Jak připravit zdravější mikulášskou nadílku, která bude děti bavit?

O čem všichni mluví

V poslední době trochu zapomínáme, že Mikuláš by neměl být o přecpávání se sladkostmi. Zkuste letos připravit nadílku zdravěji.

* Co přinese anděl, čert a Mikuláš vašim dětem? Zdroj: Profimedia.cz.

Není čokoláda jako čokoláda

Čokoládu miluje snad každé dítě a i dospělý jí jen těžko odolá. Při jejím výběru je dobré sledovat složení. V obchodě je k dostání celá řada různých kolekcí, mikulášských figurek a jiných pochoutek, ale ve většině případů se jedná o kakaové sladkosti, které nemají s čokoládou mnoho společného.

Prvním poznávacím znamením kvalitní čokolády je původ kakaových bobů. Proslulé plantáže jsou například ve Venezuele, Ekvádoru, Madagaskaru nebo Indonésii.

K výrobě čokolády stačí jen pár ingrediencí. Nejde o kvantitu, ale kvalitu. Příliš dlouhý seznam surovin svědčí o nešetrném průmyslovém zpracování. Čokoláda by měla obsahovat co nejméně aromat, dochucovadel a stabilizátorů. Pozor hlavně na obsah rostlinných tuků, lecitinu a velkého množství cukru. Naopak kakaové sušiny by měla čokoláda obsahovat více než 50 %.

Oříšky a sušené ovoce nesmí chybět

Zdravější mikulášský balíček může obsahovat větší množství sušeného ovoce a oříšků, které vašim dětem prospějí. Nemáme však na mysli pražené a přesolené oříšky, ale ideálně přírodní a nesolené (například neloupané buráky, které budou děti bavit).

Sušené ovoce obsahuje cukr, ale jedná se o zdravější variantu. Namíchejte různé druhy podle chuti, například banány, meruňky, datle (pozor na pecky) nebo fíky, které jsou sladké a v předvánočním období k dostání prakticky všude. Sušené ovoce si můžete vyrobit i doma, třeba oblíbené křížaly z jablek.

Ovoce a nějaká ta brambora

Do mikulášského balíčku našeho dětství patřily mandarinky, pomeranče, případně banány. Je škoda, že dnes na ně často zapomínáme, protože jsou přeci samozřejmost. Ovoce by mělo tvořit velký podíl nadílky, protože v zimním období děti vitamíny potřebují.

Brambora se hodí pro výstrahu :)

Plus tip na adventní kalendáře

Adventní kalendář děti zbožňují. Otevřít si každý den jedno okénko s překvapením a zkrátit si tak čekání na Ježíška, je velice lákavé. Ovšem klasické adventní kalendáře také často obsahují nekvalitní čokoládu.

Hitem jsou ty s hračkami. Jestli nevíte, který zvolit, podívejte se na naše velké testování adventních kalendářů.

Mikulášskou nadílku rozebíráte také na eMiminu

Plánujete dětem připravit zdravější nadílku a jakou?

Váš příspěvek
Adrasteia
Závislačka 3221 příspěvků 3.12.19 16:02

S čokoládou souhlasím, s tím zbytkem již ne. Sušené ovoce - pokud je kupované - nepovažuji za zdravé mlsání. Často jsou tímto způsobem zpracovány nekvalitní kusy ovoce - nahnilé apod. Banány jsou dnes plné chemikálií a neposlední řadě je sušené ovoce sířené a mělo by se před konzumací důkladně vyprat v teplé vodě, což skoro nikdo nedělá. Oříšky to samé. Buráky mají dnes velmi pochybnou kvalitu, při posledním testování většina z nich úplně propadla - byly plné plísní.
To už je lepší upéci nějaké zdravé sušenky (např. z mletých mandlí, ovesných vloček apod.)

Vložit nový komentář