

Vznik Mezinárodního dne žen (zkráceně MDŽ) se datuje až do roku 1908, kdy do newyorských ulic vyrazilo stávkovat okolo 15 000 švadlen. Jejich snahou bylo získání rovnoprávnosti a později i volebního práva. Akce dosáhla takových rozměrů, že ji nebylo možné rozehnat. V návaznosti na to vyhlásily následujícího roku americké socialistky úplně první Mezinárodní den žen.

Protesty se postupně šířily, až zasáhly i Evropu. Vše posílila tragická událost – požár textilní fabriky Triangle Factory, ve které pracovaly hlavně mladé přistěhovalkyně. Protipožární zabezpečení továrny bylo prakticky nulové. Topilo se otevřenými plynovými hořáky a bylo povoleno kouření. To mělo pracovnice povzbuzovat při jejich těžkých 14hodinových směnách. Počet obětí se nakonec vyšplhal na 146 (z celkového počtu asi 600 zaměstnanců).

Neštěstí bylo použito jako hnací motor feministického hnutí. Jeho síla se přelila i do carského Ruska, kde ženy v Petrohradu protestovaly pod heslem „Chléb a mír“. Jejich akce 23. února 1916 (podle našeho kalendáře právě 8. března) měla masivní podporu a vyústila v celosvětově známou únorovou revoluci.

Zdroj: Everett Historical / Shutterstock, Inc.

Zlatá éra MDŽ

Komunistický režim tento svátek vzal za svůj a zneužil ho jako nástroj propagandy. O jeho původu se proto vůbec nemluvilo.

Oslavy probíhaly vždy stejně. Každá žena dostala rudý karafiát, bonboniéru a popřípadě ještě hřebínek. Nezřídka byly ženy oslavovány i v továrnách a fabrikách, kde k nim promlouvali funkcionáři. Pak už následovala veselice, která byla určena spíše pro muže a členy strany.

OSN uznává celosvětový MDŽ

V souvislosti s celosvětovým rozšířením nejen feministického hnutí, ale také oslav MDŽ, OSN v roce 1975 rozhodla o oficiálním uznání Mezinárodního dne žen (International Women's Day) jako celosvětově respektovaného svátku. 8. březen byl vybrán právě v důsledku významných historických událostí.

Zdroj: gpointstudio / Shutterstock, Inc

MDŽ v nemilosti

Svátek byl po pádu socialismu odsouzen jako propagandistický, přestože ho jeho historie daleko přesahuje. Od roku 1990 u nás není oficiálním státním svátkem.

Dodnes ho mnoho z nás vnímá negativně právě kvůli socialistické éře. Jeho úlohu přebral Valentýn. Tyto dva svátky si jsou dost podobné, i Valentýn se totiž nejčastěji slaví květinou a krabičkou čokoládových bonbonů.

Dárek ano, nebo ne?

Ať už vám váš milý 8. března přinese květinu, bonboniéru, nebo na vás zapomene… vy nezapomínejte. Tento den není jen o ženství, ale hlavně lidství, rovnoprávnosti a boje za respektování základních lidských práv. Rudý karafiát a čokoláda mají vzhledem k minulosti hořkou pachuť, přestože se jedná o připomínku důležitých událostí.

Jaký je váš názor na MDŽ? Pamatujete si ještě velkolepé socialistické oslavy a dostávání květin v práci? Podělte se o to s námi v komentářích.

Témata článku

Váš příspěvek
Anna766
Hvězda diskuse 75312 příspěvků 10.03.18 17:26

Tento svátek uznáváme napříč rodinou. Tatínek přinesl květinu a drobnost či bonboniéru mamce i mě když ještě žil. Manžel a syn si vzpomenou taky a dokonce v mé rodince se obdarovávame my ženy mezi sebou(já, dcerka a vnučka). Žena, a to se mnou klidně polemizujte, to má na světě těžší a dává život. Úctu si zaslouží.

Příspěvek upraven 10.03.18 v 17:27

pe-terka
Neúnavná pisatelka 17910 příspěvků 09.03.18 21:42

Nechápu, proč je tento svátek tak politizován. Úctu a lásku si zaslouží všechny ženy světa, napříč dějinami i režimy.
Srovnání s Valentýnem pokulhává., to je importovaný svátek zamilovaných. Ale pozrnost si zaslouží i ženy, které aktuálně vztah nemají, ženy bezdětné, taktéž maminky a babičky…
Je to milá tradice. A že se jí držel i komunitický režim ji nijak nesnižuje.

Janli
Echt Kelišová 7764 příspěvků 09.03.18 00:01

Muž řídí svět a žena mu to umožňuje. Bez nás by na to totiž neměli pro samou práci čas. :kytka: Jsem ráda, že se u nás tenhle den drží. Já dostala nádhernou orchidej :srdce:

Pady2
Kelišová 6654 příspěvků 08.03.18 13:37

Mám tento svátek ráda. Na světě je spousta bezdětných žen, kterých se MDM netýká…tak mohou slavit tento. Třeba moje prateta vychovala víc dětí než leckteré žena, ale svoje neměla a přitom byla úžasná. Myslím, že každá žena si zaslouží připomenout, že je skvělá, a užít si nějakou maličkost. Já mám super muže, mám masáž a pak jdeme do kina:D

Mar__tanka1983
Generální žvanilka 20776 příspěvků 08.03.18 12:56

Super článek! Díky :srdce:

Digiivca
Kecalka 144 příspěvků 08.03.18 11:17

Moc pěkný článek :srdce: :srdce:

Příspěvek upraven 08.03.18 v 11:19

beruszka82
Nováček 7 příspěvků 08.03.18 10:30

Mám radost, když mi manžel donese „drobnost“ k MDŽ už netrpělivě čekám až dorazí z práce… :srdce:

dendishek
Zasloužilá kecalka 601 příspěvků 08.03.18 08:38

Pracuji v ruské firmě, a musím říci, že Rusové tento svátek velmi respektují. Žena dostane vždy kytičku a čokoládu. V jiné ruské firmě mají ženy dokonce placené volno.

Vložit nový komentář