Na jakou pomoc mají nárok rodiny pečující o postižené dítě?

Rodiče, kteří se starají o postižené nebo vážně nemocné dítě, se mohou dostat do vážných finančních potíží. Na koho se obrátit s prosbou o pomoc a na co mají nárok?

Na jakou pomoc mají nárok rodiny pečující o postižené dítě? Rodiny s postiženými dětmi mívají velké výdaje. Zdroj: Profimedia.cz,

Péče o postižené dítě je nákladná

Celodenní péče o postižené dítě neumožňuje, aby oba rodiče pracovali. Absence druhého příjmu je pak citelně znát na rodinném rozpočtu. Navíc postižené nebo nemocné děti často potřebují rehabilitace a pomůcky, jejichž cena se může vyšplhat na několik desítek i stovek tisíc korun.

Ve chvíli, kdy se rodiče od lékařů dozví o vážné diagnóze svého dítěte, nejvíce potřebují psychickou a také sociální pomoc. Z dlouhodobého hlediska je pro většinu z nich důležitá především finanční podpora. Náklady na péči o nemocné dítě se podle studie nadace Dobrý Anděl pohybují kolem 135 tisíc korun ročně.

Rodiče se mohou obrátit na stát

Rodiče pečující o postižené dítě mají nárok na příspěvek na péči. Ten je určený pro péči o děti starších jednoho roku, ale i dospělým osobám, které jsou kvůli špatnému zdravotnímu stavu závislé na péči jiné osoby.

Tato částka je variabilní. Stát posuzuje především schopnost zvládat základní životní potřeby, mobilitu, komunikaci a orientaci. Rodiče mohou podle závažnosti stavu dítěte zažádat o částku v rozmezí od 3 300 až do 19 200 Kč.

Rodiče dítěte staršího jednoho roku se zdravotním postižením mají nárok na příspěvek na mobilitu, a to ve výši 550 Kč měsíčně. Stejně tak mohou získat příspěvek na zvláštní pomůcku, vyžaduje-li to stav dítěte. Maximální částka se pohybuje kolem 400 tisíc korun. Na ni dosáhnou v případě, že budou potřebovat vybudovat speciální plošinu.

Na první dítě, kterému byl diagnostikován nejtěžší stupeň postižení (ZTP/P), mohou rodiče uplatnit daňové zvýhodnění ve výši 2 534 měsíčně. Pokud se rodině narodí ještě druhé postižené dítě, mohou požádat o částku 3 234 Kč, v případě třetího a dalšího dítěte se ZTP/P se jedná o příspěvek 4 034 Kč.

Získání průkazu osoby se zdravotním postižením přináší finanční i praktické úlevy. Kromě možnosti parkování na vyhrazených místech, nemusí osoba pečující o postiženého platit dálniční známku. Nemocné dítě i doprovod mají také nárok na zlevněné vstupné na různé kulturní, zábavné i vzdělávací akce.

Pomoci mohou i neziskovky

Kromě státu pomáhají rodinám postižených dětí neziskové organizace. Existuje řada neziskovek, které se zaměřují na určitou formu postižení nebo nemoci. Jednou z nejznámějších je Dobrý Anděl, který pomáhá rodinám s onkologickým onemocněním.

Péči o postižené dítě rozebíráte také na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Mám postižené dítě, vy také?

dnes v 10:36
378

Mám postižené dítě...

9.2.17 21:38
103

Mentálně postižené dítě

26.2.16 09:17
358

Je podle vás podpora státu rodin s postiženými dětmi dostačující?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
8509
16.1.20 23:40

@porcul Njn, nadsázka a literární zkratka Ti moc neříká, co? Bez urážky, ale fakt nevíš, jak se z multimilionáře stane milionář? Třeba takto: https://citaty.net/…takoveho-kt/ (miliardáře jsem zaměnil na multimilionáře).

Ten příspěvek mám a dokonce ten nejvyšší, ovšem je to kapka v moři a náklady jsou 2-3× vyšší. Jenom pomocnice stojí každý měsíc kolem 20-25 tisíc, nemluvě o dalších nákladech.

