Vůbec jsme netušili, co nás čeká, shodují se rodiče předčasně narozených trojčat

Radka s Alešem se těšili na miminko ve svém malém pražském bytě. Na prvním ultrazvuku je čekalo velké překvapení. Místo jednoho miminka tam byla tři. Mladý pár dnes vychovává sedmnáctiměsíční trojčátka Aleška, Alberta a Amálku. Společně zvládli nelehký a předčasný porod i zdravotní komplikace dětí.

Radko, popíšete nám své pocity, když jste zjistila, že v bříšku není jedno miminko, ale rovnou tři?

Byl to obrovský šok. Vůbec by mě nikdy nenapadlo, že můžeme mít trojčata. Ani jeden je nemáme v rodině. Na ten den ale nikdy nezapomenu. Když jsem viděla vyděšený výraz paní doktorky, začala jsem se bát. Myslela jsem, že je něco špatně. A ona mi místo toho ukázala všechny tři plody. Odcházela jsem v takovém šoku, že jsem si nebyla jistá, jestli se mi to celé nezdálo.

Trojčátka oslavila na podzim minulého roku první narozeniny. Zdroj: Radka Špinlerová.Trojčátka oslavila na podzim minulého roku první narozeniny. Zdroj: Radka Špinlerová.

Aleš: Raduška mi tehdy volala do práce a říkala, ať se posadím. Taky jsem měl strach, že se něco stalo. A ona mi říká, že čekáme trojčata a co jsem to prý provedl. :-) Celý den jsem se tomu musel smát, ale byl to spíš takový hysterický smích. Oběma nám chvíli trvalo, než jsme tuhle zprávu zpracovali.

To věřím, takovou zprávu nikdo nečeká. Radko, jak probíhalo vaše těhotenství?

V prvním trimestru mi bylo hodně zle. Nemohla jsem se ani podívat na jídlo. Také se objevily komplikace v podobě krvácení. Naštěstí to nebylo nic vážného. Ve druhém trimestru už mi ale bylo dobře a moc jsem si to užívala.

Nejdříve jsem chodila na kontroly k lékaři každý týden a po 12. týdnu po 14 dnech. Paní doktorka mi vždy udělala velký ultrazvuk, aby zkontrolovala všechna mimina, jestli je vše v pořádku. Prohlídky trvaly vždy hodinu a půl.

Skoro se bojím zeptat, co třetí trimestr?

Do třetího trimestru už jsme nedošli. Děti se narodily předčasně na konci šestého měsíce, tedy přesně 25+4.

To je hodně brzy a ještě trojčata. Jak porod probíhal?

Věděli jsme, že trojčata se vždy rodí brzy. Ale nečekali jsme, že to bude už v šestém měsíci. Navíc jsem do té doby neměla žádné problémy. V úterý mě Aleš odvezl do porodnice kvůli zkracujícímu se čípku. V pátek večer mi ještě praskla voda a porod už nešel zastavit. Děti se narodily v sobotu císařským řezem.

Kde jste rodila a jak na tom byly děti po porodu?

Rodila jsem v Podolí, protože jsou tam dostatečně vybavení na předčasně narozené děti. Alešek a Albert vážili po narození 870 g a Amálka 890 g. Jsou trojvaječní, takže každý měl svou placenu. Jejich váha byla na tento týden těhotenství opravdu pěkná. Lékaři si dokonce mysleli, jestli nemám cukrovku. Vyšetření na ni jsem totiž nestihla absolvovat. Ale nakonec se nepotvrdila.

Děti byly silně nezralé a objevila se u nich řada komplikací. Bylo to nekonečné. Jedno se zlepšilo, další dvě zhoršily a tak pořád dokola. Asi nejhorší komplikací bylo krvácení do mozku u jednoho z trojčátek a zbylé dvě zakrvácely do plic. Také jsme se báli, aby nám děti nepřevezli do jiné porodnice. Shodou náhod se totiž v Podolí v tu dobu narodila ještě jedna trojčata. A také tam bylo hospitalizovaných jedenáct maminek, které čekaly jednovaječná dvojčata. Takže byl nedostatek lůžek a inkubátorů. Naštěstí nám ale děti nikam nepřevezli.

Rodina potřebuje vše třikát. Odměnou je trojnásobný úsměv. Zdroj: Radka Špinlerová.Rodina potřebuje vše třikát. Odměnou je trojnásobný úsměv. Zdroj: Radka Špinlerová.

