Reklama

Naomi Aldort: Dítě se naučí chovat hezky proto, že samo chce

Výchova dětí

Její knihy se přeložily do několika cizích jazyků a přednáškové sály praskají ve švech. Naomi Aldort, sama matka tří synů, věří, že vychovávat děti jde i bez křiku, vzteku a slibování odměn nebo trestů. A stovky spokojených rodin jí v tom dávají za pravdu. Více o svém přístupu k výchově dětí prozradila v exkluzivním rozhovoru pro eMimino.cz.

Můžete shrnout, co je klíčové pro metodu výchovy dětí, kterou se zabýváte?

Vlastně neučím žádné „metodě“, ale místo toho pomáhám rodičům stát se takovými, jakými chtějí být. Obvykle pak cítí velkou úlevu a říkají: „Toto je přesně to, co jsem uvnitř cítil(a), ale neodvážil(a) se udělat.“ Moje práce rodičům umožňuje, aby k sobě byli upřímní a problémy řešili jednodušeji, efektivně a laskavým způsobem, který mezi nimi a dětmi vybuduje důvěru a lásku.

Všichni rodiče chtějí být milující a laskaví a já naprosto podporuji různé způsoby, kterými toho dosahují. Velmi rádi se ale vzdají bolestivých způsobů výchovy, jako je řev, vztek, naplácání na zadek nebo jiné tresty – pokud vědí, že existuje i jiná cesta, která dítěti umožní chovat se dobře, spolupracovat, být šťastné a zodpovědné. Do cesty se jim ale staví zažitá dogmata o výchově a dětech a také vlastní emoční reakce. S trochou praxe se jich ale zbaví a místo trestání se s dětmi naučí spojit. Díky tomu se dítě začne chovat lépe.
Moje učení tedy ukazuje rodičům cestu k tomu, aby se dítě chovalo hezky, cítilo se svobodně a mělo radost ze života.

Co vás vedlo se o tuto oblast zajímat a šířit ji dále?

Tento přístup jsem vytvořila během mnoha let, kdy jsem pomáhala rodičům po celém světě a zároveň vychovávala své tři syny. Pár mých článků otiskly velké magazíny, začala jsem dostávat pozvání na různé přednášky a rodiče mě kontaktovali s prosbou o osobní nebo telefonické schůzky.

V čem je podle vás tento přístup k výchově pro vývoj osobnosti dítěte prospěšnější než běžné formy výchovy?

Protože nám dává to, co všichni chceme: spolupracující a šťastné dítě, které se bude chovat dobře - ne proto, že ho k tomu někdo nutí nebo ho zastrašuje, ale protože samo chce.

Jedna maminka mi po měsíci, kdy navštěvovala můj soukromý workshop, řekla: „Můj syn (8) přestal ubližovat své mladší sestřičce. Řekl mi, že už to nefunguje.“ Tenhle klučík si uvědomil, že mírumilovnější cesta je lepší a jeho rodiče se zase naučili eliminovat příčinu jeho potřeby sestru otravovat.

Setkala jste se někdy také s kritikou vámi prosazované metody? V čem spočívala?

Lidské bytosti kritiku milují. Takže ano, setkala. Ale dostává se mi jí velice málo, pokud se rodiče opravdu naučí změnit svůj úhel pohledu a vidí, že pak věci fungují správně. Potřeba bránit vlastní způsoby uvažování je přirozená. Někteří rodiče je měnit nechtějí a pak kritizují ty ostatní, jen aby se cítili dobře. Každý rodič si musí najít vlastní přístup, případně potřebuje různé množství času, aby ten dosavadní změnil, a to je v pořádku. Všechny kritické komentáře, které čtu na fórech, jsou způsobeny tím, že rodiče mají nějaký svůj vlastní problém. Nejprve se musejí „zahojit“ sami a zvládnout své emoce. Pak už jde všechno jednoduše a samozřejmě. Nečekám, že většina rodičů půjde touto cestou, ale mnoho z nich je připravených a jen potřebují ten správný nástroj.

Není důvod cítit vinu za chyby, které děláme. Jsme lidé – učíme se, rosteme a ano, chce to odvahu si odpustit a zkusit něco nového (ať už pod mým vedením, nebo kohokoliv jiného).

Jaké jsou podle vás v současné době největší problémy ve vztahu rodič-dítě?

Hlavní problém je, že rodiče se snaží dítě formovat tak, jak si myslí, že by mělo být. To ale znamená konflikt – každé dítě má přeci svůj vlastní vnitřní život. Když se rodiče snaží své děti kontrolovat, jejich ratolesti tak ztratí spojení se sebou samými. A potom nahlížejí na rodiče se zmatkem – na jednu stranu jsou to jejich milovaní hrdinové, na stranu druhou pak ti, koho se bojí a koho nesmí rozzlobit, ale potěšit a uspokojit. Děti si pak nejsou jisté, zda jsou tatínek nebo maminka na jejich straně, což zrcadlí tím, že s nimi nebudou spolupracovat a vyvinou se u nich pochybnosti o sobě samých.

Dokážete jmenovat nejčastější chyby, kterých se rodiče ve výchově dětí dopouštějí?

  1. Říkají dětem, co mají dělat. Místo toho by měli vytvořit takové prostředí, ve kterém by děti jednaly tak, jak vnitřně chtějí, a také svobodně, bezpečně a podle vlastních schopností.
  1. Aniž by to věděli, rodiče často s dětmi manipulují pomocí odměn a trestů.
  1. Když se sourozenci hádají, rodiče tomu ještě napomáhají tím, že se postaví na stranu jednoho dítěte a druhé kárají.
  1. Řídí jinak velmi nezávislé dítě, a tím zabraňují jeho čistému intelektuálnímu, sociálnímu a emocionálnímu rozvoji.
  1. Nezáměrně jsou v tíživých situacích chyceni do vlastních emocionálních reakcí, a problém tím eskalují na místo toho, aby ho vyřešili.
  1. Rodiče se vztekají a trestají přesně tehdy, kdy se dítě chová způsobem, kterým vyjadřuje naléhavou potřebu lásky a ujištění. Je to pochopitelné, ale jsou cesty, jak se naučit tomuto vyhnout.

Co byste doporučila novopečeným rodičům, kteří se rozhodli tento koncept výchovy u svých dětí aplikovat, přestože sami tímto způsobem vychováváni nebyli?

Skoro všichni rodiče, kteří postupují podle mých pokynů, byli vychováváni podle „staré školy“ – bolestivými způsoby kontroly. Můj přístup vyžaduje, abychom se vyléčili a mohli na dítě reagovat bez vlastního emocionálního závaží. Našim dětem dlužíme, abychom se zahojili a naše bolest nestála v cestě lásky k nim. Měli bychom jim vytvořit prostor, kde budou samy sebou a nikým jiným.

Přečtěte si také diskusi Výchova jinak aneb Naomi Aldort.

Chcete se s Naomi Aldort setkat na živo? Navštivte její přednášky v České republice – 13. 10. v Praze a 15. 10. v Brně. Více informací najdete zde.


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek
 
Charlie18
Kecalka 262 příspěvků 10.10.17 10:51

Děkuji za článek, hned jsem si objednala knížku. A z mé uječené holčičky je zase andílek, nebo spíš z hysterické matky je pohodová maminka :think: ;) a to jsem sotva v půlce.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama