Roztroušenou sklerózu mi diagnostikovali v devatenácti letech, říká Dominika, která čeká první miminko

Dominice je 24 let, je dva roky šťastně vdaná a čeká miminko. Zní to jako zcela obyčejný příběh ze života. Problém je ale v tom, že Dominika má roztroušenou sklerózu, kterou jí lékaři diagnostikovali před pěti lety. Jak se dokázala vyrovnat s onemocněním, které nelze vyléčit a jak zvládá těhotenství?

Roztroušenou sklerózu mi diagnostikovali v devatenácti letech, říká Dominika, která čeká první miminko Dominika se od devatenácti let léčí s roztroušenou sklerózou. Zdroj: Dominika Stará.

Roztroušená skleróza postihuje častěji ženy než muže

Roztroušená skleróza je neurologické onemocnění, které postihuje centrální nervový systém (mozek a míchu). Jedná se o chronické onemocnění, které nelze vyléčit, ale pouze potlačit jeho projevy. Nemoc je zákeřná v tom, že se může projevit kdykoliv v průběhu života a nevyhýbá se ani dětem. První příznaky se většinou objevují mezi 20. a 40. rokem života. Roztroušenou sklerózou trpí častěji ženy než muži. V Česku se s tímto onemocněním potýká přibližně 15–17 tisíc lidí. Jednou z nich je Dominika Stará.

Nemoc mi obrátila život vzhůru nohama, říká Dominika

Před pěti lety Dominika z ničeho nic začala zakopávat. Zpočátku tento problém neřešila a myslela si, že je jen nešikovná. „Později se k tomu přidaly silné bolesti hlavy a velká únava. Nikdy předtím jsem nic podobného nezažila. Nejvíc mě ale vyděsilo, když jsem při holení nohou necítila žiletku na pravé holeni. Okamžitě jsem se objednala k doktorovi,“ vzpomíná mladá nastávající maminka.

Dominika musela podstoupit řadu vyšetření – magnetickou rezonanci, odběr mozkomíšního moku, neurologické testy a odběry krve. Diagnóza zněla jasně, jde o roztroušenou sklerózu. „Nemoc mi obrátila život vzhůru nohama. Nejprve jsem byla v šoku, potom přišly výčitky a otázky, proč zrovna já? Co jsem komu udělala? Byl to silný emocionální zážitek, protože vám nikdo neřekne, jaký průběh nemoci budete mít a na internetu se dočtete ty nejhorší scénáře,“ pokračuje Dominika ve svém příběhu.

Došlo mi, že musím změnit přístup ke své nemoci

Velkou oporou jí byli její rodiče, kteří s ní vše prožívali. Jakmile Dominika zpracovala první šok, začala o celé situaci uvažovat jinak. „Musela jsem si zachovat pozitivní mysl. Došlo mi, že když se budu hroutit a neustále brečet, bude vše jenom horší. Rozhodla jsem se nemoci postavit čelem a zaměřit se hlavně na sebe a svou životosprávu,“ pokračuje. Začala pravidelně cvičit v posilovně, zdravěji jíst a dělat věci, které ji baví a naplňují. „Cvičím tak, jak si tělo řekne. Když cítím únavu, tak odpočívám. Nepřepínám se,“ dodává. Jakmile začala k nemoci přistupovat pozitivně, její stav se samozřejmě i v souvislosti s léčbou pomalu zlepšoval.

U roztroušené sklerózy je důležitá cílená léčba potlačující projevy onemocnění. Dominice lékaři doporučili biologickou léčbu, která spočívá v pravidelném píchání injekcí. „Musela jsem se naučit píchat si injekce doma sama, protože jsem nechtěla být na nikom závislá. Injekce je velmi bolestivá, a to nejen samotný vpich, ale také vstřebávání látky do těla. I na to jsem si ale zvykla, protože vím, že bolest za chvíli pomine a léčba mi umožňuje normálně fungovat,“ popisuje Dominika.

Před dvěma lety se Dominika vdala. Zdroj: Dominika Stará.Před dvěma lety se Dominika vdala. Zdroj: Dominika Stará.

Kvůli své nemoci Dominika chtěla miminko co nejdříve. Měla štěstí, že našla skvělého partnera pro život, kterému řekla před dvěma lety své ano. „Když jsme se rozhodli pro miminko, vše jsem zkonzultovala s gynekoložkou i neuroložkou. Potřebovala jsem mít jistotu, že je mé tělo připravené na takovou zátěž. V té době jsem navíc měla gynekologické problémy způsobené užíváním antikoncepce,“ pokračuje Dominika. Gynekologické problémy se po čase srovnaly, a tak nic nebránilo začít se pokoušet o miminko. Také neuroložka byla tomuto rozhodnutí nakloněna, protože u žen s roztroušenou sklerózou se doporučuje otěhotnět co nejdříve, ideálně do pětadvaceti let.

Ženy s roztroušenou sklerózou by měly otěhotnět co nejdříve

„Měli jsme velké štěstí. Na miminku jsme začali „pracovat“ na začátku letošního roku a už na Valentýna jsem objevila dvě čárky na testu. Bylo to nádherné překvapení,“ vzpomíná nastávající maminka. Těhotenství pro ni není procházka růžovou zahradou. „V první trimestru mi bylo pořád špatně a dostavila se i silná únava. Ve druhém trimestru nevolnosti ustaly, ale pro změnu mi tvrdlo břicho a měla jsem silné bolesti při sebemenší aktivitě. Musela jsem pořád ležet, abych o miminko nepřišla,“ pokračuje ve svém vyprávění Dominika.

12. října se Dominice narodil chlapeček Oliver. Zdroj: Dominika Stará.12. října se Dominice narodil chlapeček Oliver. Zdroj: Dominika Stará.

Přestože těhotenství je pro Dominiku náročné, roztroušená skleróza o sobě naštěstí nedává vědět a nemoc je takzvaně „uspaná“. „Lékaři říkají, že na toto onemocnění působí těhotenství jako léčivý element. Je to i jediné období, kdy si nemusím píchat injekce a užívat léky,“ dodává Dominika, která v těhotenství nemá žádné speciální kontroly. „Snad jen při screeningu paní doktorka podrobněji kontroluje různé vady,“ pokračuje.

Rodit bude v pražské porodnici a vypadá to na císařský řez. „Lékaři mi dali na vybranou. Mohla bych rodit i přirozeně. Ale moje neuroložka se přiklání k císařskému řezu, protože dlouhé porodní bolesti a stres by mohly zhoršit můj stav,“ říká Dominika, která pod srdcem nosí chlapečka. Do budoucna by ještě ráda jedno miminko, pokud to její zdravotní stav dovolí.

Jen pár dnů po našem rozhovoru se dne 12. 10. Dominice narodil císařským řezem krásný a zdravý chlapeček Oliver.

Co byste vzkázali statečné mamince Dominice a jejímu chlapečkovi?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
868
19.10.20 23:12

Já mám RS od 16 let..je mi 25 a mám 2 děti…vím co je to za nemoc :,( někdy žiju naplno, někdy prezivam. Oliverek je krasny :)

  • Zmínit
  • Nahlásit
kveta112
19.10.20 18:28

:)

Gratuluji, malý je krásný. Také mám v bříšku chlapecka :srdce:

  • Nahlásit
289
19.10.20 04:39

Moc gratuluji paní Dominice k chlapeckovi a přeji samozřejmě hlavně zdraví, protože tahle nemoc je opravdu zákeřná. Vím o čem mluvím, sama s ní už devátým rokem žiju. Ale chtěla bych dodat i trosku optimismu, mám dvě děti, obě porozene pomocí vyvolávání o týden před dřív před termínem, protože mi nebylo doporučeno přenášení. Neříkám, že to není náročné, nemoc o sobě občas dá vědět, ale naštěstí jen v mírné formě, člověk si to nesmí moc přiouštět. Držte se, moc vám fandím :palec: :hug:

  • Zmínit
  • Nahlásit