Muž na mateřské: Nejčastější trable, které rodiny řeší

Vztahy

Přicházíte z práce... a kromě dítěte vás vítá obrovský nepořádek. Co pomůže, aby byli spokojení oba – pracující maminka i tatínek na rodičovské?

*

Finanční situace, chuť tatínka do výchovy nebo slibná kariéra maminky - to bývají časté argumenty, proč si rodičovskou vybírá čím vál více mužů. Maminky se většinou shodují: „Otec na rodičovské dovolené se skvěle postará o děti. Ale péče o domácnost? Ta pokulhává.“

Co všechno se může stát, když si rodiče prohodí práci a péči o dítě?

Rozbuška č. 1: Krušné začátky

vendulaaa: „Manžel je doma s druhým synem od jeho 11 měsíců. „Dostal“ tedy chodícího vypiplaného kluka + tříleťáka. Ten šel za pár měsíců do školky, ale těch pár měsíců, co je měl doma oba, bylo docela perných. Než si zažili rytmus, tak to chvilku trvalo. Musel se naučit vařit, ze začátku jsem mu občas večer navařila na druhý den, takže neměl s jídlem starosti. Časem si vaření zažil a už to není stres.“

Tipy eMimino.cz

 • Ujišťujte se, že jste v tom spolu. Potrvá několik týdnů, než si na novou situaci zvykne celá rodina.
 • Oceňujte, co muž na rodičovské zvládnul. Pochvalte dobrou večeři nebo hezkou hru, kterou vymyslel pro dítě.
 • Dělá něco špatně? Zamyslete se, jestli jde o něco opravdu zásadního. Výtky (nebo spíše nové návrhy) s ním proberte v klidu. Sekýrování a hádky jen zhorší atmosféru.

Rozbuška č. 2: Domácí práce

concetta: „Vaření, úklid, nákupy, noční vstávání atd. jsem obstarávala já. A ráno jsem pak vesele šupajdila do práce. Takže celková zkušenost nic moc – ani pro mě, ani pro něj. Ale u nás to tenkrát jinak nešlo.“

Tipy eMimino.cz

 • Jste doteď na rodičovské vy? Ukažte mu, co všechno váš den zahrnuje. Možná bude překvapený, kolik času zabere péče o dítě, ale i vaření, úklid, nákupy atd.
 • Předem vyjasněte, jak si představujete rozdělení péče o domácnost. Převezme tatínek i veškeré domácí práce? Nebo například vy budete vařit a on uklízet?
 • Smiřte se s tím, že domácnost nebude dokonalá. Slevte ze svých nároků, abyste se věnovala více rodině než úklidu.
 • Zvažte, jestli se vám nevyplatí paní na úklid. Jeden nebo dva tisíce korun, to možná stojí za klid v rodině. Více zkušenostív diskuzi Máte doma paní na úklid? Vaše zkušenosti

Rozbuška č. 3: Maminčino stýskání a žárlení

matka bagristy: „Moje osobní zkušenost je taková, že jsem se vracela do práce na částečný úvazek v 8 měsících věku. Zvládli jsme to s pomocí manžela a babiček. Ale bylo to drsné, nerada na to vzpomínám.“

Tipy eMimino.cz

 • Domluvte se v zaměstnání na zkráceném úvazku. Pokud to finance nedovolují, může partner vzít brigádu nebo nastoupit na nový částečný úvazek. A rodině zůstane i rodičovský příspěvek.
 • Předem si zvykejte na to, že trávíte čas mimo domov. Náhlé odloučení neprospěje ani dítěti, ani matce.
 • Pořád vám to trhá srdce? Možná je zkrátka brzo… Zkuste se s partnerem vystřídat jen na pár měsíců. Vidina, že budete zase s dítětem, vám pomůže překonat těžké období. Některým maminkám pomáhá zůstat na rodičovské, dokud kojí.

Rozbuška č. 4: Tatínek je nespokojený

concetta: „Manžel zůstal na mateřské; s prvním synem od 5 do 11 měsíců věku. Jemu to prospělo, protože si uvědomil, jaká je to práce, ale při druhé dceři to radikálně odmítl. Bylo toho na něj moc.“

Tipy eMimino.cz pro tatínky

 • Než začnete protestovat, zamyslete se, co přesně potřebujete změnit. Nežehlit? Jít jednou týden na tenis? Nebo nastoupit na rodičovskou až v 1,5 letech dítěte, kdy už je s ním nějaká legrace? S partnerkou pak vyjednávejte. V klidu a ve vhodné situaci.
 • Hloupé narážky ostatních hoďte za hlavu. Důležitější je, jestli to klape rodině a partnerům.
 • Neztrácejte vlastní osobnost. Uživatelka zrcadlo popisuje: „…tuhle byl na hřišti tatínek fešák, asi s tříletým synem, kterému se chtělo čůrat. On jen zavelel „Támhleten stromek je náš cíl, šup k němu, kalhoty dolů a pořádně mířit“. Hele, v mých očích o tu přitažlivost rozhodně nepřišel.“

Co fungovalo pár týdnů po porodu, nemusí trvat i ve dvou letech dítěte. Věnujte pozornost sami sobě i partnerovi/partnerce. Ať si nastavujete podmínky průběžně. A havně včas, než to doma bouchne.

A jak to funguje u vás? Jak si vedl váš partner na rodičovské?

Další diskuze o mužích na mateřské

Váš příspěvek
jakanas
Kelišová 6330 příspěvků 04.03.17 09:25

@dedrichov
ztracený čas vzhledem k ženě, ne k dětem. RD jsem si většinou docela užíval a bylo to pěkné. Ale kdybych na RD nešel žena by nestudovala další zbytečnou VŠ, dům by byl hotový minimálně o 2 roky dřív.
No a děti jak jsem už psal si ani nepamatují že jsem s nima byl doma. Jenom občas z fotek co jsem posílal ženě do práce.

dedrichov
Závislačka 3441 příspěvků 04.03.17 08:27

@jakanas
tedy doufám, že všechny ženy nejsou jako otec na mateřské nebo RD a nepovažují to za ztracený čas.
To bylo trochu drsný :roll:

jakanas
Kelišová 6330 příspěvků 04.03.17 08:13

Na RD jsem šel proto aby byla šťastná. V tu dobu už byla 2 roky doma a tušil jsem že jí to už nebaví. Takže jakmile u druhého syna přestala kojit jsem jí nabídl že se prostřídáme a měl jsem tak doma dvě děti.
Vařit umím, uklízím pečlivěji než žena… práci jsem zvládal i s dítětem, takže jsem vydělával víc než ona. Blbé to bylo když bylo jedno nebo obě děti nemocné. To už jsem práci moc nezvládal a musel to dodělávat po nocích.

Takže domácí práce + starání se o děti není problém, vydělávání peněz se taky dalo zvládnout, ovšem u nás byl velký problém v tom kdo bude dělat ty mužské práce. Já jsem na to už prostě neměl čas a žena to neumí. Takže se naše rekonstrukce domu protáhla o více jak 2 roky.

Vše jsem dělal aby byla žena šťastná, což stejně nikdy nebyla. Takže to beru jako ztacený čas. Když jsem se staral o děti já tak bylo super že když se dětem zdálo něco škaredého tak šli do postele za mnou, ne za mámou, když si ublížili tak se běželi vyplakat za mnou… to bylo super. Měli jsme super vztah který málo který táta co chodí do práce zažije. Dnes si už na to kluci ani nevzpomenou… samozřejmě je jim jedno kdo jim utíral pokakaný zadky :lol:
Jinak prodáváme jednorázové pleny, a jakmile přijdu k tomu regálu a ucítím pach nových plen, tak okamžitě mi to připomene to pokálené dítě s náloží v plíně. :poblion:

Vložit nový komentář