Péče o nemocného syna jí změnila život. Jak se s osudem popasovala čtyřnásobná maminka Katka?

K založení Mýdlovaru dovedla Katku Almqvist a jejího manžela nejen láska ke kosmetice, ale také potřeba uživit svou početnou rodinu. Manželé mají čtyři děti, šestiletou Julinku, roční dvojčátka a tříletého chlapečka Edvínka, který od narození trpí vážným fyzickým a mentálním postižením.

* Kateřina vždycky toužila po velké rodině. Zdroj: Kateřina Almqvist.

Kateřino, váš druhorozený chlapeček se narodil s rozsáhlým postižením. Co přesně se stalo?

Když jsem byla těhotná, prodělala jsem cytomegalovirozu. Neměla jsem vůbec žádné příznaky. Jedná se o virózu, která postihne 80 % naší populace během života a mnohdy i opakovaně. Pokud to ale poprvé dostane žena v těhotenství, může to být problém. A to se stalo mně. Podle lékařů se to k děťátku dostane jen výjimečně, a v tom případě dochází k postižení sluchu miminka. U Edvínka tato nemoc způsobila bohužel daleko závaznější postižení.

To je hrozné. Jak je na tom Edvínek zdravotně?

Edvínek má spastickou kvadruparetickou mozkovou obrnu. Trpí epilepsií, naštěstí stále ještě léky plně kompenzovanou, má zrakový deficit. Zatím ani odborníci netuší, jak těžký, ale jedno oko je téměř nevidomé. Musíme jej tedy procvičovat lepením okluzoru. Problémy má také se sluchem, na jedno ouško neslyší vůbec, na druhé zatím plně.

Edvínek také nemluví a téměř se sám nehýbe. Zvládá na chvíli pást koníčky a otáčet se ze zad na bříško. Ale i přesto, že jeho fyzický a mentální vývoj je velmi zpomalený, dokáže se hlasitě smát, chápe každou legraci, stýská se mu, když někdo z nás není doma. Zajímá se o svět kolem sebe. Poslední dobou je fascinován z tramvají a motorek a všech těchto strojů. Často nás něčím překvapí, chápe daleko víc, než se zdá.

Edvínek potřebuje intenzivní péči. Zdroj: Kateřina Almqvist.Edvínek potřebuje intenzivní péči. Zdroj: Kateřina Almqvist.

Říkala jste, že viróza, kterou jste prodělala, může ovlivňovat hlavně sluch?

Ano, může dojít až k úplně ztrátě sluchu. Proto lékaři Edvínka sledují, jak na tom to dobré ouško je.

Péče o takto postižené dítě musí být velice náročná, navíc máte ještě další tři děti. Co všechno obnáší každodenní péče o Edvínka?

Hodně času nám zabere pravidelné cvičení. Musíme Edvínkovi lepit oko a druhé cvičit. Několikrát denně protahovat svaly, stimulovat jeho tělo i vnímání. Nabízet mu podněty, nechat ho sahat na různé věci. Jen tak se může trochu rozvíjet. Musíme ho zvedat do různých poloh, držet ho například chvíli v kleku, aby si tak mohl sahat na hračky. Je třeba ho nosit na záchod, přebalovat, mixovat mu stravu, krmit, dávat pít, vařit zvláštní stravu. Edvínek si sám neřekne, že má hlad, žízeň, že potřebuje čůrat.

Také chce být s ostatními dětmi, tak ho musíme vždy přenést, aby mohl být s nimi. Pětkrát denně mu podáváme léky. A to nemluvím o neustálých návštěvách na ortopedii, neurologii, fyzioterapii a u dalších odborníků. Edvínek potřebuje rehabilitační pomůcky, které jsou příliš drahé. Žádáme tedy nadace, aby nám pomohly tyto pomůcky sehnat, a naštěstí se to daří. Těch každodenních činností je hodně a sama bych to určitě nezvládla.

To je práce minimálně pro dva lidi. Jak zvládáte postarat se ještě o starší dcerku a roční dvojčátka?

Musím to zvládat, jinak to nejde. Hodně mi pomáhá manžel, sama na to nejsem. Říkám si, že jednou zpětně budeme vzpomínat na toto období a kroutit hlavou, jak jsme to vůbec přežili. Je to občas hodně náročné, ale na druhou stranu krásné. Tolik malých dětských srdcí plných lásky kolem nás, za to jsme moc vděční. Ale upřímně, kdyby mi někdo poradil, jak to zvládat ve větším klidu a míru, jak víc relaxovat, byla bych moc ráda.

Výroba mýdel rodičům umožňuje pečovat o děti, a přitom se uživit. Zdroj: Kateřina Almqvist.Výroba mýdel rodičům umožňuje pečovat o děti, a přitom se uživit. Zdroj: Kateřina Almqvist.

Rozhodli jste se pro úžasný projekt – výrobu mýdel, a s manželem jste založili Mýdlovar. Jak tento nápad vznikl?

Když byl Edvínek ještě miminko, rozhodli se mu lidé v našem městě pomoci vánoční sbírkou Coffee to help. Pořadatelé mě tehdy poprosili o nějaké dorty nebo jiné domácí výrobky. A mě napadlo uvařit mýdla, která by se mohla prodávat. Měla jsem s tím už letitou zkušenost, vyráběla jsem mýdla na praní i kosmetická, protože naše děti trpěly na ekzémy a také jsem zanícený ekolog.

Naše mýdla slavila velký úspěch, lidé se mě pak ptali, jestli bych jim nemohla vyrobit další. To jsem se jen smála, ale pak nás doma s manželem napadlo, že bychom se tím mohli začít živit. Manžel musel po čase odejít z práce, starost o všechny děti bych sama nezvládla. Dvojčata jsou ještě malá a Edvínek potřebuje nepřetržitou péči. Potřebovali jsme oba práci, která nás uživí, a které se budeme moct věnovat v době, kdy děti usnou. No a v květnu to už byl rok, co náš Mýdlovar funguje.

To je hezký nápad. Takže… když děti usnou, s manželem vyrábíte mýdla?

Zpočátku jsme pracovali hlavně v noci. Ale dnes už trochu pracujeme i během dne. Vyrábíme mýdla a někdo nad námi drží hodně ochrannou ruku, protože nám to dobře jde. Možná, kdybychom měli čas o tom víc přemýšlet, nešlo by to tak dobře.

Chceme, aby byla luxusní, krásná a voňavá. A to za předpokladu, že jejich složení bude zcela netoxické a budou vhodná i pro citlivou pokožku. A samozřejmě i v souladu s přírodou. Do mýdel nepřidáváme žádný palmový olej, jen bambucké máslo, mandlový a meruňkový olej a podobně prospěšné oleje. Jsme moc rádi, že také naše mýdlo na praní získává větší a větší oblibu.

Vaše mýdla jsou tedy zcela ekologická, platí to i o jejich obalech?

Ano, vkládáme je do recyklovaných obalů. Chceme našimi mýdly pomáhat osvobozovat se od tekutých prostředků a využívat co nejvíce lokálních surovin. U nás si můžete zakoupit mýdlo na vlasy, na tělo, na praní, na nádobí, zkrátka na co vás jen napadne.

Plánujete do budoucna k výrobě mýdel přidat i další výrobky?

Zvažujeme šlehaná tělová másla a tuhé deodoranty, protože ty si pro svou potřebu vyrábíme a jsme v tom už také zběhlí. Zatím ale nemáme čas na další certifikační proces. Bylo by to pro mě horší než psát diplomku. Je to velmi nákladné a zdlouhavé. Schvalují se jednotlivě všechny suroviny i celý výrobek, jeho etiketa, obal, všechny materiály, suroviny a procesy se detailně popisují. A to v českém i anglickém jazyce kvůli české a evropské legislativě.