Dilema, jak nepřežít vlastní dítě, ale současně jej tady nenechat bez pomoci, a tím nemyslím nějaký ústav, je asi v takovém případě na tom to nejhorší a člověka to rozežírá jak kyselina. Tvá maminka měla štěstí, žes ji nahradila, byť to byla asi obrovská osobní oběť… :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
59
16.1.20 20:18

Na jakou pomoc mají nárok rodiny pečující o postižené dítě?

@jege já jen vím co je to za dřinu a co to znamená, než mi maminka umřela měla hrůzu s toho co bude s postiženým bratrem, dochovala jsem ho já, nebavte se o penězích, bavte se o tom co znamená mít takové dítě nebo je vám líto, že takový příspěvek nemáte?

 • Zmínit
 • Nahlásit
8509
16.1.20 09:41

@porcul Co určitě ne? Popíráš, že s postiženým dítětem se z rodičů multimilionářů mohou stát milionáři? :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
4298
15.1.20 18:01

Tak si dám trochu práce a doplním informace z článku a které tam, dle mého názoru chybí. Pokud se na něj podívám optikou rodiče, který dostane informaci, že je jeho dítě jakkokilv zdravotně postiženo ( smyslově, mentálně, fyzicky).

Příspěvek na péči se přiznává tam, kde je potřeba péče větší než u zdravých vrstevníků - stejně starých dětí. Je logické, že roční dítko nebude umět psát, či třeba chodit, či si nenamaže svačinu, dokonce může mít ještě i pleny. Jiné by toto bylo u dítěte ve věku 5, 10 či 15 roků.

Pokud se rozhodujeme, zda žádat, či nežádat o pomoc stát, je dobré si OBJEKTIVNĚ zkusit spočítat, zda máme nárok na některý stupeň podpory -
http://www.prispevek-na-peci.cz/…riznani.html
Jestliže shledáme, že na některý ze stupňů bychom mohli dosáhnout, tak začneme jednat.

První instance je pediatr - obvykle má zkušenosti, protože zřejmě není naše dítě to první, které má v jeho praxi zdravotní problém. Takže si s ním je potřeba promluvit jak vnímá naši případnou žádost o příspěvek na péči (PNP). Je důležité jak se k tomu pediatr staví, protože to bude on, kdo bude následně vyplňovat papíry pro posudkového lékaře.
Zajdeme na ÚP - úřednice, které se zabývají SSP pro lidi se zdravotním postižením - tam podáme žádost o přiznání PNP. Většinou si s námi domluví návštěvu u nás doma, kdy v domácím prostředí udělá sociální šetření. Nekouká do skříní, zda máme uklizeno, ale její prací je seznámit se s tím, jak se dítě projevuje, chová a co umí. Většinou se doptává rodičů - obvzláště u malých dětí či u dětí nekomunikujících. Jakmile proběhne sociální šetření, odešle jeho závěry spolu se žádostí o posouzení zdravotního stavu na ČSSZ.
V době čekání na „posudek“ se přerušuje řízení o přiznání Pnp. Zde to bohužel trvá nejdéle - během pár dní přijde z ČSSZ dopis se žádostí o součinnost a doplnění zdravotní dokumentace u pediatra a dostavení se k němu - z ČSSZ zároveň odchází k pediatrovi žádost o vyplnění dotazníku, který je v tomto případě klíčový.
K vyplňování oněch dotazníků bude potřebovat čerstvé zprávy od specialistů, ke kterým s dítětem chodíme ( ty je dobré mít v kopii a případně je sami na ČSSZ odeslat) - posudkový lékaři vyžadují pro svou práci zprávy ne starší 3-6 měsíců.
Jakmile pediatr odešle svůj dotazník, tak se čeká na vyjádření posudkového lékaře, což někdy může trvat i déle než půl roku. Pokud by však byl přiznán Pnp, tak bude doplacen po rozhodnutí od data podání žádosti.
Jakmile „posudek“ dorazí zpět na ÚP, tak jsme vyrozuměni o pokračování řízení a možnosti nahlédnutí do dokumentů. Za sebe velmi doporučuji si na ten úřad dojít. je totiž možné urychlit celý ten proces tím, že se ihned na místě vzdáme odvolání ( pokud je výsledek " posudku" zhruba takový jak jsme očekávali). Po našem seznámení se s dokumentací čekáme na Rozhodnutí o přiznání ( či nepřiznání) Pnp. To musíme také podepsat a také se vzdát odvolání. Pak je platné do data uvedeného v „posudku“ od posudkového lékaře. U malých dětí je to bohužel velmi často posuze na dobu jednoho roku či dvou let, pak je nutné přeposouzení, o které však již nemusíte žádat, proběhne automaticky.
Rozhodnutí o přiznání Pnp nemá však žádnou souvislost s přiznáním karty OZP (osoby se zdravotním postižením) - ten se žádá úplně stejně, obvykle u úplně stejné úřednice na ÚP - je dobré tuto žádost podávat zároveň, aby posudkový lékař mohl rozhodnout ve stejném řízení ze stejných lékařských zpráv.
Stejný princip je i u Příspěvku na mobilitu (Pnm), také se o něj žádá. Ovšem zde je výjimka v tom, že pokud má dítě přiznán Pnp ve 3 či 4 stupni, tak je přiznán automaticky.