Jak dlouho byly děti v nemocnici?

Děti strávily v nemocnici od narození do propuštění 104 dní. Narodily se 6. října a domů jsme si je vezli 17. ledna, tedy přibližně v době, kdy se měly narodit. Kvůli nedostatku míst a také proto, že jsme z Prahy, tak jsem za dětmi dojížděla z domova. Buď sama, nebo s Alešem jsem tam jezdila každý den.

Bylo to hodně náročný, jeden čas jsme měli každé dítě na jiném oddělení. Jedno na JIP, druhé na resuscitačním oddělení a třetí na intermediálu. Navíc klokánkování je povoleno vždy v určitý čas jen asi třikrát denně. Sama bych nezvládla klokánkovat každý den všechny tři.

Aleš: Jakmile se dostaly z resuscitačního oddělení na JIPku, hodně se nám ulevilo. Na intermediálu pak čekaly, až se zbaví kyslíku a mohou jít domů. Jenže u každého se to pořád měnilo. Takže jsme pobíhali z jednoho oddělení na druhé. Většinou jsme si to museli rozdělit. Naštěstí mi v práci vyšli hodně vstříc a nebyl problém odejít dřív do nemocnice za dětmi.

Je vůbec možné zvládat kojení u třech dětí?

Já jsem mléka měla dost, ale tím, že děti byly nedonošené, tak jsem ho odstříkávala a vozila do mléčné banky. Dokonce jsem i nějakou dobu kojila, ale v mých možnostech nebylo nakojit všechny tři. Zvládla jsem to vždy u jednoho a dvě další dostaly lahvičku. Takže jsem nějakou dobu kojila, odstříkávala i dokrmovala. Bylo to náročné, ale vydrželi jsme do sedmi měsíců.

Pyšný tatínek Aleš, který pomáhá, jak jen to jde. Zdroj: Radka Špinlerová.Pyšný tatínek Aleš, který pomáhá, jak jen to jde. Zdroj: Radka Špinlerová.

Tak si říkám, jestli mají rodiče trojčátek nárok na nějakou pomoc od státu?

Neměli jsme nárok na porodné, rodičovskou máme stejnou jako maminky dvojčátek. Jediné, co máme jako rodiče trojčátek navíc, je pečovatelka. Ale s tou to u nás moc nefungovalo. Byl to boj s úřady. Místo šest až osm hodin k nám paní docházela na zhruba hodinu týdně. Byl to pro mě velký problém, protože jsem byla na děti sama. Přítel byl s námi týden po návratu z porodnice a snažil se chodit brzy z práce. Jinak jsem vše dělala sama.

Největší problém bylo dostat se s dětmi ven. Bydlíme v paneláku, máme úzký výtah, do kterého se kočárek nevešel. Navíc snést a vynést všechny tři děti, to bylo nemožné. Naštěstí jsme se zkusili obrátit na jinou část Prahy, a to na popud jiné maminky s trojčaty. Podařilo se jim získat na nás dotaci a byla nám dohromady přidělena pečovatelka. Takže máme paní, která se stará o naše trojčata a o trojčátka té druhé rodiny.

Aleš: Volal jsem na sociálku s tím, že máme trojčata a zda máme nárok na nějaký příspěvek. Paní mi nejprve říká, že ano. A pak se zamyslela a zeptala se, zda pracuji. Když jsem řekl, že ano a výši svého platu, tak jsem se dozvěděl, že to není tak nízký příjem, abychom měli na něco nárok. Musím ale dodat, že Radka je strašně šikovná a skvěle to zvládala i bez pečovatelky.

Musí to být nesmírně náročné dělat vše třikrát. Vyspíte se vůbec?

Já vždycky říkám, že nemáme žádné srovnání, tak mi to ani nepřijde tak náročné. Lidé kolem nás se vždycky diví, že to musí být hrozně těžký, už v těhotenství nás strašili, že to nezvládneme. Ale my všechno bereme tak, jak to přijde, a řešíme ve chvíli, kdy to nastane. Jsme hrozně vděční, že jsou děti zdravé, a vše ostatní se dá zvládnout.