Kde mýdla vyrábíte, máte na to speciální prostory?

Museli jsme upravit naše sklepní prostory tak, aby mohly i podle hygieny a stavebního úřadu sloužit jako výrobna kosmetických prostředků.

Veškerý volný čas věnuje dětem. Zdroj: Kateřina Almqvist.Veškerý volný čas věnuje dětem. Zdroj: Kateřina Almqvist.

Katko, máte nějaký tip pro maminky, jak časově skloubit péči o čtyři děti, domácnost a podnikání? A to i s ohledem na to, že vám pomáhá manžel?

Nemám žádný tip. Neustále v hlavě vyhodnocuji priority, všechny úkoly nosím v hlavě, protože si nestíhám nic poznamenávat. Má to ale výhodu, protože o tom musím víc přemýšlet a srovnávat si, co je třeba udělat na prvním místě, až budu mít chvilku volna. A pak to udělám. Využívám naprosto všechen čas. Mezi mými prioritami je také sednout si na zem a číst dětem knížku, houpat je, mazlit a věnovat se jim. Nabíjí mě, když jsou spokojené a mají radost. Manžel potřebuje sport, každý má jiné potřeby, které se musí naplnit, aby se pak mohlo pracovat a pracovat.

To chápu, přesto se musím zeptat, máte alespoň někdy čas sama na sebe?

Tak to nemám. Krátkodobě to jde i bez času na sebe. Já si tedy myslím, že je to stejně tak trochu módní záležitost posledních desetiletí a bohatých zemí, říkat si, že potřebujeme čas pro sebe. Musím se tomu smát. Podle mě je úžasné mít velkou rodinu a dává mi smysl se o ni starat. Možná se to změní, až děti nebudou tak malé a závislé na naší péči. Pak si to s manželem vynahradíme. Ale teď žiji pro ně a neřeším čas pro sebe.

Péči o postižené dítě rozebíráte také na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Postižené dítě a netolerance ostatních lidí

Oriseka
30.7.20 09:00 
252

Mám postižené dítě...

Markéta80
9.2.17 21:38 
103

Jakou zkušenost se skloubením rodiny a práce máte vy?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
25
8.8.20 23:48

Děkuji za pěkný rozhovor. Věta „Neustále v hlavě vyhodnocuji priority“ naprosto vystihuje to, jak to mám i já. Starat se o čtyři děti, z toho u jednoho je takto náročná péče, to je zápřah. Omlouvám se, že se ptám, asi musíte být alergická na nějaké rady pro zlepšení Edvínkova stavu, když to asi moc nejde, ale nezkoušela jste pro Edvínka konstituční homeopatii? Mohla bych vám dát kontakt na zkušenou homeopatku. Pokud byste měla zájem, napište mi soukromou zprávu. Také mám dobrou zkušenost s kraniosakrální terapií.

 • Nahlásit
 • Zmínit
23870
3.8.20 22:40

Před paní Katkou smekám až na zem. Vůbec si neumím představit, kde na to všechno bere čas a hlavně energii! Obdivuji!

 • Nahlásit
 • Zmínit
18067
30.7.20 20:43

:srdce: moc drzim pesti, at se daří a diky, urcite objednám

 • Nahlásit
 • Zmínit
296
29.7.20 15:07

Moc držím palce a jdu si objednat mýdla, děkuji za odkaz! :srdce: :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
52
29.7.20 11:32

Držím palce, ať se Vám dále daří! A děkuji @Pudloslava za odkaz.

 • Nahlásit
 • Zmínit
35736
29.7.20 11:11

Hledala jsem link, tady není, ale vygooglila jsem ho, je to https://www.mydlovar.cz/,
a hned jsem objednala.
Tuhý mýdla preferuji před tekutými a moc se těším na kafe a jasmín.

 • Nahlásit
 • Zmínit