Stejně tak, pokud dítě získá průkaz OZP - kartičku ZTP či ZTP/P - musí si dále požádat o parkovací průkaz zase u jiné úřednice, obvykle na MÚ. Pokud získá průkaz ZTP/P je možno si zkusit požádat o parkovací místo na SPZ - to má však každá obec či město jinak. pokud se v rodině nacházejí dvě vozidla, kterými s dítětem jezdíte, tak je dobré si v takovém případě rovnou požádat o obě doplňkové tabulky s SPZ obou vozů ( které se případně na parkovacím místě budou střídat - ovšem pokaždé je nutné mít na viditelném místě parkovací průkaz v autě ( ten samozřejmě dostáváte jenom jeden). První je většinou zdarma, každá další je zpoplatněná.

Problematika vyřizování těchto dávek či průkazů je velmi složitá, a náročná jak na psychiku rodičů, tak dítěte - to musí neustále procházet kontrolními vyšetřeními, zda se náhodou neuzdravilo.

Jo a ještě jednu „výhodu“ jsem zapoměla napsat - po věku 3 let dítěte, pokud je nadále na plenách, tak je možnost získat pleny „na recept“ - poukaz vydává pediatr, či některý z odborníků dítěte - samozřejmě, pokud je potřeba plen z důvodu zdravotního postižení souvisejícího s nemožností dítě odplenkovat. Poukaz rozhodně nepokryje celou finanční potřebu plen a jenom pár typů je s příspěvkem, není moc možností si vybírat, ale pomoc to je, ne že ne.

 • Zmínit
 • Nahlásit
59
15.1.20 16:58

Na jakou pomoc mají nárok rodiny pečující o postižené dítě?

Určitě ne je to moc finančně náročné

 • Zmínit
 • Nahlásit
8509
15.1.20 01:00

@Nowuka2 @xjuklickova Proč tak polovičatě? Lepší by bylo děti s vadou vyselektovat hned jak se vada projeví, klepnout po hlavičce a hotovo! Přece nebudeme sluničkáři a utrácet peníze na něhoho, kdo je nikdy nevrátí. :cert:

PS: Rodiče postižených dětí mohou být časem milionáři…
PSS:… když byli předtím multimilionáři! :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
4298
13.1.20 05:06

