Unikátní výzkum: Čeští lékaři jsou na stopě možným příčinám předčasných porodů

Lékaři z pražské porodnice U Apolináře jsou na stopě možným příčinám těhotenských komplikací a předčasných porodů. Do svého výzkumu, o kterém jsme si povídali s MUDr. Kouckým, hledají těhotné ženy.

Unikátní výzkum: Čeští lékaři jsou na stopě možným příčinám předčasných porodů Výzkumný tým: MUDr. Koucký, MUDr. Hubáčková, MUDr. Černý. Zdroj: Nedoklubko.

Pane doktore, vy se dlouhodobě zabýváte výzkumem příčin a prevence předčasného porodu. Na co přesně se v tomto zkoumání zaměřujete a kam by měl ideálně váš výzkum vést?

Rádi bychom se zaměřili na co nejčasnější detekci změn. V těle těhotné ženy může dojít k prakticky stejným procesům, jako se mají dít přirozeně blízko termínu porodu, ale bohužel abnormálně brzy. Se vší pravděpodobností jsou procesy nastaveny chybně již od počátku těhotenství. Pakliže by se podařilo detekovat změny časněji, věřím, že bychom mohli komplikacím zabránit.

Jenomže, posouváme-li se více a více na molekulární úroveň, narůstá nejen u mě frustrace. Procesy chybné tolerance těhotenství, vedoucí k předčasnému porodu či preeklampsii, jsou velmi pravděpodobně nastaveny originálně, u každého jinak. A možná to tak má i být…

O možných problémech v těhotenství a příčinách předčasného porodu si přečtěte v našich předcházejících částech rozhovoru s MUDr. Kouckým.

Myslíte nějaký „vyšší zásah“, či jak to nazvat?

Když vezmeme v potaz principy evoluce, která jasně říká, že „přežívá silnější“… Nicméně celá medicína vlastně bojuje proti těmto zákonitostem a osobně se s tím, zatím, nesmiřuji. Rád bych zjistil, zda se dá aspoň něco s těmito procesy udělat.

Zmínil jste preeklampsii. Co o této těhotenské nemoci dosavadní výsledky vašeho výzkumu napovídají?

Zatím reprodukčně-imunologická data poměrně jasně říkají, že je důsledkem „mismatch“ mezi imunitními strukturami matky a buňkami trofoblastu, tedy budoucí placenty. Bohužel se tedy u preeklampsie jedná o nesoulad daného konkrétního páru.

To zní téměř děsivě. Co s tím?

Ideální by bylo v budoucnu identifikovat problém ještě před početím a nastavit taková opatření, která by „to opravila“. Odkazuji na populární téma techniky CRISPR (pro zájemce – stručný úvod do problematiky naleznete na wikipedii, pozn. redakce), ale tohle si myslím, že je spíš sci-fi. Znamenalo by to totiž vážně už jen těhotenství přes umělé oplodnění, modifikace genetických informací ve spermii, vajíčku a případně poté ještě v embryu. To si zatím neumím představit. Pro mě už by to byla závažná hra s přírodou, která se může lidstvu vymstít.

A méně sci-fi řešení vás nenapadá?

Realističtější je představa, že budeme alespoň v I. trimestru schopni lépe identifikovat, byť již pozdní, důsledky chybné komunikace matka versus dítě. Zkusit tento proces nějak ovlivnit. A na tom nyní pracujeme i my.

A máte již nějaké zásadní výstupy vašeho výzkumu, které vám napovídají, co může za problémy v těhotenství stát?

Zatím máme poměrně zajímavé výstupy stran žen s anamnézou opakovaného potratu, předčasného porodu a nevysvětlitelného úmrtí plodu ve III. trimestru. Zjistili jsme, že tyto ženy mají významně narušenou funkci vrozené složky imunity, takzvaného komplementu.

Výzkum jsme nyní na pilotním projektu uzavřeli. Zkusíme jej prezentovat v odborné literatuře a uvidíme, co tomu kritici řeknou. Teprve po kritickém zhodnocení oponenty bude možné říci: „Ok, zajímavý výsledek.“ Uvidíme…

Spojil jste se s organizací Nedoklubko, která podporuje rodiče po předčasném porodu. Vznikl projekt Pomáháme (ne)donošení, který právě váš výzkum podporuje. Jak k této spolupráci došlo?

Ano, snad to můžu říci, že Nedoklubko je pro mě už srdeční záležitostí. V porodnici mi procházejí rukama stovky těhotných, často s dost frustrujícími anamnézami. Dokud budu moci, budu se snažit udělat vše pro to, abychom maminkám pomohli k co nejlepším výsledkům jejich těhotenství. Jsem moc rád, že nám právě Nedoklubko pomáhá shánět finanční podporu, bez které bychom výzkum nemohli realizovat.

Kdo se může vašeho výzkumu účastnit? Jak se případně přihlásit?
Do výzkumu zveme především maminky, které za sebou již mají druhotrimestrální potrat a/nebo předčasný porod. Vítáme ale účast i těch, které jsou těhotné poprvé, případně už rodily v termínu.

Pomozte výzkumnému týmu. Pan doktor hledá ženy na úplném začátku těhotenství. Registrovat se lze prostřednictvím tohoto formuláře.

MUDr. Michal Koucký, CSc.MUDr. Michal Koucký, CSc.

MUDr. Michal Koucký, Ph.D.

Vedoucí lékař oddělení rizikového těhotenství v porodnici U Apolináře (Gynekologicko-porodnická klinika VFN a 1. LF UK)

Po studiích na 3. lékařské fakultě UK (dvě atestace z gynekologie a porodnictví a jedna atestace z perinatologie a fetomaternální medicíny) absolvoval postgraduální doktorské studium biomedicíny. Velký vliv na jeho pozdější profesionální cestu měla odborná stáž v Perinatology Research Branch of Wayne State University, Detroit, Michigan, USA. Je aktivním členem mnoha odborných společností. Vyučuje na 1. LF UK a pravidelně přednáší na národních i zahraničních kongresech. Mezi pacientkami je pan doktor Koucký pověstný svým mimořádně empatickým a lidským přístupem. Je ženatý, má dvě dcery a žije v Praze.

Autor:

Petra vystudovala český jazyk a výtvarnou výchovu na pedáku – nikdy ale neučila. Dlouho žila studentským životem, studovala, žila ve Francii, poté v Anglii. Říká o sobě, že vždy byla písmenkový typ – hodně čte a čím dál tím víc i píše. Velmi ji baví i jazyky cizí, zejména francouzština. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
3060
7.4.20 21:25

Já k němu chodila do poradny a poskytla vzorek krve na jeho vyzkum. Me teda hlavne prekvapil, jak rychle mluvi. A presto jsem ho stihala. Ale zas jsem se tam vzdy zdrzela minutku a z te rychle mluvy jsem mela pocit, ze se mam zas vypakovat. Ne spatny pocit, proste rychle to probereme a sup… Ale zadny problem jsem nemela, takze nebyl duvod se tam zdrzovat.

  • Zmínit
  • Nahlásit