Nadváha u dětí: Není důležité zhubnout rychle, ale trvale

Obezita patří mezi nejčastější metabolická onemocnění. Týká se nejen dospělých lidí, ale i dětí. Tento zdravotní problém přináší další komplikace, které mohou dítě provázet po zbytek života. Pomoc nabízí Olivova léčebna, která pořádá léčebné pobyty pro děti s nadváhou a obezitou. Děti se pod odborným dohledem učí správně stravovat i najít pozitivní vztah k pohybu.

Nadváha u dětí: Není důležité zhubnout rychle, ale trvale Většinou za obezitou stojí špatné návyky. Zdroj: Profimedia

Dítě si s nadváhou samo neporadí

Kvůli karanténě měly děti letos delší prázdniny než obvykle. Někteří žáci se učili z domova až do konce června. Pro mnohé to znamenalo více času stráveného doma u počítače nebo mobilu a méně pohybu na čerstvém vzduchu. Navíc pobyt doma svádí k mlsání a chuti na něco dobrého. Zdravé děti s normální váhou se vrátí do kondice mnohem rychleji než ty, které mají pár kilo navíc. Nadváha a obezita u dětí je problém, se kterým si rodiče sami neporadí. Je na místě obrátit se na odborníky.

Podle pediatra Jiřího Havránka je důležité zahájit léčbu vyloučením organické příčiny. „Dítě s nadváhou, které dobře a plynule roste, zpravidla nebývá nemocné. I tak je důležité provést laboratorní vyšetření včetně hormonů štítné žlázy a lipidového spektra, právě z důvodů vyloučení organické příčiny. Je důležité promluvit také s rodiči a vysvětlit jim, že dítě má problém a je potřeba jej řešit,“ říká.

Kromě správně nastaveného jídelníčku a pohybových aktivit je podle lékaře možné léčbu doplnit o redukční pobyt, který hradí pojišťovna jednou ročně. U dětí navíc není důležitá otázka, jak rychle zhubnout, ale jak zhubnout, aby to bylo trvalé a zdravé.

Obezita je u většiny dětí dána vysokým příjmem energie a nedostatkem pohybu

Podle obezitoložky Jitky Kytnarové stojí za vznikem obezity u dětí v drtivé většině nadměrný příjem energie a její nízký výdej. Jiné příčiny obezity (např. genetické či hormonální choroby, obezita spojená s podáváním některých léků) jsou vzácné. Udává se, že stojí za rozvojem obezity v méně než 2 % případů.

Proč se tedy u dítěte zvyšuje hmotnost a dochází k rozvoji obezity? „Přibližně z jedné poloviny je sklon k obezitě daný geneticky. Tyto vrozené dispozice ovlivňují, jakým způsobem naše tělo hospodaří s přijatými živinami, jak je dokáže „spalovat“, jak je nastavena chuť k jídlu apod. Druhou polovinu pak tvoří nesprávný životní styl, tj. nesprávná strava s nadbytečným příjmem energie a nedostatek pohybu,“ vysvětluje dětská obezitoložka a endokrinoložka, MUDr. Jitka Kytnarová.

Změna životního stylu v posledních desetiletích stála za prudkým nárůstem počtu obézních lidí. Stravovací zvyklosti českých dětí rozhodně nelze stále považovat za ideální. Pohybová aktivita je pro dítě velmi důležitá. Fyzická zdatnost dětské populace však významně klesá úměrně tomu, jak klesá doba, kterou děti tráví pohybovou aktivitou. Jen asi polovina dětí sportuje několikrát týdně.

„Nelze opomenout ani psychologické aspekty rozvoje obezity. Dítě se od nejútlejšího věku učí spojovat jídlo s libými pocity. Velmi záhy začíná poznávat, že neklid a nepohodu „spraví“ něco v puse, nejdříve dudlík, později třeba piškot nebo bonbon. Jídlo se brzy stává prostředkem, jak dítě například odměnit,“ vysvětluje Jitka Kytnarová.

Míša si redukční pobyt moc užila. Zdroj: Olivovna.Míša si redukční pobyt moc užila. Zdroj: Olivovna.

Léčebné pobyty děti baví

Olivova dětská léčebna se nachází v Říčanech u Prahy. Zaměřují se zde, mimo jiné, na léčbu dětí s nadváhou a obezitou. A jak to celé probíhá? Děti čeká komplexní pětitýdenní terapie. O děti se stará dětský lékař, obezitolog, nutriční terapeut, dětský psycholog, fyzioterapeut a trenéři. Děti navíc, ani v této době, nepřicházejí o školní vyučování. Každé všední dopoledne probíhá klasická výuka s pedagogy.

Děti jsou rozdělené podle věku do různých tříd. Léčebný pobyt je spojen s řadou zábavných i edukativních aktivit. Děti tak objevují zcela přirozeným způsobem lásku k pohybu, ochutnávají zdravá, ale přitom chutná jídla, najdou si spoustu kamarádů a tráví čas v přírodě na čerstvém vzduchu.

Vstupní prohlídka probíhá pod dohledem jednoho z rodičů. Dítě se může zeptat na vše, co ho zajímá. Některé děti jezdí na léčebné pobyty opakovaně a mají tady už své kamarády. Jednou z nich je čtrnáctiletá Míša. „Měla jsem strašnou trému. Sice jsem už věděla, co mě čeká, ale zapomněla jsem, jak to celé funguje. Na pokoji jsem byla s kamarádkou, měla jsem skvělé spolubydlící a všichni na mě byli moc hodní,“ popisuje své dojmy z měsíčního pobytu. Moc ráda vzpomíná na youtubera Taryho, který děti v léčebně pravidelně navštěvuje a baví svými akrobatickými kousky.

Nebojte se obrátit na odborníky

O léčebné pobyty je v Olivovně velký zájem. Léčebna proto v říjnu otevřela i ambulantní redukční kondiční program REKOP, který je určený dětem od sedmi do patnácti let, a který bude opět, po zlepšení epidemické situace obnoven. Jde o cílené cvičení na redukci váhy pod vedením odborníků a nutričních poradců.

Dítě nejenže zhubne a získá tím vyšší sebevědomí, ale také se dozví, proč je důležité správně jíst, hýbat se, a ještě si najde kamarády. Návyky, které děti získají v dětství, si ponesou po celý život. Obezitu a nadváhu je potřeba řešit hned.

Řešíte váhu vašeho dítěte a využili byste v případě potřeby léčebný pobyt?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...