Pokud si už někdo dá práci s tím napsat článek o tom, na co má nárok rodina s postiženým dítětem, tak bych očekávala, že bude propracován důkladněji. Článek, tak jak je napsán, vzbuzuje dojem, že je „výhodné si dítě s postižením pořídit“, protože pak se k němu váží peníze a výhody.
Pokud tedy chcete psát takovéto články, moc bych prosila, zjistěte si, jakým stylem probíhá posuzování nároků na pobírání Příspěvku na péči, Mobility, či dokonce karty OZP (osoby zdravotně postižené) tzn ZTP, nebo ZTP/P.
Nikde zde není napsáno, že k dosáhnutí Pnp v nejvyšší výši - IV. stupni což je těch závratných 19.200,– Kč ( což je teprve půl roku, předtím byl nejvyšší stupeň o 6.000,– Kč nižší) je bohužel potřeba, aby dítě bylo zcela odkázáno na péči druhé osoby.
V praxi to znamená, že pro pečující osobu to je péče 24/7 celý život dítěte. Bez možnosti dovolené, víkendu, bez vize na poklidný důchod. Bez vize na vnoučátka a vůbec nevidíte konec péče v budoucnosti. Nemluvě o tom, že pokud si zkusíte přepočítat částku na hodinovou mzdu, tak je to tristní. Pokud by rodič chtěl dítěti zaplatit službu, aby mohl jít pracovat, tak při ceně 130 Kč/ hodinu prostě nezvládne pomalu ani poloviční úvazek. Protože velmi často je potřeba všechny „práce navíc“ ( ohřívání a podávání jídla, přebalování apod.) připočíst a jsou placeny zvlášť. Nemluvě o tom, že odlehčovacích služeb zase tolik není.
Jde o roky a roky strachu o to, co jednou s Vašim dítětem bude, a Vy sami již nebudete moci pečovat.
Nedivím se komenátřům o tom, že by na Pnp měl mít nárok pouze ten, kdo o postižení dítěte nevěděl předem. Nicméně těchto rodičů postižených dětí není zase tolik, opravdu větší část tvoří rodiny, kde k tomu přijdou jako slepí k houslím.
Nikdo neví, jak je frustrující neustále dokazovat, že se dítě se zhoršujícím stavem opradu zázračně neuzdravilo. Nikdo neví, jak je stresující čekat, zda se stihnou všechny termíny u posudkářů. Nikdo neví, jak je těžké najít odborníky s co nejkratší čekací lhůtou, právě k tomu, aby byli včas doložené veškeré podklady k přiznání „výhod“, které bývají u menších dětí přiznávány na rok až dva - což znamená, že jakmile dostanete do ruky první zprávu z vyšetření, tak již objednáváte další kontrolu aby se to stihlo za další rok, kdy bude zase a opět přeposuzování.
Nic není na celé dětství - ani u případů, které jsou zcela jasné. O každou tu úžasnou výhodu se musí žádat - o Pnp, o kartu OZP, případně o Příspěvek na pomůcku ( auto) či o Příspěvek na úpravu domácnosti. Vše to je o lítání po doktorech a neustálém dokazování, že to tak opravdu je. Nemluvě o tom, že nidky nevíte, jak se právě posudkář vyspí, kolik dětí nedosáhne ani na první stupeň Pnp, což jsou závratné 3.300 Kč.
Je to velmi široký záběr informací, nejde ho pospat do takto krátkého článku. Pohybuji se v této oblasti již 10 let a pořád nevím vše, natož abych dokázala sebevědomě nadpisem tvrdit že to je vše na co mají rodiny dětí s postižením nárok. Možná by nebylo od věci, před psaním podobných článků aspoň oslovit některé maminky, které se v dané oblasti pohybují s dotazem, jak to vidí, vnímají a hlavně žijí ony. Možná by pak ten článek nebyl jenom soupisem bez emocí a bez pochopení dané problematiky - což autorce nevyčítám, spíše je to návrh, jak by články na maminkovském webu mohly dostat reálný pohled. Nejde jenom o tuto problematiku, myslím to obecně.

 • Zmínit
 • Nahlásit
5566
12.1.20 08:13

Tak ja bych dávala dávky jen těm, co nebylo odhaleno postižení v už v těhotenství, ačkoliv žena byla na všech screening. vyšetřeních a tem, kteří o emocneli v průběhu zivota.
Tem vydriduchum, co si záměrně nechávají dite s vadou bych nechala zaplatit i veškerou zdravotní péči!!!

 • Zmínit
 • Nahlásit
11078
8.1.20 23:46

@Nowuka2 ach jo, to je názor, to se ale naštěstí neposuzuje. Článek je napsán zmatecne.

 • Zmínit
 • Nahlásit
5393
8.1.20 18:48

Jako matka postiženého /nemocného dítěte vím, jak těžké je příspěvek na péči nebo
průkaz ZTP nebo dokonce ZTP/P získat i když na to má očividně „nárok“,

Příspěvek upraven 08.01.20 v 18:49

 • Zmínit
 • Nahlásit
2685
8.1.20 10:10

Za mě by mělo být brán v potaz i fakt, jestli si člověk/dítě postižení získal, nebo se rodiče sami rozhodli si (především) těžce postižené dítě nechat.

 • Zmínit
 • Nahlásit