Jako pro panenky. Na co myslet při nakupování pro nedonošeňátka?

Jako pro panenky. Na co myslet při nakupování pro nedonošeňátka?

Ať už nový přírůstek přišel na svět dříve, nebo s nízkou porodní váhou, v běžných velikostech oblečení pro miminka by se necítilo zrovna nejlépe. Na co tedy myslet během nakupování pro ty nejmenší?

Materiál? Jen ten nejkvalitnější


Pro tak malého človíčka je nejdůležitější, aby se cítil v teple a bezpečí. A právě vhodné oblečení pomůže tento pocit navodit. Bodýčka, overaly, dupačky, ponožky a čepičky proto vybírejte z měkkého přírodního vlákna (např. z bio bavlny nebo jemného ovčího rouna).

Jak je to s velikostí?


Oblečení pro nedonošence si lehce spletete s oděvy pro panenky. Tak je totiž malinké a roztomilé. Ve specializovaných obchodech s oblečením a potřebami pro miminka a nedonošené děti najdete velikosti dokonce už od čísla 32. Klasickou velikost pro novorozená miminka (56) miminku zatím nepořizujte. Ano, sice do nich časem doroste, ale zpočátku v něm bude „plavat“ a cítit se velmi nepohodlně.

oblečení na nedonošené miminko si povídají také maminky na eMimino.cz. Projděte si diskusi a napište i své zkušenosti.

Co v minišatníku nesmí chybět? Porozhlédněte se v Bazaru eMimina


 • Bodýčka – Kupte jich hned několik kousků, počítejte s tím, že je budete často měnit.
 • Overaly - Také overalů kupte více. Rozhodně se neztratí.
 • Ponožky – Případně můžete doplnit i o pletené bačkůrky. Nožky miminka zkrátka musí být v teple!
 • Trika s dlouhým rukávem nebo mikina – Slabá trička jsou k nezaplacení, dobře se udržují a miminko se v nich cítí pohodlně. Mikina pak udrží malé tělíčko v teple.

 • Svetřík – Nezbytná součást šatníku zejména, pokud se miminko narodí v zimě. Můžete si jej uplést i sama, nebo poprosit šikovnou babičku.
 • Čepička – Pořiďte minimálně jednu, která bude akorát sedět na obvod hlavičky.
 • Bundička a zimní kombinéza – V případě, že se miminko narodí v zimních měsících, se bez nich neobejdete.

Tip: Nenakupujte oblečení po jednom, ušetříte si tak spoustu času. V Bazaru eMimina seženete za pár kaček balíčky s více kusy oblečení pro nejmenší.

Co pořídit, než se miminko narodí? Přečtěte si deníček Výbavička na miminko.

Autor:

Vášnivá cestovatelka, milovnice jógy a dobrého zdravého jídla. Pro eMimino píše už pěkných pár let. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
24.11.16 21:17

Souhlasím s předcházejícími příspěvky. Děti se domů nepouští, dokud nejsou schopny najíst se a udržet tělesné teplo, takže pod velikost 44 skutečně nejdou.
Naše děti odcházeli, díky počátečním potížím, až s váhou téměř 4 kila a velikost 56 oblékli po příchodu domů snad 2 týdny.
Velikost 50, kterou jsme dostali darem, jsme rovnou nechali v nemocnici, kde se sice děti oblékají, ale až v momentě, kdy udrží tělesné teplo a dají se na nevyhřívané postýlky.

Ale jako pokus o reklamu na bazar emimina dobrý…

 • Zmínit
 • Nahlásit
1090
24.11.16 19:05

Myslím že dřív než s velikostí 44 domů ani nepustí a teda z vlastní zkušenosti bych řekla, že určitě bych brala jen zavinovací body a podobně, jen aby to nemuselo přes hlavu, to i fyziologického novorozence hodně stresuje.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1185
24.11.16 15:33

K čemu tenhle článek je, to nechápu… pokud se dítě narodí předčasně, tak je hooodně dlouho v porodnici a jde domů už ve velikosti 44 nebo dokonce i 50… A že mám koupit kombinézu dítěti na zimu, to by mne taky nenapadlo…

 • Zmínit
 • Nahlásit
28
24.11.16 13:07

Ach ach

Autor deníčku asi nikdy nedonošence nezažil na vlastní kůži. Jsem matkou dvou nedonošensů a ani jednoho nám domů nepustili z nemocnice dříve, než měl přes 2 kila a tedy v pohodě oblékl velikost 44, která je běžně dostupná i ve větších řetězcích jako jsou HM, CA nebo Lindex. Velikost 32 většinou potřeba není, protože takto malá miminka bývají většinu času v inkubátoru nahatá, jen s plenkou, aby k nim měl personál snažší přístup a nemusel s nimi tolik manipulovat. A rozhodně takto malé miminko nikdo domů nedostane. Zase jeden článek s nulovou informační hodnotou. :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit