Mladí jsou ohrožení sexuálně přenosnou infekcí. K nemoci stačí mazlení

  • Komerční sdělení
  • 02.05.18

Na rakovinu děložního čípku ročně zemře 400 žen. Za drtivou většinou případů stojí lidské papilomaviry (HPV). Jak se proti nim bránit a minimalizovat rizika přenosu?

Nepodceňujte nebezpečí HPV

Lidskými papilomaviry (HPV = human papillomavirus) se nakazí až 80 % z nás. U většiny po čase viry zmizí, aniž by způsobily vážné zdravotní komplikace. Jenže u 20 % infikovaných dříve nebo později dochází ke zdravotním potížím. Žádný lékař vám přitom neřekne, který člověk bude nakonec nemocný a který nikoliv.

Papilomaviry jsou „neviditelné“ – když se jimi nakazíte, nemá to žádné zjevné následky. Mohou v těle přetrvávat i desítky let a nakažený člověk o nich nemá ani ponětí. Jenže pak zničehonic „udeří“ a způsobí vážné zdravotní komplikace, které v některých případech vedou až k úmrtí.

Tato sexuálně přenosná infekce stojí za většinou rakovin - děložního čípku, řitního otvoru nebo vagíny a rovněž za genitálními bradavicemi. Výskyt chorob, které způsobuje HPV infekce, neustále narůstá. Minimalizovat rizika lze přitom očkováním.

Jak se před HPV chránit

Zdá se, že papilomaviry jsou ohrožené především ženy u kterých infekce může skončit rakovinou děložního čípku. To je do značné míry pravda, ale obezřetní by měli být i muži. Papilomaviry způsobují některé typy rakovin, které jsou sice méně časté, ale opět platí, že dopředu nikdo neví, u koho propuknou. Nehledě na genitální bradavice, které značně narušují pohlavní život.

K přenosu HPV dochází i při nekoitálních aktivitách, jako je orální sex či mazlení. A nakazit se lze už od prvního sexuálního partnera. Riziko tedy není jen u dospělých, kteří žijí aktivním sexuálním životem, ale také u dětí a mládeže. Zdravotní pojišťovny hradí mezi 13. a 14. rokem věku očkování proti HPV. Věková hranice však svádí k mávnutí rukou: „vždyť dítěti ještě pár let nic nehrozí“.

Očkování proti rakovině

Očkování proti lidským papilomavirům je unikátní v tom, že spolu s očkováním proti virové hepatitidě B jde o jediná očkování proti rakovině. Jsou druhy rakovin, u kterých hraje roli především dědičnost, tedy faktor který neovlivníme vůbec nebo jen částečně.

Rakoviny způsobené HPV jsou infekčního původu, bez přítomnosti viru by vůbec nevznikly. Očkování představuje možnost účinné ochrany před těmito viry. Využijete tuto možnost u svých dětí?

Více se dozvíte na www.stop-hpv.cz

Témata článku