Tím ale neříkám, že je to snadné. Děti se v noci hodně budí. Někdy spí lépe, někdy hůř. Teď jim rostou zuby, takže se jedno vzbudí a než usne, vzbudí se další. My jsme třeba tři hodiny vzhůru a v pět hodin už vstává to, které usnulo.

Spí s vámi děti v ložnici, nebo mají svůj pokojíček?

V ložnici a jinak to ani nejde. Bydlíme v malém bytě 2+kk, 40 metrů čtverečních. Celý víkend nám trvalo, než jsme přišli na to, jak do malé ložnice naskládat tři postýlky, abychom ještě otevřeli dveře. Zatím se ale vejdeme a ostatní budeme řešit, až děti povyrostou.

Aleš: My jsme ten byt pořídili chvíli před tím, než Raduška otěhotněla. Ještě jsme si říkali, že s tím jedním miminkem se tam krásně vejdeme. Ale trojčátka pro nás byla rozhodně milé překvapení. :-)

Speciální kočárek museli rodiče objednat z ciziny. Zdroj: Radka Špinlerová.Speciální kočárek museli rodiče objednat z ciziny. Zdroj: Radka Špinlerová.

Tři děti najednou. To si málokdo dokáže představit. Co je podle vás na tom nejtěžší?

Určitě právě to, že se na to nemůžete připravit. Vůbec nevíte, do čeho jdete. Navíc děti po sobě nemohou nic dědit, všechno potřebujete třikrát. A máte jen dvě ruce.

Problém je také kočárek. Měli jsme jeden, který byl tak široký, že se nevešel do výtahu. Teď jsme pořídili nový, který vypadá jako pro dvojčata a třetí korbička je ve výšce jako nástavba. Ten je lepší, ale v ČR nebyl k dostání. Máme ho až z Nového Zélandu a je skvělý. Ale i tak se nadřete. Ve sněhu s třemi dětmi váží dohromady 50 kg.

Jak se mají děti dnes a co všechno umí?

Dětem je 17 měsíců od narození, korigovaně 13,5 měsíce. Každý je na tom trochu jinak. Bertík už delší dobu chodí, Alešek leze a začíná se stavět a Amálka obchází nábytek.

Nedonošeňátka potřebují na všechno víc času. Zatím se vyvíjí dobře, ale stále chodíme na různá vyšetření spojená s předčasným porodem. U dvou řešíme ještě plíce, do kterých zakrváceli druhý den od porodu. Alešek zase krvácel do mozku, takže musíme chodit na neurologii. Naštěstí vše se jeví dobře a my jsme za to neskutečně vděční.

Máte nějaký zaručený recept, jak počít trojčata přirozeně? :-)

Recept nemáme, ale Aleš toužil po dvojčatech a já chtěla jedno miminko. Tak se nám to jednoduše sečetlo a máme tři. Takže pozor na to, co si přejete. :-)

O trojčátkách diskutujete také na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Šok na ultrazvuku, trojčata.

Daisy86
28.2.20 10:59 
41

Trojčata z IVF

miminacek
14.5.17 12:37 
12

Dokážete si představit, že by se vám narodila trojčata?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Mateřské mléko k dispozici i na cestách

  • 07.06.19
  • komerční sdělení
Mateřské mléko k dispozici i na cestách

Mateřské mléko je nenahraditelnou výživou pro ty nejmenší, ale získat ho pomocí kojení není někdy snadné. Nejen s nastartováním laktace, ale i s usnadněním kojení na cestách, pomůže elektrická...

Váš příspěvek

Odesílám...
23064
31.3.20 12:55

To je ale roztomilé „nadělení“. Aspoň to mají z jedné vody načisto ;) Já bych další těhotenství už neriskovala.

  • Nahlásit
  • Zmínit
458
27.3.20 00:07

Já jsem rodila dvojčata o 6 tydnu drive u Apolinare.. taky jsme měli strach jak to zvládneme, ale nakonec v pohodě. Teď je klukům 20 měsíců, zlobí, vymýšlejí ptakoviny. ale člověk si prostě zvykne :palec:

  • Nahlásit
  • Zmínit
560
26.3.20 21:35

V rodině máme také trojcata, ale už jsou kapinku větší, bude jim čtrnáct let ( dvě holky a kluk) a můžu říct, že bylo opravdu veselo :mrgreen:

  • Nahlásit
  • Zmínit
26.3.20 14:34

:srdce: smekam ja bych to nedala

  • Nahlásit
  • Zmínit